Leptopelis vermiculatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leptopelis vermiculatus
Boulenger, 1909
Ubarwienie brązowe
Ubarwienie brązowe
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina artroleptowate
Podrodzina Leptopelinae
Rodzaj Leptopelis
Gatunek L. vermiculatus
Synonimy

Hylambates vermiculatus
Leptopelis signifer

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Leptopelis vermiculatus – gatunek płaza z rodziny artroleptowatych spotykany w leśnych terenach Tanzanii.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Epitet gatunkowy tego płaza to łaciński przymiotnik vermiculatus tłumaczony przez słowniki jako "w kostki wyrabiany (mozaika)"[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ubarwienie zielone

Jest to gatunek średniej wielkości, dorasta 40-8 mm długości. Wyróżnia się 2 różne rodzaje ubarwienia. Jedna z nich jest jasnozielona z drobnymi czarnymi plamkami na grzbiecie, boki są marmurkowe z bielą i czernią. U niektórych osobników obszar od końca kości piszczelowej do palców przedramiona i górna warga posiadają plamkowate obramowanie z ciemną zielenią i czernią. Drugi rodzaj ubarwienia obfituje w kolor brązowy. Na grzbiecie widnieje w tym wypadku ciemna nieregularna w kształcie łata. Mogą się na nim, jak również na nogach i śródręczach, pojawić losowo rozłożone jaśniejsze lub ciemniejsze brązowe plamki. Od bębenka biegnie ciemna brązowa linia, kończąca się pomiędzy pachą i pachwiną. W obu przypadkach brzuch zabarwiony jest na kremowobiało. Spotyka się także osobniki ubarwione pośrednio. Zmieniają one bowiem swe ubarwienie z zielonego na brązowe, dorastając. Oczy w porównaniu z resztą ciała osiągają duże rozmiary (po angielsku zwierzę to nazywa się nawet Big-eyed Tree Frog), barwiąc się na złoto z brązowymi liniami i plamkami. Wydatnych opuszek palców kończyn dolnych zwierzę używa przy wspinaczce. Bębenek wyróżnia się.

Behawior i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje zadaszone wilgotne zwrotnikowe lasy deszczowe położone w Tanzanii na wysokości od 900 d0 1800 m n.p.m. Samce przejawiają zachowania terytorialne, nawołują będąc w wodzie. Wydaje z siebie dwa różniące się dźwięki: "ga…ga…ga" służy zwabieniu samic, natomiast "rrrrrrrr-ga" ma za zadanie odstraszenie innych osobników tej samej płci. Płazy te są owadożerne.

Podobne gatunki[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten przypomina Leptopelis flavomaculatus, u którego także spotyka się znaczne różnice w zabarwieniu i deseniu grzbietu. Jednakże różni je brak charakterystycznych ciemnych centków u brąziwych osobników tego drugiego. L. flavomaculatus posiada też białą plamę na łokciu, niespotykaną u opisywanego tu gatunku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leptopelis vermiculatus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Kazimierz Kumaniecki: Słownik łacińsko-polski. Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Naukowe, s. 531.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]