Leszek Łukaszuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Leszek Władysław Łukaszuk (ur. 25 marca 1938 w Węgrowie, zm. 12 lipca 2007 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk, profesor doktor habilitowany, m.in. członek Prezydium Rady Naukowej i Kierownik Studium Doktoranckiego Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana.

Leszek Łukaszuk

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Należał do najwybitniejszych specjalistów w swojej dziedzinie w skali światowej. Może świadczyć o tym fakt, że nawet traktowana przez niego marginalnie praca (wspólnie z Nicolescu) poświęcona teoretycznej interpretacji wzrostu całkowitego przekroju czynnego na rozpraszanie proton-proton (Odderon 1973) znalazła swój oddźwięk i kontynuację w literaturze przedmiotu.

W 1965 r. rozpoczął współpracę z Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych, publikując m.in. prace o maksimum w relacjach dyspersyjnych. Współpracował m.in. z francuskim fizykiem Andre Martinem. Owocem tej współpracy stały się dwie ważne prace (o roli analityczności w przesunięciach fazowych i o ograniczeniach na amplitudy rozpraszania ππ), opublikowane już po wyjeździe z CERN-u.

Do 1982 r. pracownik Instytutu Badań Jądrowych.

Specjalności: fizyka teoretyczna, teoria cząstek elementarnych.

Pomysłodawca i realizator akcji wyborczej 3 × 5 (1984). Polegała ona na tym, że w trakcie wyborów do rad narodowych, obserwowano wybrany lokal wyborczy trzy razy po pięć minut i notowaniu, ilu wyborców do niego wchodziło[1].

W 2021 roku po analizie badań z Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz Tevatronu potwierdzono istnienie Odderonu, co Łukaszuk przewidział teoretycznie w 1973[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polscy Fizycy w Sekcji Teorii CERN-U. ifj.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-29)].
  • „Gazeta Wyborcza - Stołeczna” 14 – 15 lipca 2007 Nekrologi str. 13 – Dyrekcja, Rada Naukowa i koledzy z IPJ
  • POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 3 czerwca 2005 r. o nadaniu odznaczeń. (M.P. z dnia 4 listopada 2005 r.)
  • Sprawozdanie z akcji „3 × 5" [trzy razy pięć] w województwie stołecznym warszawskim 1984.