Leopold VI Sławny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leopold VI Sławny
LeopoldVI.jpg
książę Austrii
Okres panowania od 1198
do 28 lipca 1230
Dane biograficzne
Dynastia Babenbergowie
Urodziny 1176
Śmierć 28 lipca 1230
San Germano
Miejsce pochówku opactwo cystersów w Lilienfeld
Ojciec Leopold V Babenberg
Matka Helena węgierska
Żona Teodora Angelina
Dzieci Małgorzata,
Agnieszka,
Leopold,
Henryk,
Gertruda,
Fryderyk II Bitny,
Konstancja
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Leopold VI Sławny (ur. 1176 r., zm. 28 lipca 1230 r. w San Germano) – książę Austrii w latach 1198-1230 i Styrii w latach 1194-1230.

Leopold był młodszym synem Leopolda V i Heleny, królewny węgierskiej. Wbrew postanowieniom układu z Georgenberg po śmierci Leopolda V (zm. 1194 r.) państwo zostało podzielone. Starszy brat Leopolda Fryderyk I otrzymał Austrię, a Leopold Styrię. Oba księstwa zostały zjednoczone 4 lata później po niespodziewanej śmierci Fryderyka.

Leopld VI wziął udział w krucjacie przeciw albigensom w 1212 r. i w V krucjacie w latach 1217-1221. Leopold podobnie jak jego poprzednicy wspierał klasztory. Założył opactwo cystersów w Lilienfeld, gdzie został pochowany. Był również dobroczyńcą franciszkanów i dominikanów. Lokował wiele miast, m.in. Wiedeń. Za jego czasów powstała pierwsza budowla gotycka w krajach naddunajskich Capella Speciosa w Klosterneuburg. Na jego dworze działali minnensingerzy, m.in. Walther von der Vogelweide, Neidhart von Reuental i Ulrich von Liechtenstein.

Za jego czasów dynastia Babenbergów osiągnęła szczyt potęgi, czego świadectwem było pośrednictwo Leopolda w konflikcie pomiędzy cesarzem Fryderykiem II a papieżem. W tym celu udał się do Włoch gdzie zmarł.

Leopold był żonaty z bizantyjską księżniczką Teodorą Angeliną. Miał z nią siedmioro dzieci, m.in. córkę Małgorzatę i syna Fryderyka II.

Linkie zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]