Leopold Świerz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leopold Świerz (ur. 28 września 1835 w Garbku koło Tuchowa, zm.16 kwietnia 1911 w Krakowie) – taternik i badacz naukowy Tatr.

W 24. roku życia został nauczycielem, ale z powodu działalności patriotycznej wszedł w konflikt z władzami zaboru i stracił pracę. Uczestniczył w powstaniu styczniowym.

W Tatry jeździł od 1869 roku na każde wakacje. Wypoczywał i uprawiał turystykę. Chodził po górach w towarzystwie Walerego Eljasza, a później ze swoimi synami Mieczysławem, Tadeuszem i Stanisławem) oraz ze swym siostrzeńcem Witoldem Świerzem. W czasie wycieczek górskich badał temperaturę strumieni, źródeł tatrzańskich i klimat Tatr. Wyniki owych pomiarów przedstawiał w licznych pracach, m.in. Ciepłota źródeł i stawów tatrzańskich. Napisał liczne pamiętniki i przewodniki.

Był członkiem zarządu Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego imieniem nazwane jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Został pochowany w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.