Protesty przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lex TVN)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protesty przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji w Polsce
Ilustracja
Banner z napisem „Wolne Media”, niesiony przez osobę protestującą podczas protestów 10 sierpnia 2021. Pod napisem znajduje się symbol protestów – logo TVN-u z symbolem victorii.
Państwo  Polska,
 Niemcy,
 Belgia
Miejsca wystąpień ponad 100 miejscowości w Polsce, Niemczech i Belgii
Początek wystąpień 10 sierpnia 2021
Koniec wystąpień 27 grudnia 2021
Przyczyny wystąpień złożenie przez grupę posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, uderzającej w grupę medialną TVN Grupa Discovery (zwanej potocznie lex anty-TVN)
Charakter wystąpień demonstracje, sprzeciw polskich i zagranicznych polityków i instytucji, a także dziennikarzy
Rezultat wystąpień zawetowanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę projektu ustawy
brak współrzędnych
Wlepka z czasów manifestacji na przystanku autobusowym w Tomaszowie Mazowieckim

Protesty przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji w Polsce[1], określane także jako protesty w obronie wolnych mediów[2][3][4] i protesty przeciwko lex anty-TVN[5] – masowe[6] protesty społeczne, odbywające się w 2021 roku w związku ze złożeniem w Sejmie IX kadencji przez grupę posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji[7][8].

Przebieg procesu legislacyjnego i sytuacja prawna[edytuj | edytuj kod]

Wniosek grupy posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości[edytuj | edytuj kod]

7 lipca 2021 grupa 22 posłów klubu Prawa i SprawiedliwościWaldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Anita Czerwińska, Barbara Dziuk, Teresa Glenc, Czesław Hoc, Piotr Kaleta, Piotr Król, Anna Krupka, Joanna Lichocka, Anna Milczanowska, Szymon Pogoda, Piotr Polak, Urszula Rusecka, Marek Suski, Ewa Szymańska, Janusz Śniadek, Robert Telus, Ryszard Terlecki, Grzegorz Wojciechowski, Wojciech Zubowski, złożyła w Sejmie RP projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji[9].

Założenia ustawy[edytuj | edytuj kod]

W projekcie nowelizacji ustawy kontrowersje wzbudzała treść artykułu 35., ustępu 2., punktu 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji[10][11]. Zakładał on, że koncesję na nadawanie mogłyby otrzymywać telewizje, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49% (zapis ten nie dotyczy przedsiębiorstw z Europejskiego Obszaru Gospodarczego)[12]. Bezpośrednio uderzał on w stację telewizyjną TVN24[13], której właścicielem była Polish Television Holding BV (holenderska spółka), której jedynym akcjonariuszem była amerykańska spółka Discovery[14]. Marek Suski, jeden z posłów, którzy podpisali się pod projektem, mówił o sytuacji, gdy:

uda się tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji

Głosowanie w Sejmie i związane z nim kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Przebieg głosowania[edytuj | edytuj kod]

Podczas 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji 11 sierpnia 2021 ok. godziny 17:27 odbyło się głosowanie nad wnioskiem Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie posiedzenia[15]. W głosowaniu nad partią Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyła strona opozycyjna – za wnioskiem głosowali wszyscy posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji (oprócz dwóch nieobecnych na posiedzeniu posłów – Konrada Berkowicza i Grzegorza Brauna), Kukiz’15, Polskich Spraw, 5 posłów Porozumienia i 3 posłów niezrzeszonych[15]. Po odczytaniu wyników głosowania, niekorzystnych dla partii Prawo i Sprawiedliwość, prowadząca obrady i wywodząca się z PiS-u marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła 15-minutową przerwę, która przedłużyła się do ok. godziny 19:30[15]. Po głosowaniu poseł Jarosław Sachajko w wypowiedzi dla TVN24 poinformował, że jego głos w głosowaniu nad odroczeniem posiedzenia to ewidentna jego pomyłka[16]. Jak twierdziła część komentatorów, posłowie Kukiz’15 się nie „pomylili” – według nich miało być to celowe zagranie 3 posłów Kukiz’15[17]. Część posłów opozycji sugerowała możliwość korupcji politycznej, a Szymon Hołownia mówił o „prostytucji i korupcji politycznej”, a także o „zamachu stanu[15].

