Leonidas I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leonidas I
Leonidas statue1b.jpg
Król Sparty
Okres panowania od ok. 490 p.n.e.
do sierpień 480 p.n.e.
Poprzednik Kleomenes I
Następca Pleistarchus
Dane biograficzne
Dynastia Agiadzi
Urodziny po 540 p.n.e. Sparta
Śmierć sierpień 480 p.n.e. Termopile
Ojciec Anaksandridas II
Matka pierwsza żona Anaksandridasa II
Żona Gorgo
Rodzeństwo Kleomenes I
Doriajos
Kleombrot
Dzieci Pleistarchus

Leonidas (Λεωνίδας) - od około 490 p.n.e. król Sparty, syn Anaksandridasa II i jego pierwszej żony. Poślubił Gorgo - córkę swojego przybranego brata Kleomenesa I, z którą miał syna Pleistarchusa.

rzeźba Leonidasa I - Termopile

W 480 p.n.e. dowodził obroną przesmyku termopilskiego[1], stojąc na czele 300 Spartan i kilku tysięcy żołnierzy z innych państw greckich. Przez trzy dni odpierał ataki wielotysięcznej armii króla Persji, Kserksesa, która nie mogła w wąskim przejściu wykorzystać swojej przewagi liczebnej. W wyniku zdrady pasterza Efialtesa, wrogie oddziały zaszły od tyłu żołnierzy greckich. Leonidas odesłał wtedy wojska państw sprzymierzonych i wraz z trzystoma Spartanami, tyluż Helotami oraz siedmioma setkami Tespijczyków bronił wąwozu do końca. Poświęcenie Leonidasa i jego wojowników dało czas reszcie żołnierzy na wycofanie się.

W bitwie pod Termopilami Spartanie stawiali zaciekły opór, jednak przeważająca liczba Persów zmiażdżyła niewielkie siły Leonidasa, który na koniec poległ w bitwie. Tebanie poddali się, wypalono im piętna, przed wojskami perskimi droga została otwarta[2].

Postać Leonidasa jest symbolem bohaterstwa i mężnego poświęcenia, nawet w sytuacji bez wyjścia. W miejscu śmierci jego i jego oddziałów postawiono obelisk w kształcie lwa (tropaion) z wyrytym epigramatem autorstwa Symonidesa: Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom. Istnieje także bardziej historyczna wersja: Przechodniu, idź i powiedz Lacedemończykom (Lacedemon, Lakonia - kraina geograficzna, w której leżała Sparta), żeśmy tu legli posłuszni ich prawom.

Przypisy

  1. Olmstead A. T., Dzieje imperium perskiego, PIW, Warszawa 1974, s. 245.
  2. Olmstead A. T., Dzieje imperium perskiego, PIW, Warszawa 1974, s. 245.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Leonidasa