Leszek Kuzaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Kuzaj
Ilustracja
Państwo  Polska
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1966
Kraków
Sezon 2011
Seria Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski
Samochód Mitsubishi Lancer Evo X
Pilot Jakub Gerber, Paweł Drahan
Sukcesy

2002Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (mistrz)
2004Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (mistrz)
2005Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (mistrz)
2006Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (mistrz)

Strona internetowa

Leszek Kuzaj (ur. 16 maja 1966[1] w Krakowie) – polski kierowca rajdowy. Debiutował w 1988 w Rajdzie Elmot jadąc Fiatem 126p. Po raz pierwszy wystartował w WRC w Rajdzie Monte Carlo[2]. Nie ukończył jednak imprezy; wypadł z trasy na siódmym odcinku specjalnym.

W 2002, 2004, 2005 i w 2006 roku zdobył tytuł mistrza Polski w klasyfikacji generalnej.

Jeździł m.in. samochodami: Fiat 126p, Cinquecento Abarth, Renault Clio, Mitsubishi Lancer Evo, Subaru Impreza WRC, Toyota Corolla WRC, Peugeot 206 WRC, Subaru Impreza gr. N, Peugeot 207 S2000, Peugeot 307 WRC.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Fiat 126p[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Julian był również kierowcą rajdowym w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Leszek jako nastolatek pochodzący z Podgórza pomagał w ekipach serwisowych Adamka i Szerli. Wkrótce otrzymał licencję i zaczął się ścigać Fiatem 126p, ale małżeństwo i praca zawodowa spowodowały przerwę w karierze po Rajdzie Krakowskim 1988, gdzie „dachował” na odcinku specjalnym Stadniki, ale który to rajd ukończył na trzecim miejscu w klasie.

Renault Clio Williams[edytuj | edytuj kod]

Renault Clio Williams przywieziony z Włoch posłużył do powrotu w tymże rajdzie Krakowskim siedem lat później, gdzie Kuzaj znów dachował. Potem jeździł Fiatem Cinquecento Abarth, jednak również bez sukcesów.

Mitsubishi Galant[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem 1996 Mitsubishi Galant kupiony od Jarosława Pai służył Kuzajowi do pierwszych treningów pojazdem 4x4.

Mitsubishi Lancer EVO 3[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze starty profesjonalnym samochodem rajdowym Mitsubishi Lancer EVO 3 rozpoczął w roku 1996. Kuzaj zakończył ten sezon doskonałym dla debiutanta 7. miejscem w klasyfikacji generalnej i trzecim w grupie N. Samochodem tym zdobył również swój pierwszy mistrzowski tytuł w rallycrossie w klasie 4x4. Rok później zakończył sezon z tytułem mistrza Polski w grupie N oraz 4 pozycją w klasyfikacji generalnej i ponownie tytułem mistrza Polski w klasie 4 w rallycrossie.

W 1998 roku Kuzaj sześciokrotnie startował eliminacjach mistrzostw świata. Seria startów przyniosła tylko jeden, ale za to znaczący dla młodego zawodnika sukces - zajęcie 4 (punktowanego) miejsca w grupie N w rajdzie Finlandii.

Toyota Celica GT4 i Subaru Impreza WRC[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 1999 Kuzaj jeździł w grupie A, początkowo Toyotą Celica GT 4, a w dalszej części sezonu Subaru Impreza WRC. Sezon zakończył trzecią pozycją w klasyfikacji generalnej rajdowych mistrzostw Polski. Na koniec roku wygrał Kryterium na ulicy Karowej.

Toyota Corolla WRC[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku Leszek przesiadł się do Toyoty Corolli WRC i zdobył tytuł wicemistrza Polski w klasyfikacji generalnej po rywalizacji z Januszem Kuligiem. W tym samym roku po raz pierwszy wygrał rundę RSMP. Jego pierwsza wygrana miała miejsce w Rajdzie Zimowym. W dalszej części sezonu Kuzaj startował w eliminacji MŚ Rajdzie Portugalii, jednak nie udało mu się ukończyć przejazdu.

Sezon 2000 skończył się poważnym wypadkiem na Rajdzie Tatry. Rok później ten sam samochód wystarczył do zdobycia tytułu drugiego wicemistrza Polski - Kuzaj przegrał walkę z Januszem Kuligem i Krzysztofem Hołowczycem.

Krakowianin rozpoczął sezon 2001 od ponownego wygrania w Rajdzie Zimowym. W połowie roku wygrał po raz pierwszy w życiu Rajd Polski, jednak nie osiągnął dobrego rezultatu na koniec sezonu.

Peugeot 206 WRC[edytuj | edytuj kod]

W roku 2002 Kuzaj przesiadł się do Peugeota 206 WRC ze stajni Kronos Racing z Belgii. Jego pilotem został Erwin Mombaerts. Był to jeden z najlepszych sezonów dla Kuzaja, który zdobył wówczas upragnione mistrzostwo Polski. Starty w RME zaowocowały wygraną w Rajdzie Albeny w Bułgarii oraz Rajdzie Chorwacji. Sukcesem zakończył się także jego start w Rajdzie Barum, gdzie wywalczył drugie miejsce. W Rajdzie Antibes startował w jednym zespole (Racing Lions) u boku późniejszego mistrza Europy Renato Travaglii. Na koniec sezonu Kuzaj został II wicemistrzem Europy. Na najwyższym podium stanął Włoch - Reanato Travaglia, a drugie miejsce zajął Janusz Kulig.