Analiza prawna przebiegu głosowania[edytuj | edytuj kod]

Adwokat Michał Wawrykiewicz w ten sposób wypowiedział się na temat reasumpcji głosowania 11 sierpnia 2021:

Z punktu widzenia regulaminu Sejmu nie było przesłanek do reasumpcji głosowania. Można ją przeprowadzić, kiedy istnieją uzasadnione wątpliwości co do wyników głosowania. Zjednoczona Prawica straciła większość parlamentarną i postanowiła w sposób pozaprawny, siłą przepchnąć swoją wolę kolanem. To była siła bezprawia. Elżbieta Witek z dużym prawdopodobieństwem mogła dopuścić się przestępstwa urzędniczego, czyli nadużycia władzy

Prof. Iwona Hofman nazwała okoliczności głosowania „żenującymi”[18]. Profesor Hofman uważała, że 11 sierpnia 2021 doszło do „jawnego kupczenia stanowiskami i korupcji politycznej[18]. Prof. Marek Chmaj uważał, iż wynik głosowania nad odroczeniem posiedzenia nie budził wątpliwości oraz że nie było powodu do jego reasumpcji[19]. Zdaniem prof. Chmaja w tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało zwyciężyć głosowania, w związku z czym doszło do jego reasumpcji, aby „namówić kilku posłów, żeby teraz zagłosowali inaczej”[19].

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor luris” w wydanym oświadczeniu wyraziło stanowczy sprzeciw wobec „dewastacji polskiego parlamentaryzmu[20]. Dewastacja parlamentaryzmu według oświadczenia stowarzyszenia miała mieć miejsce podczas reasumpcji głosowania[20]. Zdaniem stowarzyszenia rzekome pomyłki posłów, polegające na głosowaniu „za”, zamiast „przeciw” nie stanowią przypadku „uzasadnionych wątpliwości co do wyniku głosowania”, o którym mowa była w art. 189 ust. 1. Regulaminu Sejmu[20]. Reasumpcja głosowania zgodnie z wolą partii rządzącej ma „nie mieć nic wspólnego z demokracją”[20]. Według stowarzyszenia wydarzenia z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji „stanowią prostą drogę do autorytaryzmu[20].

Uzyskanie przez TVN24 holenderskiej koncesji[edytuj | edytuj kod]

16 sierpnia zarząd TVN S.A. poinformował o uzyskaniu przez TVN24 koncesji holenderskiej, o którą wniosek został złożony w lipcu 2021 roku, wobec przedłużającej się bierności KRRiT[21]. Przyznanie holenderskiej koncesji oznaczało, że stacja będzie miała możliwość nadawać na terenie Polski nawet w przypadku uchwalenia niekorzystnych dla jej właściciela zapisów nowelizacji, a spółka-matka, Discovery, nie zostanie zmuszona do sprzedaży większości udziałów, ponieważ zgodnie z prawem unijnym koncesja uzyskana w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej upoważnia podmiot nią objęty do nadawania we wszystkich państwach członkowskich[22]. W oświadczeniu zarząd TVN S.A. zaznaczył, że ustawa podważała wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną[23]. 30 sierpnia 2021 KRRiT poinformowała, że stacja telewizyjna TVN24 będzie mogła nadawać na terenie Polski na podstawie koncesji holenderskiej[24].

Głosowanie w Senacie[edytuj | edytuj kod]

9 września 2021 izba wyższa polskiego parlamentu, Senat RP w całości odrzuciła nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (za odrzuceniem zagłosowali wszyscy senatorowie KO, PSL, Lewicy, Polski2050, Porozumienia Jarosława Gowina, a także Stanisław Gawłowski, Jan Maria Jackowski, Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz)[25]. Część senatorów ustawiło na swoich biurkach kartki z symbolem protestów w obronie wolnych mediów – logiem TVN-u z symbolem victorii[25].

Powrót ustawy do Sejmu[edytuj | edytuj kod]

17 grudnia 2021 Komisja Kultury i Środków Przekazu negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu RP o odrzuceniu projektu ustawy[26]. Tego samego dnia izba niższa podjęła decyzję o odrzuceniu uchwały izby wyższej o odrzuceniu ustawy[27]. Za ustawą głosowało 225 spośród 228 członków i członkiń tzw. „Zjednoczonej Prawicy” – posłowie i posłanki partii o nazwach Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska, trzech spośród czterech posłów Kukiz’15, a także Łukasz Mejza[28]. Przeciw byli wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej (oprócz niebiorących udziału w posiedzeniu Krzysztofa Piątkowskiego i Sławomira Piechoty), Lewicy, Koalicji Polskiej, Porozumienia (oprócz nieobecnego Jarosława Gowina), Polskich Spraw, Polskiej Partii Socjalistycznej, a także poseł niezrzeszony Ryszard Galla[28], w głosowaniu nie wziął udziału Stanisław Tyszka. Wszyscy (oprócz wykluczonego z obrad Grzegorza Brauna) posłowie Konfederacji, a także poseł Zbigniew Ajchler wstrzymali się od głosu[28].

