Leuchtenštejn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Leuchtenštejn
Ilustracja
Ruiny wieży
Państwo

 Czechy

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Leuchtenštejn”
Ziemia50°15′44″N 17°25′16″E/50,262222 17,421111

Leuchtenštejn (niem. Leuchtenstein) – słabo zachowane ruiny zamku (warowni) z XIII wieku, znajdujące się w czeskiej części Gór Opawskich (Zlatohorská vrchovina), w pobliżu Biskupiej Kopy.

O powstaniu zamku brak wiarygodnych informacji (w 1687 pojawia się informacja o istnieniu ruin), jednak przeprowadzone badania archeologiczne wykazały, iż powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII w do ochrony księstwa nyskiego, należącego do biskupów wrocławskich. Być może bezpośrednim powodem budowy była utrata przez biskupów innego ważnego zamku – Edelštejnu i chęć ochrony okolicznych złóż. Zamek został opuszczony już w następnym wieku, o czym świadczy m.in. fakt, że w miejscowych przekazach był określany jako pusty zamek, czyli obiekt niezamieszkany[1].

Istniała też wieś służebna Lichtenberc – powstała wcześniej niż warownia, i to od niej zamek mógł wziąć swoją nazwę.

Z zamku pozostało obecnie bardzo niewiele – fundamenty cylindrycznej wieży oraz resztki murów. Widoczne są też pozostałości po fosie. Całość jest zarośnięta lasem. Do ruin prowadzi Szlak niebieski szlak pieszy ze Zlatych Hor (z centrum miejscowości szlak Szlak żółty ) do wieży widokowej na Biskupiej Kopie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nasze Sudety - Zamek Leuchtenštejn. [dostęp 2017-12-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]