Lewis Libby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lewis Libby Jr.

Lewis Libby, właśc. Irve Lewis "Scooter" Libby Jr. (ur. 22 sierpnia 1950) – amerykański polityk, szef gabinetu wiceprezydenta USA Dicka Cheneya.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Libby urodził się w żydowskiej rodzinie w New Haven (Connecticut). Ukończył Yale University w 1972, gdzie jednym z jego profesorów był Paul Wolfowitz.

28 października 2005 Libby'emu zostały przedstawione zarzuty utrudniania postępowania sądowego oraz składania fałszywych zeznań w związku z tzw. Sprawą Plame. 6 marca 2007 ława przysięgłych uznała go za winnego 4 z 5 zarzucanych czynów, a następnie sędzia ustalił wyrok na 30 miesięcy więzienia, 250 tys. dolarów grzywny oraz 400 godzin prac społecznych. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia odbywania kary i odmówił zwolnienia za kaucją na czas apelacji, jednak 2 lipca 2007 prezydent George W. Bush korzystając z prawa łaski uchylił wyrok więzienia, pozostawiając jego pozostałą część. Spotkało się to z mocną krytyką ze strony wielu prawników oraz polityków Partii Demokratycznej. Prezydentowi zarzucano nadużycie prawa łaski do ochrony własnych przyjaciół.

Lewis Libby był informatorem byłej dziennikarki New York Timesa, Judith Miller, która za odmowę ujawnienia jego tożsamości spędziła w więzieniu 85 dni. Miller zgodziła się zeznawać 29 września 2005 po tym, kiedy Libby zwolnił ją w rozmowie telefonicznej z konieczności zachowania tajemnicy dziennikarskiej.

Niektórzy publicyści, chcąc określić nieformalną pozycję Libby’ego w administracji prezydenta George’a Busha, stwierdzali, iż jest on "Cheneyem Cheneya".