Leopold VI Sławny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold VI Sławny
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Austrii
Okres

od 1198
do 28 lipca 1230

Dane biograficzne
Dynastia

Babenbergowie

Data urodzenia

1176

Data i miejsce śmierci

28 lipca 1230
San Germano

Miejsce spoczynku

opactwo cystersów w Lilienfeld

Ojciec

Leopold V Babenberg

Matka

Helena węgierska

Żona

Teodora Angelina

Dzieci

Małgorzata,
Agnieszka,
Leopold,
Henryk,
Gertruda,
Fryderyk II Bitny,
Konstancja

Leopold VI Sławny (ur. 1176 r., zm. 28 lipca 1230 r. w San Germano) – książę Austrii w latach 1198–1230 i Styrii w latach 1194–1230.

Leopold był młodszym synem Leopolda V i Heleny, królewny węgierskiej. Wbrew postanowieniom układu z Georgenberg po śmierci Leopolda V (zm. 1194 r.) państwo zostało podzielone. Starszy brat Leopolda Fryderyk I otrzymał Austrię, a Leopold Styrię. Oba księstwa zostały zjednoczone 4 lata później po niespodziewanej śmierci Fryderyka.

Leopld VI wziął udział w krucjacie przeciw albigensom w 1212 r. i w V krucjacie w latach 1217–1221. Leopold podobnie jak jego poprzednicy wspierał klasztory. Założył opactwo cystersów w Lilienfeld, gdzie został pochowany. Był również dobroczyńcą franciszkanów i dominikanów. Lokował wiele miast, m.in. Wiedeń. Za jego czasów powstała pierwsza budowla gotycka w krajach naddunajskich Capella Speciosa w Klosterneuburg. Na jego dworze działali minnensingerzy, m.in. Walther von der Vogelweide, Neidhart von Reuental i Ulrich von Liechtenstein.

Za jego czasów dynastia Babenbergów osiągnęła szczyt potęgi, czego świadectwem było pośrednictwo Leopolda w konflikcie pomiędzy cesarzem Fryderykiem II a papieżem. W tym celu udał się do Włoch gdzie zmarł.

Leopold był żonaty z bizantyjską księżniczką Teodorą Angeliną. Miał z nią siedmioro dzieci, m.in. córkę Małgorzatę i synów Henryka II i Fryderyka II.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]