Leopold Badeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold Badeński
ilustracja
wielki książę Badenii
Okres od 1830
do 24 kwietnia 1852
Dane biograficzne
Dynastia badeńska
Data urodzenia 29 sierpnia 1790
Data śmierci 24 kwietnia 1852
Ojciec Karol Fryderyk Badeński
Matka Luise Karoline Geyer von Geyersberg
Żona Zofia Wilhelmina von Holstein-Gottorp
Dzieci Aleksandra,
Ludwik,
Ludwik II,
Fryderyk I,
Wilhelm,
Karol,
Maria,
Cecylia Augusta
Odznaczenia
Order Wierności (Badenia) Order Lwa Zeryngeńskiego (Badenia) Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Badenia)

Leopold Badeński (niem. Leopold von Baden, właśc. Leopold von Hochberg, ur. 29 sierpnia 1790, zm. 24 kwietnia 1852) – wielki książę Badenii od 1830 do 1852.

Urodził się jako pierwszy syn markgrafa Karol Fryderyka i jego drugiej żony, Luise Karoline. Jako że Luise Karoline Geyer von Geyersberg nie pochodziła z rodu równego Zähringenom, synowie z tego małżeństwa nie mieli mieć prawa dziedziczenia. Leopold nosił nazwisko von Hochberg, które otrzymała jego matka i nie był wychowywany jako potencjalny następca tronu.

W 1809 Leopold von Hochberg rozpoczął studia w dziedzinie nauk politycznych i gospodarki narodowej w Heidelbergu, zwiedził różne kraje Europy, a w wieku 24 lat wziął udział w wojnie przeciwko Francji, otrzymując stopień generała majora.

Po tym jak w 1818 umożliwiono dziedziczenie synom Karola Fryderyka z drugiego małżeństwa, Leopold von Hochberg uzyskał rangę następcy tronu, a rok później zawarł małżeństwo ze szwedzką księżniczką Sophie Wilhelmine von Holstein-Gottorp, skądinąd prawnuczką swojego ojca z pierwszego małżeństwa. Wraz z żoną i szybko rosnącą rodziną spędzał miesiące letnie w Baden, gdzie w 1824 nabył duży dom poza murami miejskimi zaprojektowany przez Friedricha Weinbrennera. Następca tronu wywarł duży wpływ na przebudowę małego średniowiecznego miasteczka zdrojowego na nowoczesne i odpowiednie do rangi swojej siedziby miasto.

W 1830 został czwartym z kolei wielkim księciem Badenii i dalej rezydował w Baden po tym, jak w 1843 wymienił Nowy Zamek, przyznany księżnej wdowie Stéphanie jako wiano wdowie, lecz przez nią nieużywany, na swój dawny pałac letni. Liczne przebudowy i renowacje zamku umożliwiły rodzinie książęcej wygodne mieszkanie w letniej rezydencji.

Na początku rządów Leopolda, ludność oczekiwała w niedalekiej przyszłości przełomu politycznego, gdyż nowy rząd składał się z postępowych polityków, a na Boże Narodzenie 1831 wydał pionierskie w skali Niemiec prawo prasowe. W kolejnych latach książę atakowany był przez plotki, jakoby jego żona nakazała zamordować Kaspara Hausera, jak również musiał się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem ludności, które znalazło ujście w wybuchu rewolucji badeńskiej w 1848.

13 maja 1849 rodzina wielkoksiążęca zbiegła za granicę do Koblencji. 18 sierpnia 1849 Leopold powrócił do Karlsruhe z wojskami pruskimi pod wodzą księcia pruskiego Wilhelma i zaakceptował przejściową okupację kraju przez władze pruskie, które wydały na rewolucjonistów wiele wyroków śmierci.

Już przed rewolucją książę miał poważne problemy zdrowotne, po powrocie z wygnania nasiliły się one i 21 lutego 1852 abdykował na rzecz syna Ludwika II. Regentem pełniącym rzeczywiste rządy zamiast niepełnosprawnego brata został młodszy syn Leopolda, Fryderyk, od 1856 wielki książę.

W Baden-Baden upamiętniają wielkiego księcia Leopolda centralny plac miasta między domem zdrojowym i łaźniami oraz ulica naprzeciw teatru.

Sophie Wilhelmine von Holstein-Gottorp w 1831 na obrazie Franza Xavera Winterhaltera

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Leopold ożenił się 25 lipca 1819 z Sophie Wilhelmine von Holstein-Gottorp (ur. 21 maja 1801, zm. 6 lipca 1865), córką króla Szwecji Gustawa IV Adolfa. Z tego małżeństwa miał ośmioro dzieci: