Leopold Berchtold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold Berchtold
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1863
Wiedeń
Data i miejsce śmierci 21 listopada 1942
Peresznye (Vas)
Minister spraw zagranicznych
Austro-Węgier
Okres od 17 lutego 1912
do 13 stycznia 1915
Poprzednik Alois Lexa von Aehrenthal
Następca Stephan Burián von Rajecz
Ambasador Austro-Węgier w Rosji
Okres od 28 grudnia 1906
do 25 marca 1911
Poprzednik Alois Lexa von Aehrenthal
Następca Duglas von Thurn
Odznaczenia
Order Złotego Runa (Austria) Krzyż Wielki Orderu św. Stefana (Węgry) Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch

Leopold Anton Zygmunt Józef Korsinus Ferdynand Graf Berchtold, niem.Graf Leopold Anton Johann Sigismund Josef Korsinus Ferdinand Berchtold von und zu Ungarschitz, Frättling, und Püllütz, węg. Gróf Berchtold Lipót (ur. 18 kwietnia 1863 w Wiedniu, zm. 21 listopada 1942 w Peresznye w komitacie Vas) – austriacki dyplomata i polityk, minister spraw zagranicznych Austro-Węgier w latach 1912–1915.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w 1863, był uważany za jednego z najbogatszych arystokratów austriackich. Posiadał wielkie obszary ziemskie na Węgrzech i Morawach. Dołączył do korpusu dyplomatycznego monarchii austro-węgierskiej w 1893. Bardzo szybko piął się po szczeblach kariery. Już w 1906 został ambasadorem w Petersburgu, gdzie pełnił obowiązki do 1911.

Po powrocie do Wiednia został powołany w 1912 przez cesarza Franciszka Józefa I na urząd ministra spraw zagranicznych. W czasie wojen bałkańskich był gorącym zwolennikiem konfliktu z Serbią. Po dymisji wycofał się z czynnego życia politycznego[potrzebny przypis]. Zmarł na Węgrzech i został pochowany w grobie rodzinnym na zamku Buchlov (Buchlovice) na Morawach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]