Leonid Pasternak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leonid Osipowicz Pasternak (ros. Леонид Осипович Пастернак) ur. 23 marca?/4 kwietnia 1862 w Odessie, zm. 31 maja 1945 w Oxfordzie – rosyjski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w rodzinie żydowskiego karczmarza. Był szóstym i najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Bardzo wcześnie zaczął rysować, ale rodzina zniechęcała go z obawy, że to zajęcie zaszkodzi studiom. Pierwszym sponsorem Pasternaka była miejscowa firma oczyszczania ulic, która zaczęła skupować jego prace, kiedy miał lat siedem. Między 1881 a 1885 studiował na Moskiewskim Uniwersytecie, najpierw medycynę i nauki prawnicze. W końcu zdecydował się poświecić sztuce i zapisał się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie w 1887 uzyskał tytuł naukowy. Wrócił do Rosji, odsłużył obligatoryjną służbę wojskową (2 lata) w regimencie artylerii i w roku 1889 rozpoczął karierę zawodowego malarza. Początek był pełen sukcesów. Pierwszy wystawiony obraz został zakupiony przez Pawła Tretiakowa, najważniejszego mecenasa sztuki w Rosji w owym czasie. Szybko stał się popularnym malarzem. Został członkiem tzw. Koła Polenowskiego, które skupiało m.in. Walentina Sierowa, Isaaka Lewitana, Michaiła Nestierowa i Konstantina Korowina. W 1889 ożenił się z wyróżniającą się w tamtym czasie pianistką Rosalindą Kaufman. Leonid Pasternak był pierwszym rosyjskim malarzem, który uważał się za postimpresjonistę. W Rosji lat 80. i 90. XIX wieku była to nowość, która przyciągała uwagę.

Pasternak był też członkiem grupy Pieriedwiżników (ros. Передвижники) i rosyjskiego stowarzyszenia artystycznego Świat Sztuki. Był przyjacielem Lwa Tołstoja i spędził w Jasnej Polanie wiele miesięcy malując m.in. parę portretów wielkiego pisarza. Ilustrował też jego powieści - Wojna i pokój i Zmartwychwstanie, za co otrzymał w 1900 medal na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1905 Pasternak został wybrany członkiem cesarskiej Akademii Sztuki i uczył w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. W 1921 Pasternak musiał poddać się operacji oczu, która została przeprowadzona w Berlinie. Wyjechał z żoną i dwiema córkami, pozostawiając synów Borysa i Aleksandra w radzieckiej Rosji. Po operacji postanowił do Rosji nie wracać i pozostał w Berlinie. W 1938 uciekł przed nazistami do Anglii. Zmarł 31 maja 1945 w Oksfordzie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]