Leopold Leonhard Raymund von Thun und Hohenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold Leonhard Raymund von Thun und Hohenstein
Ilustracja
Kraj działania  Cesarstwo Austrii
(S.I.R.)
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1748
zamek Děčín
Data i miejsce śmierci 22 października 1826
zamek Cibulka (Košíře, Praga)
biskup pasawski
Okres sprawowania 1775 - 1826
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Prezbiterat 10 września 1771
Nominacja biskupia 17 lipca 1775
Sakra biskupia 27 sierpnia 1797
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 27 sierpnia 1797
Miejscowość Pasawa
Miejsce Katedra św. Szczepana w Pasawie
Konsekrator abp Joseph Adam Arco

Leopold Leonhard Raymund von Thun und Hohenstein (ur. 17 kwietnia 1748 r. w Děčínie, na zamku Děčín, zm. 22 października 1826 na zamku Cibulka, obecnie Košíře, Praga) – hrabia, 73. biskup pasawski i ostatni noszący tytuł księcia biskupa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Leonard Leopold von Thun und Hohenstein był najmłodszym z dwunastu dzieci z pierwszego małżeństwa grafa Johanna Josepha von Thun und Hohenstein z hrabiną Marią Christianą Hohenzollern-Hechingen. Przyszły biskup należał do austriackiego rodu arystokratycznego, posiadającego dobra w Czechach i na Morawach, matka zaś wywodziła się z bocznej linii Hohenzollernów władającej Księstwem Hohenzollern-Hechingen.

Leopold Leonhard Raymund von Thun został kanonikiem pasawskim w 1768 r., a 10 września 1771 r. otrzymał w Litomierzycach święcenia kapłańskie. W 1787 r. stał się kanonikiem katedralnym (Domkapitular) pasawskim, w 1795 r. proboszczem katedry św. Szczepana w Pasawie, a 29 maja 1796 r. wikariuszem generalnym, pełniącym obowiązki biskupem pomocniczego.

Po śmierci swego krewnego, księcia biskupa Johanna Thomasa hrabiego von Thun und Hohenstein, został 13 grudnia 1796 wybrany przez kapitułę na jego następcę. Zatwierdzenie nominacji przez papieża nastąpiło po 24 lipca 1797 r. 27 sierpnia 1797 r. Leonard Leopold von Thun został w pasawskiej katedrze konsekrowany na biskupa przez abp. Josepha Adama von Arco, księcia biskupa Seckau.

Kiedy 22 lutego 1803 r. na mocy Hauptschluss der außerordentlichen Reichsdeputation pozbawiono władzy świeckiej biskupów pasawskich, zaś terytorium zniesionego księstwa biskupiego podzielono pomiędzy jurysdykcję księcia elektora Salzburga-Toskanii i księcia elektora Bawarii, Thun und Hohenstein wszedł w czerwcu 1803 r. w spór z bawarskim ministrem Maximilianem von Montgelas. Opuścił wówczas Pasawę i nigdy do niej nie wrócił.

Odmówił uznania zmian, a swoje uprawnienia duchowne do zarządzania diecezją przekazał biskupowi pomocniczemu Karlowi Kajetanowi von Gaisruck. Stolica Apostolska nie przyjęła rezygnacji von Thuna z funkcji ordynariusza i pozostał nim formalnie do śmierci. Ostatnie lata życia spędził w zamku Cibulka, który nabył za 112 000 zł.

Został pochowany na cmentarzu Małostrańskim w Pradze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]