Leslie White

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leslie White
Pełne imię i nazwisko Leslie Alvin White
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1900
Salida (Kolorado)
Data i miejsce śmierci 31 marca 1975
Lone Pine (Kalifornia)
Zawód, zajęcie antropolog kulturowy
Narodowość amerykańska
Tytuł naukowy doktor
Alma Mater Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Chicagowski
Uczelnia Uniwersytet Stanu Nowy Jork w Buffalo, Uniwersytet Michigan
Wydział Antropologii

Leslie Alvin White (ur. 19 stycznia 1900 w Salida w stanie Kolorado, zm. 31 marca 1975 w Lone Pine, w Kalifornii) – amerykański antropolog.

Poglądy i koncepcje[edytuj | edytuj kod]

Leslie White przyczynił się do stworzenia Wydziału Antropologii na Uniwersytecie Michigan, gdzie wykładał przez 40 lat (od 1930 do 1970 roku) gromadząc z czasem wokół siebie uczniów i współpracowników, którzy tworzyli grupę neoewolucjonistów. Opublikował pięć prac etnograficznych poświęconych Indianom Pueblo, najlepiej znany jest jednak jako teoretyk - przedstawiciel neoewolucjonizmu, proponent teorii ewolucji kulturowej i socjokulturowej.

Uznanie zdobyły prace (The Science of Culture 1949, The Evolution of Culture 1959), w których Leslie A. White'a (pomijając niejako sferę symboliczną) ujął kulturę jako system termodynamiczny (a więc stochastyczny i pozbawiony determinizmu) w którym szczególnie dużą rolę odgrywa technika (technologia) i energia. Ekonomia, społeczność czy ideologia są w tym ujęciu zależnymi podsystemami. W myśl tej teorii człowiek aby przetrwać i rozwijać się przystosowuje się do natury, wykorzystując nadmiar zgromadzonej energii. Energia ta jest więc kluczową siłą w ewolucji kultury. Pierwotnie człowiek korzystał jedynie z energii własnych mięśni. Z czasem nauczył się użytkować inne źródła energii takie jak ogień, woda czy wiatr, zwierzęta, rośliny uprawne a w końcu zasoby naturalne (węgiel, ropa czy gaz) i energię atomową.

Po śmierci styl ewolucjonizmu jaki uprawiał kontynuowali jego uczniowie. Swoimi pracami wywarł wpływ na takich antropologów jak Marshall Sahlins, Elman R. Service, Marvin Harris i Gerhard Lenski.

Leslie White w 1964 roku pełnił funkcję prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Antropologów.

Tłumaczenia na j. polski[edytuj | edytuj kod]

Teksty w antologiach:

  • Rozwój kultury, tłum. Zbigniew Szawarski, [w:] Elementy teorii socjologicznych. Materiały do dziejów współczesnej socjologii zachodniej, Włodzimierz Derczyński, Aleksandra Jasińska-Kania, Jerzy Szacki (wyb.), Warszawa 1975, PWN

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]