Subaru Impreza WRC S8[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2003 Kuzaj zmienił samochód na Subaru Impreza WRC S8. Awarie samochodu i wypadki były przyczyną dopiero trzeciego miejsca na koniec sezonu w RSMP.

Rok 2004 rozpoczął od startów w rajdach: Janner, Sumava, Prešov i Vranov. Był to pierwszy rok, w którym Kuzaj zaczął budować i wynajmować samochody marki Subaru. Zakaz samochodów WRC w MP był powodem przesiadki kierowcy do Imprezy STi N10 grupy N. W tym roku wywalczył kolejny tytuł mistrza Polski wygrywając m.in. rajdy: Elmot i Rzeszowski. Koniec sezonu to wygrana w Rajdzie Barbórki Warszawskiej. Początek roku 2005 to udany start w Belgii, gdzie wygrał Rajd Bleu Ardenne. Rajdu del Ciocco nie ukończył. Dalsza cześć sezonu to starty w RSMP i RSME za kierownicą najnowszego Subaru Imprezy STI N11 grupy N.

W sezonie 2006 Kuzaj równolegle startował w mistrzostwach świata samochodów produkcyjnych (PCWRC) oraz w mistrzostwach Polski. Wygrana w czterech eliminacjach RSMP zapewniła mu czwarty tytuł mistrza Polski. Najwyższa lokata w MŚ to drugie miejsce w klasyfikacji PCWRC na Rajdzie Argentyny (1 wygrany OS w PCWRC). Kuzaj nawiązał także współpracę z firmą Tein, producentem sportowych zawieszeń.

Kuzajowi pilotowali m.in. Maciej Baran, Jarosław Baran, Zbigniew Baran, Robert Hundla, Paweł Boratyn, Andrzej Mocie, Krzysztof Gęborys, Andrzej Górski, Jakub Mroczkowski, Artur Skorupa, Emil Horniacek, Mikołaj Madej, Maciej Wisławski, Erwin Mombaerts, Magda Lukas, Łukasz Włoch, Maciej Szczepaniak, Craig Parry oraz Przemysław Mazur.

Rajd Praski w Czechach[edytuj | edytuj kod]

6 grudnia 2008 podczas 14. Rajdu Praskiego w Czechach doszło do wypadku w którym auto Kuzaja wjechało w tłum kibiców. Jedna osoba zginęła na miejscu, druga zmarła w szpitalu, a trzy inne zostały ranne, w tym 8 letnia dziewczynka (wszyscy stali w niedozwolonym miejscu). Rajd przerwano.[3][4] Po tym wypadku zrobił sobie kilkumiesięczną przerwę. Do sportu wrócił w kwietniu 2009 roku.

Starty w rajdach WRC[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zespół Samochód 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Punkty Miejsce
1998 Leszek Kuzaj Mitsubishi Lancer Evo III
Mitsubishi Lancer Evo IV[5]
Mitsubishi Lancer Evo V[6]
Monako
NU
Szwecja
Kenia
NU
Portugalia
NU
Hiszpania
Francja
Argentyna
NU
Grecja
Nowa Zelandia
Finlandia
22
Włochy
NU
Australia
Wielka Brytania
0 -
2001 Leszek Kuzaj Toyota Corolla WRC Monako
Szwecja
Portugalia
NU
Hiszpania
Argentyna
Cypr
Grecja
Kenia
Finlandia
Nowa Zelandia
Włochy
Francja
Australia
Wielka Brytania
0 -
2006 AMK Rzemieślnik Subaru Impreza WRC Monako
Szwecja
Meksyk
13
Hiszpania
Francja
Argentyna
16
Włochy
Grecja
NU
Niemcy
Finlandia
Japonia
17
Cypr
Turcja
Australia
Nowa Zelandia
NU
Wielka Brytania
0 -
2007 Subaru Rally Team Poland Subaru Impreza WRX STi Monako
Szwecja
Norwegia
Meksyk
NU
Portugalia
Argentyna
NU
Włochy
Grecja
NU
Finlandia
Niemcy
Nowa Zelandia
Hiszpania
Francja
Japonia
11
Irlandia
NU
Wielka Brytania
NU
0 -

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Kuzaj (pol.). ewrc-results.com. [dostęp 20-12-2018].
  2. Feralna siódemka w Gazeta Wyborcza, 21 stycznia 1998 r., str. 31
  3. Zginęło dwóch kibiców! (pol.). [dostęp 06.12.2008].
  4. lkollar: YouTube: Film z wypadku. [dostęp 06.12.2008].
  5. Mitsubishi Lancerem Evo IV startował w Rajdzie Portugalii
  6. Mitsubishi Lancerem Evo V startował w rajdach Finlandii i Włoch

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]