Lew Nussimbaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lew Nussimbaum, znany też jako Essad Bey (ur. 1905 w Kijowie, zm. 1942 w Positano) – pisarz, dziennikarz i orientalista żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jak sam utrzymywał, urodził się w pociągu przejeżdżającym przez Kaukaz; jednak bardziej prawdopodobne jest, że przyszedł na świat w Baku. Jego rodzice dorobili się majątku w przemyśle naftowym. Wyemigrowali do Niemiec, gdzie Nussimbaum rozpoczął studia na turkologii i arabistyce we Friedrich-Wilhelms-Universität (obecnie Uniwersytet Humboldtów) w Berlinie. Był związany z ruchem antybolszewickim, a także partiami faszystowskimi[1].

W 1922 oficjalnie przeszedł na islam. Około roku 1926 związał się z czasopismem Die Literarische Welt. W latach 30., po dojściu Hitlera do władzy, Nussimbaum przeniósł się na krótko do Stanów Zjednoczonych, a potem do Włoch, gdzie zmarł na chorobę Raynauda.

Był autorem powieści Ali i Nino (1937), wydanej w Wiedniu pod pseudonimem Kurban Said, która stała się niemieckim bestsellerem i klasykiem literatury azerskiej.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Biografia Lwa Nussimbauma budzi wiele kontrowersji. Nussimbaum kilkakrotnie zmieniał nazwisko, często podawał sprzeczne lub mało wiarygodne informacje odnośnie swojej osoby. W podaniu na studia w Berlinie podpisał się jako Essad Bey Nussimbaum z Gruzji. W niektórych kręgach przedstawiał się jako muzułmański książę. W literackim światku Berlina podawał się za syna turecko-perskiego arystokraty i Rosjanki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Orientalny awanturnik [on-line], [w:] "Focus", dost. w Internecie [dostęp: 13 grudnia 2009].
  2. Samuel Blumenfeld, Człowiek, który chciał być księciem. Michał Waszyński – życie barwniejsze niż film, Świat Książki, Warszawa 2008, str. 14.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Who Wrote Azerbaijan's Most Famous Novel: Ali and Nino? The Business of Literature?" Azerbaijan International, Vol. 15:2-4, 366 pages in English or Azeri
  • Tom Reiss, Orientalista. Życie fałszywego księcia: od rewolucji bolszewickiej do faszystowskich Włoch, Świat Książki, Warszawa 2007