Leszek Starkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Marian Starkel
Data i miejsce urodzenia 8 września 1931
Wierzbnik
Profesor nauk przyrodniczych
Specjalność: geografia fizyczna, geomorfologia
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Profesura 1971
Polska Akademia Nauk / Umiejętności
Status PAN członek rzeczywisty
Status PAU członek krajowy czynny
Funkcja Jednostka PAN Przewodniczący (1977–1993)
Komitet Badań Czwartorzędu
Praca naukowa
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Kierownik
Zakład Geomorfologii i Hydrologii Gór i Wyżyn IGiPZ PAN
Okres spraw. 1968–2001
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Leszek Marian Starkel (ur. 8 września 1931 w Wierzbniku) – polski geograf i geolog, profesor nauk przyrodniczych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1953 pracuje w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Tam w 1959 obronił doktorat, a w 1964 uzyskał habilitację. W 1971 mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1979 zwyczajnego. W latach 1968–2001 był w Instytucie kierownikiem Zakładu Geomorfologii i Hydrologii Gór i Wyżyn[1].

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, od 1983 członkiem korespondentem, a od 1997 członkiem rzeczywistym. Jest też członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności (od 1990). Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W PAN sprawował wiele funkcji organizacyjnych, był wiceprezesem oddziału PAN w Krakowie oraz wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Komitetu Badań Czwartorzędu PAN[2]. Członek Polskiego Towarzystwa Geologicznego[3], Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Badań Czwartorzędu[1].

Specjalizuje się w zakresie geomorfologii, paleohydrologii i paleogeografii czwartorzędu. W 2004 roku otrzymał, jako jedyny obok Pawła Edmunda Strzeleckiego Polak, Gold Founders Medal - najwyższe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego[4].

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2][1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]