Leszek Kopeć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Kopeć
Data i miejsce urodzenia

2 października 1960
Wrocław

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

muzyka

Epoka

XX, XXI w.

Leszek Kopeć (ur. 2 października 1960 we Wrocławiu) – autor i wykonawca piosenek, dziennikarz radiowy, laureat wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej i studenckiej, m.in. YAPA`90 (Grand Prix), Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej Turystycznej i Poezji Śpiewanej "Szałamaja" w Kwidzynie. Współpracownik Radia Wrocław i Polskiego Radia Opole.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1989 prowadzi w Radiu Wrocław nocną audycję „Muzyczna cyganeria”[1], poświęconą głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej. Regularnie pojawiają się w niej „Morskie opowieści”, poświęcone piosence morskiej (szanty, pieśni kubryku i współczesna muzyka marynistyczna)[2]. W każdą niedzielę prowadzi także nocną audycję „Bliżej siebie” w której prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat i współczesną[1]. „Muzyczna cyganeria” według słów autora to wędrówka i poszukiwanie, oraz sztuka słuchania innych i samego siebie[2]. Jest także redaktorem naczelnym i twórcą internetowego Radia Szafir, które po kilku latach zmieniło nazwę na Radio Muzyczna Cyganeria[3].

Na jego pierwszej kasecie, zatytułowanej Dla ciebie znajdują się piosenki zarejestrowane podczas festiwalu Yapa w 1991. Duży wybór piosenek Leszka Kopcia znajduje się także na jego płycie CD pt. Turystycznie z 2007.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Leszek Kopeć: Radio Muzyczna Cyganeria. muzycznacyganeria.pl. [dostęp 2021-01-20]. (pol.).
  2. a b Artykuł na stronie Szantymaniak.pl
  3. Leszek Kopeć: Zakończyliśmy nadawanie regularnego programu pod nazwą RADIO SZAFIR. radioszafir.nstrefa.pl. [dostęp 2021-01-20]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]