Lew Rockwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lew Rockwell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1944
Boston
Zawód, zajęcie wydawca, bloger, komentator polityczny
Narodowość Amerykańska
Edukacja Tufts University[1]
Pracodawca Ludwig von Mises Institute, LewRockwell.com, Center for Libertarian Studies[2]
Wyznanie Rzymski katolik
Małżeństwo Mardelle Rockwell
Strona internetowa

Llewellyn H. Rockwell, Jr. (ur. 1 lipca 1944 w Bostonie) – znany jako Lew Rockwell, amerykański publicysta, teoretyk libertarianizmu i zwolennik szkoły austriackiej w ekonomii oraz anarchokapitalista[3], założyciel i prezes Ludwig von Mises Institute (nie mylić z polskim Instytutem Misesa), rzymski katolik.

Początkowo był protegowanym konserwatysty Neila McCaffreya i pracował jako starszy redaktor w Arlington House Publishers, które wówczas wznowiło m.in. wydania książek Misesa. Następnie rozpoczął działalność redaktorską w "Private Practice", gdzie pisał o zastosowaniu spostrzeżeń austriaków w zarządzaniu służbą zdrowia. Wkrótce został wieloletnim współpracownikiem Rona Paula, a także konsultantem podczas jego kampanii prezydenckiej w 1988 roku.

W 1982 roku założył Instytut Ludwiga von Misesa, którego prezydentem pozostał do lata 2009 roku, kiedy to zmienił funkcję na Prezesa Zarządu. Organizacja stanowiła przeciwwagę dla Instytutu Katona, który skierował się ku łagodniejszym, bardziej ugodowym pozycją. Ruch ten umożliwił Murrayowi Rothbardowi kontynuowanie efektywnej działalności publicystycznej po rozłące z Charlesem Kochem (fundatorem Instytutu Katona). Na wieść o tym, że nowy instytut ma nosić imię Ludwiga von Misesa podobno George Pearson z Fundacji Kocha stwierdził w rozmowie telefonicznej, że nie może tak być, bowiem Mises był "tak radykalny, że nawet Milton Friedman go nie lubił". W latach dziewięćdziesiątych Instytut Misesa pod zarządem Rockwella miał siedzibę w budynku obok kampusu Uniwersytetu Auburn, wydawał pięć czasopism (m.in. "Review of Austrian Economics", później zastąpiony przez "Quarterly Journal of Austrian Economics") oraz oferował rozległe seminaria naukowe. Rockwell pełni rolę "przedsiębiorcy idei" (zgodnie z terminologią spopularyzowaną przez Marcina Chmielowskiego w książce pod tym samym tytułem[4]) jest człowiekiem czynu, energicznym organizatorem z niesłabnącym szacunkiem do nauki, działającym nie tylko w sferze teoretycznej.

Libertarianin jest również autorem Speaking of Liberty, zbioru komentarzy publikowanych na stronie internetowej, a także z ramienia Instytutu Misesa wydawcą Journal of Libertarian Studies.

Jest także wiceprezydentem Center of Libertarian Studies oraz wydawcą politycznego webloga LewRockwell.com.

Był uczniem Murraya Rothbarda, z którym przyjaźnił się od 1975 roku aż do jego śmierci w 1995 roku.

Rockwell reprezentuje w libertarianizmie ruch paleolibertariański (to on był twórcą tego terminu). Jest to anarchokapitalizm w kwestiach politycznych i gospodarczych (wpływy szkoły austriackiej), przy umiarkowanym konserwatyzmie kulturowym. Była to próba zmiany akcentów w ruchu, tak aby dotrzeć do klasy średniej, a nie tylko bazować na hippisach, kalifornijskich surferach i "wolnych duchach"[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwig Von Mises Institute and Upcoming Jesuit Fascism Strategies, pl.scribd.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-23] (ang.).
  2. Lew Rockwell. [dostęp 2016-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-23)].
  3. About (ang.). Lew Rockwell. [dostęp 2015-01-13].
  4. Przedsiębiorca idei : filozofia uczestnicząca dla libertarian, wyd. Wydanie pierwsze, Wrocław: Fijorr Publishing, 2020, ISBN 978-83-66337-10-7, OCLC 1225225149 [dostęp 2020-12-20].
  5. Jakub Woziński, Przeciw państwu : [biografia Murraya N. Rothbarda, Kraków: Wydawnictwo Nowy Wspaniały Holding, 2016, ISBN 978-83-943772-0-5, OCLC 968497524 [dostęp 2020-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]