Weto Prezydenta RP Andrzeja Dudy[edytuj | edytuj kod]

27 grudnia 2021 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji[29]. Podejmując decyzję o zawetowaniu ustawy Prezydent rozważał kwestie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, ochrony prawa własności, ochrony swobody działalności gospodarczej,ochrony interesów, pluralizmu medialnego i wolności słowa[30]. Decyzja spotkała się z aprobatą środowisk opozycyjnych (zarówno lewicowych, centrowych, jak i prawicowych), prawniczych i dziennikarskich[31][32].

Przebieg protestów[edytuj | edytuj kod]

Reakcja polskich i zagranicznych środowisk dziennikarskich[edytuj | edytuj kod]

Seweryn Blumsztajn przemawia na scenie przed Sejmem w trakcie demonstracji „wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” (10 sierpnia 2021)

10 sierpnia 2021 o godzinie 13:00 przed gmachem Sejmu RP został odczytany apel ponad 800 polskich dziennikarzy, sprzeciwiających się „działaniom rządu Zjednoczonej Prawicy uderzającym w niezależność stacji TVN[33]. Piotr Pacewicz uznał apel za „największą inicjatywę w historii dziennikarstwa”[34]. Do 13 sierpnia 2021 ponad 1000 dziennikarzy i dziennikarek sprzeciwiło się nowelizacji ustawy[35].

Projekt ustawy był szeroko i negatywnie komentowany przez zagraniczne media – m.in. przez Reutersa[36], Politico[37], Associated Press[38], The Washington Post[39], The New York Times[40], The Guardian[41], Euronews[42], France 24[43], Libération[43] oraz The Independent[43].

Poparcie dla ustawy wyraziło oskarżane przez część środowiska dziennikarskiego o stronniczość i sympatię wobec rządu PiS[44][45] Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich[46]. W opinii dyrektor Centrum, Jolanty Hajdasz zmiany nie godzą w wolność słowa lecz chronią polskie media przed wykupieniem ich przez spółki spoza Unii Europejskiej[46].

Protesty społeczne 10 sierpnia 2021[edytuj | edytuj kod]

10 sierpnia 2021 w ponad 100 polskich miejscowościach, w Berlinie, w Sassnitz i w Brukseli kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w protestach społecznych przeciwko projektowi ustawy[15][34]. O godzinie 18:00 rozpoczęły się zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji protesty[34]. W Warszawie do osób protestujących przemawiali m.in.: Seweryn Blumsztajn i Katarzyna Janowska[34]. Na początku wydania „Faktów” z 11 sierpnia 2021 prowadzący Piotr Marciniak podziękował protestującym za wyrazy wsparcia dla nadawcy[34].

Reakcja amerykańskich polityków i dyplomatów[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy demonstracji przeciwko projektowi nowelizacji ustawy przed Pałacem Prezydenckim (19 grudnia 2021)

Doradca sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Derek Chollet poinformował, iż prezydent Joe Biden osobiście śledził sprawę nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji[47]. Ponadto oświadczył, że sprawa TVN-u była priorytetem dla Stanów Zjednoczonych, zarówno republikanów, jak i demokratów[47].

4 sierpnia 2021 grupa amerykańskich senatorówJeanne Shaheen, Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons, Ben Cardin i Jim Risch – podpisała się pod wspólnym oświadczeniem, w którym stwierdzono, iż „ta ustawa, w połączeniu z odmową Polski przedłużenia licencji dla firmy TVN, kontynuuje niepokojącą trajektorię dla polskiej demokracji”[48], a także, że „każda decyzja o przyjęciu tych przepisów może mieć negatywne konsekwencje dla kwestii obronności, biznesu i stosunków handlowych”[49].

6 sierpnia 2021 grupa członków Izby Reprezentantów Stanów ZjednoczonychGregory Meeks, Michael McCaul, Bill Keating, Brian Fitzpatrick, Gerry Connolly i Steve Chabot – wydała oświadczenie, w którym napisała, że projekt nowelizacji „wpisuje się w niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce, o czym świadczy spadek w najnowszym rankingu World Press Freedom Index na najniższą w historii, 62. pozycję po pięciu kolejnych latach spadków”[50].

11 sierpnia 2021 rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ned Price wezwał Polskę „by udowodniła przywiązanie do zasad demokratycznych”[51]. 12 sierpnia 2021 sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken wyraził głębokie zaniepokojenie w związku z przyjęciem przez Sejm RP „lex anty-TVN[52]. W wydanym oświadczeniu stwierdził, że „ustawa znacząco osłabiłaby środowisko medialne, które Polacy budowali tak długo”[52] oraz że ten akt legislacyjny jest „sprzeczny z zasadami i wartościami, na których zbudowane są nowoczesne i demokratyczne państwa”[52].

