Leszek Bzdyl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Bzdyl
Ilustracja
Leszek Bzdyl
Data i miejsce urodzenia 1964
Wrocław
Zawód choreograf, tancerz, reżyser teatralny
Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Leszek Bzdyl (ur. 1964 we Wrocławiu) – polski choreograf, tancerz i reżyser teatralny. Założyciel Teatru Dada von Bzdülöw.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1987-1990 współpracował z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, następnie, w latach 1990-1992, z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury.

W roku 1993, wraz z tancerką Katarzyną Chmielewską założył w Gdańsku Teatr Dada von Bzdülöw - obecnie jeden z najbardziej znanych polskich teatrów tańca.

W swoich pracach Bzdyl wielokrotnie inspirował się literaturą i dramaturgią najnowszą, np. utworami Wernera Schwaba (Zagłada ludu, czyli moja wątroba jest bez sensu, 1994), czy Witolda Gombrowicza (Kilka błyskotliwych spostrzeżeń, 2004). W roku 2004 zrealizował na terenie Stoczni Gdańskiej projekt teatralny Odys-SEAS, wespół z Robertem Rumasem.

Jest współorganizatorem wielu trójmiejskich imprez kulturalnych, między innymi festiwalu Gdańska Korporacja Tańca. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, uczył również w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku, oraz Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W roku 2007 Teatr Dada von Bzdülöw, zespół Bzdyla, wystąpił w nowojorskim La MaMa Theatre, scenie prezentującej od lat najciekawsze zjawiska teatralnej awangardy (swoje spektakle pokazywali tam wcześniej m.in. Tadeusz Kantor i Jerzy Grotowski)[1]. W tym samym roku Bzdyl otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2011, 2012 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[3]
  • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1998)[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]