Lewica, Ekologia, Wolność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lewica, Ekologia, Wolność
Lider Nichi Vendola
Data założenia 22 października 2010
Ideologia polityczna eurokomunizm, socjalizm, zielona polityka, feminizm
Poglądy gospodarcze socjalizm
strona oficjalna
Marco di Lello, Grazia Francescato, Claudio Fava, Nichi Vendola i Umberto Guidoni

Lewica, Ekologia, Wolność (wł. Sinistra Ecologia Libertà, SEL) – włoska koalicja lewicowych partii politycznych, od 2010 jednolite ugrupowanie polityczne.

Blok pod nazwą Lewica i Wolność (Sinistra e libertà) został oficjalnie powołany 16 marca 2009 celem wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Utworzyło go łącznie pięć pozaparlamentarnych ugrupowań komunistycznych, socjalistycznych i zielonych. W jego skład weszły:

Pod koniec VI kadencji do partii członkowskich należało łącznie 13 europosłów. Koalicja uzyskała w głosowaniu 3,12% głosów i nie przekroczyła progu wyborczego[1]. Ugrupowania członkowskie miały powołać jednolitą formację, która po wyborach zmieniła nazwę. Ostatecznie Zieloni i Partia Socjalistyczna zdecydowały się opuścić federację. Pozostałe trzy stronnictwa, wraz z niewielkimi frakcjami z Verdi i PS, pozostały w ramach SEL. Kongres założycielski odbyła się w październiku 2010[2]. Przewodniczącym został Nichi Vendola, a koordynatorem Claudio Fava.

W wyborach w 2013 ugrupowanie wystartowało w koalicji z Partią Demokratyczną. Uzyskało około 3% głosów, co przełożyło się na 7 mandatów w Senacie i 37 mandatów (w tym dodatkowe z uwagi na wygrane przez koalicję wybory) w Izbie Deputowanych[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Archivio Storico delle Elezioni. Europee 07/06/2009 (wł.). interno.it. [dostęp 2 kwietnia 2011].
  2. Vendola: la sinistra deve ripartire dalla piazza Fiom (wł.). corriere.it, 23 października 2010. [dostęp 2 kwietnia 2011].
  3. Elezioni 2013 (wł.). corriere.it. [dostęp 2013-02-26].