18 grudnia 2021, po odrzuceniu uchwały izby wyższej o odrzuceniu projektu ustawy przez izbę niższą senatorowie Jim Risch z Partii Republikańskiej i Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej poinformowali, że jeśli ustawa zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę, to „przyczyni się do upadku wolności słowa w Polsce”[53]. Przedstawicielka Departamentu Stanu uznała, że „ustawa poważnie osłabi wolność mediów” w Polsce[53].

Reakcja przedsiębiorców[edytuj | edytuj kod]

Rada Przedsiębiorczości sprzeciwiła się proponowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji[1]. Uznała ona, iż zapisy zawarte w projekcie ustawy „nie mają żadnego merytorycznego uzasadnienia, mają za to czysto polityczny charakter”[1]. Projekt nowelizacji zdaniem Rady miał również spowodować „fatalne skutki dla osłabionej pandemią gospodarki: wszyscy stracimy na spadku zaufania w relacjach z kluczowymi partnerami zagranicznymi i dalszym zahamowaniu prywatnych inwestycji[1]. Pod apelem Rady podpisali się przedstawiciele członków Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego[1].

Odwołanie Jarosława Gowina z zajmowania funkcji państwowych i odejście Porozumienia z koalicji rządowej[edytuj | edytuj kod]

Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwiało się przyjęciu nowelizacji ustawy[54]. Jan Strzeżek, zastępca rzecznika tej partii, poinformował, że w przypadku nieprzyjęcia poprawki, zakładającej możliwość kupna nadawcy przez kraj z OECD, partia zagłosuje przeciw projektowi nowelizacji[54]. 10 sierpnia 2021 premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z zajmowania funkcji państwowych[55]. Dzień później, 11 sierpnia, prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji ministerialnych[56]. Tego samego dnia swoje rezygnacje z zajmowania funkcji państwowych złożyli także Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Marcin Ociepa[57], a Zarząd Krajowy Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu tzw. Zjednoczonej Prawicy[58].

Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek pierwotnie uznał, że cel ustawy jest słuszny, ale „można to zrobić skalpelem, a nie siekierą”[59], a także, że projekt ustawy był „niekonstytucyjny oraz niezgodny z prawem UE”[60]. Jego poprzednik – Adam Bodnar – stwierdził m.in., że ustawa „narusza wolność mediów oraz wolność słowa”[61].

Opinia publiczna[edytuj | edytuj kod]

Pytanie Data Sondażownia Próba Tak Nie Nie wiem/
Nie mam zdania
Źródło
Czy prezydent powinien podpisać ustawę tzw. Lex TVN? która może doprowadzić do zamknięcia telewizji TVN? 21–23.09.2021 IPSOS 1000 25% 67% 8% [62]
Czy partia rządząca powinna mieć wpływ na emitowane w TVN treści? lipiec 2021 Kantar ? 6% 86% 8% [63]
Czy wolność mediów jest jedną z podstawowych wartości demokracji? lipiec 2021 Kantar ? 77% 11% 12% [64]
Czy zadaniem mediów jest patrzeć władzy i politykom na ręce? 72% 14% 14%
Czy obecność TVN i TVN24 to konieczny element różnorodności mediów w Polsce? 64% 18% 18%
Czy chce pan(i), by TVN przestał nadawać? 30.07–2.08.2021 Instytut Badań Pollster 1049 osób 15% 70% 15% [65]
Czy pana/pani zdaniem PiS chce zlikwidować TVN? 64% 13% 23%

