Letters of last resort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HMS "Vanguard", jeden z czterech okrętów zawierających instrukcje premiera na wypadek katastrofy nuklearnej

Letters of last resort – określenie czterech listów napisanych ręcznie przez premiera Wielkiej Brytanii, znajdujących się na każdym z czterech okrętów podwodnych typu Vanguard, przenoszących pociski balistyczne z głowicami jądrowymi. Listy zawierają instrukcję dotyczącą sposobu postępowania w przypadku, gdyby atak jądrowy wroga zniszczył Wielką Brytanię i zabił zarówno premiera oraz wyznaczoną przez niego drugą osobę, nieznaną z imienia i nazwiska, powołaną do podejmowania decyzji w wypadku jego śmierci w katastrofie nuklearnej[1].

Według słuchowiska dokumentalnego The Human Button[2] nadanego przez BBC Radio 4 w grudniu 2008 roku, listy mogą zawierać jedną z czterech opcji:

  • Odpowiedzieć atakiem nuklearnym na wyznaczone cele;
  • Nie odpowiadać atakiem nuklearnym;
  • Kapitan podejmuje decyzję według własnego uznania;
  • Oddać się pod dowództwo sprzymierzonego państwa dysponującego bronią atomową.

Listy znajdują się w sterowni okrętu w dwóch sejfach umieszczonych jeden wewnątrz drugiego, przymocowanego na stałe do podłogi[3]. Listy są niszczone po każdej zmianie premiera i zastępowane pismami nowego szefa rządu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ron Rosenbaum: The Letter of Last Resort (ang.). The Spectator, 9 stycznia 2009. [dostęp 8 lipca 2009].
  2. Peter Hennessy: The Human Button (ang.). BBC Radio 4, 2 grudnia 2008. [dostęp 12 stycznia 2014].
  3. HMAS Apocalypse: Deep in the Atlantic, a submarine waits on alert with nuclear missiles that would end the world... (ang.). Daily Mail, 30 listopada 2008. [dostęp 8 lipca 2009].