Leonid (Sołdatow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leonid
Stiepan Giennadjewicz Sołdatow
Biskup ałapajewski i irbicki
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1984
Ałapajewsk
Biskup ałapajewski i irbicki
Okres sprawowania od 2018
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia ałapajewska
Śluby zakonne 29 kwietnia 2012
Diakonat 3 czerwca 2012
Prezbiterat 15 lipca 2012
Nominacja biskupia 28 grudnia 2018
Chirotonia biskupia 6 stycznia 2019
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 6 stycznia 2019
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Chrystusa Zbawiciela
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Cyryl (Nakonieczny), Sergiusz (Czaszyn), Mateusz (Kopyłow), Dionizy (Porubaj), Metody (Kondratjew), Jan (Rudenko), Eugeniusz (Kulberg), Aleksy (Orłow)

Leonid, imię świeckie Stiepan Giennadjewicz Sołdatow (ur. 8 lipca 1984 r. w Ałapajewsku) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny robotniczej. Od jedenastego roku życia był ministrantem w cerkwi św. Katarzyny w Ałapajewsku, prowadzonej przez mnichów tworzonego wówczas w mieście męskiego monasteru[1].

W 2009 r. ukończył Uralską Państwową Akademię Medyczną, w 2011 r. uzyskał specjalizację chirurga. Pracował jako lekarz w szpitalu miejskim w Ałapajewsku. W tym samym roku podjął zaocznie naukę w seminarium duchownym w Jekaterynburgu, które ukończył w 2016 r. Podczas nauki został 29 kwietnia 2012 r. postrzyżony na mnicha – ihumen Mojżesz (Piłats), namiestnik monasteru Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Cerkwi Rosyjskiej w Ałapajewsku, nadał mu przy tym imię zakonne Leonid na cześć św. Leonida Korynckiego. W tym samym roku przyjął święcenia diakońskie, których udzielił mu 3 czerwca biskup kamieński i ałapajewski Sergiusz, w soborze Trójcy Świętej w Kamieńsku Uralskim. 15 lipca tego samego roku został wyświęcony na kapłana[1]. W sierpniu 2012 r. został dziekanem męskiego monasteru w Ałapajewsku, natomiast od stycznia do maja 2013 r. pełnił obowiązki spowiednika mniszek monasteru Świętych Elżbiety i Barbary w Ałapajewsku[1]. W 2014 r. był dziekanem dekanatu monasterów eparchii kamieńskiej, a następnie dziekanem dekanatu ałapajewskiego[1].

28 grudnia 2018 r. został nominowany na biskupa ałapajewskiego i irbickiego[1], pierwszego ordynariusza nowo utworzonej eparchii[2]. 31 grudnia tego samego roku, w związku z uzyskaną nominacją, otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 6 stycznia 2019 r. w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]