Przejdź do zawartości

Lewy przedsionek serca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lewy przedsionek serca
left atrium
atrium cordis sinistrum
Ilustracja
2. Lewy przedsionek 7. Zastawka mitralna
Narządy

serce człowieka

Tętnice

gałąź okalająca tętnicy wieńcowej lewej

Żyły

żyła skośna przedsionka lewego

Nerwy

splot sercowy

Układ limfatyczny

główne naczynie chłonne lewe serca

Prekursor

cewa sercowa

Lewy przedsionek serca (łac. atrium cordis sinistrum) – jeden z dwóch przedsionków serca.

Topografia

[edytuj | edytuj kod]

Lewy przedsionek położony jest w tylnej części serca, a po lewej stronie u góry, biorąc pod uwagę opisowe położenie serca. Od przedsionka prawego oddziela go przegroda międzyprzedsionkowa (łac. septum interatriale), od leżącej pod nim lewej komory natomiast pierścień włóknisty (łac. annulus fibrosus). Uchodzą do niego cztery żyły płucne, których krew przekazuje on komorze lewej. Pomiędzy lewym przedsionkiem a komorą lewą znajduje się zastawka dwudzielna zwana także przedsionkowo-komorową lewą (łac. valva bicuspidalis s. atrioventricularis sinistra s. mitralis).

Anatomia

[edytuj | edytuj kod]

Lewy przedsionek serca ma 6 ścian

Ściana zlokalizowane struktury anatomiczne
górna ujście 4 żył płucnych
przyśrodkowa ślad zastawki otworu owalnego
tylna
boczna otworki żył najmniejszych serca
przednia uszko lewe
dolna lewe ujście przedsionkowo-komorowe

Fizjologia

[edytuj | edytuj kod]

Krew po wyrzuceniu podczas skurczu z prawej komory przepływa pniem płucnym poprzez żyły płucne powraca do serca do jego lewego przedsionka. Z lewego przedsionka krew jest wyrzucana do lewej komory. Zadaniem przedsionków jest zapewnienie nieprzerwanego dopływu krwi żylnej do serca. W życiu płodowym krew przepływa z prawego do lewego przedsionka serca poprzez otwór owalny. Po urodzeniu zastawka otworu owalnego zamyka ten otwór w wyniku wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku po wypełnieniu się krążenia płucnego.

Histologia

[edytuj | edytuj kod]

Ściana przedsionka składa się z trzech warstw:

  • wsierdzie (endocardium) – zbudowane ze śródbłonka i tkanki łącznej
  • śródsierdzie (myocardium) – zbudowane z komórek mięśniowych
  • nasierdzie (epicardium)błona surowicza i podsurowicza pokrywająca powierzchnię zewnętrzną zawiera białą tkankę tłuszczową, naczynia krwionośne i nerwy serca.

Rozwój płodowy

[edytuj | edytuj kod]

W 3 tygodniu cewa sercowa dzieli się na parzysty przedsionek z zatoką żylną jako częścią dopływową. W 4-5 tygodniu połączenie między przedsionkiem i komorą zwęża się tworząc pojedynczy kanał przedsionkowo-komorowy. Podział przedsionka rozpoczyna się w 5-7 tygodniu od rozwoju przegrody pierwszej (pierwotnej), która wyrasta od górno-grzbietowej ściany ograniczając otwór pierwszy (pierwotny). W górnym odcinku w wyniku apoptozy powstaje otwór drugi (wtórny). Po prawej stronie przegrody pierwszej rozwija się przegroda druga (wtórna). Przegroda pierwsza (pierwotna) tworzy zastawkę otworu owalnego.

Odmiany

[edytuj | edytuj kod]
  • do lewego przedsionka serca może uchodzić więcej niż 4 żyły płucne

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. T. III. Warszawa: PZWL, 1993, s. 70-71. ISBN 83-200-1628-2.
  • Adam Krechowiecki, Florian Czerwiński: Zarys anatomii człowieka. Warszawa: PZWL, 1987, s. 334-340. ISBN 83-200-1145-0.
  • Sobotta Atlas Anatomii człowieka. Friedrich Paulsen (red.); Jens Waschke (red.); Witold Woźniak (red. IV wyd. pol.); Kazimierz S. Jędrzejewski (red. IV wyd. pol.). T. 2. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012, s. 4-6. ISBN 978-83-7609-709-1.