Leonidas I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leonidas I
ilustracja
Król Sparty
Okres od ok. 490 p.n.e.
do sierpień 480 p.n.e.
Poprzednik Kleomenes I
Następca Plejstarchos
Dane biograficzne
Dynastia Agiadzi
Data i miejsce urodzenia po 540 p.n.e.
Sparta
Data i miejsce śmierci sierpień 480 p.n.e.
Termopile
Ojciec Anaksandridas II
Matka pierwsza żona Anaksandridasa II
Rodzeństwo Kleomenes I
Doriajos
Kleombrot
Żona Gorgo
Dzieci Plejstarchos

Leonidas (gr. Λεωνίδας) – od około 490 p.n.e. król Sparty, syn Anaksandridasa II i jego pierwszej żony.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Poślubił Gorgo, córkę swojego przybranego brata Kleomenesa I, z którą miał syna Plejstarchosa. W 480 p.n.e. dowodził obroną przesmyku termopilskiego[1], stojąc na czele 300 Spartan i kilku tysięcy żołnierzy z innych państw greckich. Przez trzy dni odpierał ataki wielotysięcznej armii króla Persji, Kserksesa I, która nie mogła w wąskim przejściu wykorzystać przewagi liczebnej. W wyniku zdrady pasterza Efialtesa wrogie oddziały zaszły od tyłu Greków. Leonidas odesłał wtedy wojska państw sprzymierzonych i z trzystoma Spartanami, tyluż Helotami oraz siedmioma setkami Tespijczyków bronił wąwozu do końca. Poświęcenie Leonidasa i jego wojowników dało czas reszcie żołnierzy na wycofanie się[2].

W bitwie pod Termopilami Spartanie stawiali zaciekły opór, jednak przeważająca liczba Persów zmiażdżyła niewielkie siły Leonidasa, który na koniec poległ w bitwie. Tebanie poddali się, wypalono im piętna, przed wojskami perskimi droga została otwarta[1].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Postać Leonidasa jest symbolem bohaterstwa i mężnego poświęcenia, nawet w sytuacji bez wyjścia[3]. W miejscu śmierci jego i jego oddziałów postawiono obelisk w kształcie lwa (tropaion) z wyrytym epigramatem autorstwa Symonidesa: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom”.

Istnieje także bardziej historyczna wersja: „Przechodniu, idź i powiedz Lacedemończykom [Lacedemon, Lakonia – kraina geograficzna, w której leżała Sparta], żeśmy tu legli posłuszni ich prawom.”

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacjach historii obrony wąwozu Termopile w jego rolę wcielił się Richard Egan w filmie 300 Spartan z 1962 w reżyserii Rudolpha Mate. Postać Leonidasa pojawiła się również w komiksie Franka Millera – 300, zekranizowanego w 2006 przez Zacka Snydera, który w roli Leonidasa obsadził Gerarda Butlera. W 2008 miała miejsce premiera parodii filmu Snydera – Poznaj moich Spartan – w którym w Leonidasa wcielił się Sean Maguire.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A.T. Olmstead, Dzieje imperium perskiego, Warszawa: PIW, 1974, s. 245.
  2. Cawthorne 2014 ↓, s. 9.
  3. Cawthorne 2014 ↓, s. 8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]