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Lex anty-TVN. Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji, tvn24.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 2. W obronie wolnych mediów. Protesty w dziesiątkach miast, rp.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 3. Protesty w obronie wolnych mediów w całym kraju. ‘To nasz sprzeciw’, wiadomosci.gazeta.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11].
 4. Marcin Tynkowski, Weronika Walenciak (red.), Protest w obronie TVN i wolnych mediów. Byliśmy z kamerą przed Sejmem, wyborcza.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11].
 5. Demonstracje przeciwko lex anty-TVN także w mniejszych miejscowościach, fakty.tvn24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 6. A „Wiadomości” po staremu. Widzowie TVP nie mieli okazji zobaczyć masowych protestów, natemat.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 7. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu o projekcie ustawy anty-TVN, tvn24.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 8. Maciej Kozielski, Przeciwko lex TVN protestowano w ponad 100 miejscowościach. PiS nie ustępuje, press.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 9. Wojciech Borakiewicz, PiS pisze ustawę „lex TVN”. Uzasadnienie: eliminacja podmiotów z państw grożących bezpieczeństwu, bydgoszcz.wyborcza.pl, 8 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11].
 10. Marek Suski i inni, Druk nr 1389 – Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji., sejm.gov.pl, 7 lipca 2021 (pol.).
 11. Protesty w obronie TVN w całym kraju. W Sejmie złożono apel dziennikarzy. Relacja na żywo, fakt24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 12. Monika Kamińska, Krzysztof Berenda, PiS zmienia prawo medialne. Projekt trafił do Sejmu, rmf24.pl, 8 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 13. Andrzej Pągowski o swoim logo TVN ze znakiem „Victorii”, tvn24.pl, 29 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 14. Patryk Pallus, Czarne chmury nad TVN24. Jest kilka scenariuszy wyjścia z sytuacji, businessinsider.com.pl, 24 czerwca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 15. a b c d e Rafał Wójcik, Agnieszka Kwiatkowska, Jakub Wencel, „Lex TVN” przyjęte po skandalu w Sejmie i reasumpcji głosowania [ZAPIS RELACJI], wyborcza.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 16. Paweł Kukiz SMS-em odwołał swój wywiad w Polsat News. Zamiast niego przyszedł poseł Sachajko i tłumaczył się z „pomyłki”, wiadomosci.onet.pl, 12 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 17. Dzięki niemu przegłosowali Lex TVN. Znajoma posła UJAWNIA SMS sprzed paru miesięcy. Co na to Kaczyński?, www.eska.pl [dostęp 2021-08-12].
 18. a b Michał Krawiel, LEX TVN. PiS „siłą przepchnął swoją wolę kolanem”. Prawnicy i medioznawcy bezlitośni dla rządu, money.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 19. a b Trybunał Stanu dla marszałek Witek? Prof. Chmaj rozwiewa wątpliwości, tokfm.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 20. a b c d e Kinga Dagmara Siadlak i inni, OŚWIADCZENIE Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris” w przedmiocie przebiegu posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dnia 11 sierpnia 2021 r., podczas którego poddano pod głosowanie m.in. tzw. ustawę anty-TVN, defensoriuris.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 21. Jest koncesja dla TVN. W Holandii, pap.pl, 16 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-16] (pol.).
 22. TVN24 dostał holenderską koncesję, będzie nadawał bez względu na decyzję KRRiT, wirtualnemedia.pl, 16 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-16] (pol.).
 23. Maciej Nycz, Zwrot ws. koncesji dla TVN24. Jest oświadczenie, rmf24.pl, 16 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-17] (pol.).
 24. TVN 24 będzie nadawać bez przerwy. KRRiT zgodziła się na holenderską koncesję, wyborcza.pl, 30 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-04] (pol.).
 25. a b Senat odrzucił lex TVN. Tak głosowali senatorowie. Opozycję wspomógł polityk PiS, wiadomosci.onet.pl, 9 września 2021 [dostęp 2021-09-09] (pol.).
 26. Komisja kultury przeciw uchwale Senatu w sprawie lex TVN. Przewodniczący nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, tvn24.pl, 17 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 27. Arkadiusz Grochot, Sejm zdecydował w sprawie „lex TVN”, rmf24.pl, 17 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 28. a b c Sejm przyjął lex TVN. Jak głosowali posłowie, tvn24.pl, 17 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 29. Andrzej Duda zawetował ‘lex TVN’ [NA ŻYWO], wiadomosci.gazeta.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27].
 30. „Lex TVN”: Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, rp.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27] (pol.).
 31. Fala komentarzy po decyzji prezydenta Dudy. Podziękowania, gratulacje i zaskoczenie, kobieta.onet.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27] (pol.).
 32. Ustawa medialna. Fala komentarzy po wecie Andrzeja Dudy, wydarzenia.interia.pl, 27 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27] (pol.).
 33. Julia Theus, Apel 800 dziennikarzy broniący TVN już w Sejmie, oko.press, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 34. a b c d e Adrian Gąbka, Jacek Kowalski, Protesty w obronie TVN przetoczyły się przez cały kraj. „Nie wykluczamy kolejnych, zależy od sytuacji”, wirtualnemedia.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 35. Piotr Pacewicz, Lex TVN. Już 1009 dziennikarskich podpisów, najwięcej w historii, oko.press, 13 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-14].
 36. Alicja Ptak, Pawel Florkiewicz, „Free Media”: Poles protest against changes to broadcasting law, reuters.com, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11].
 37. Zosia Wanat, Polish ruling coalition collapses amid media law protests, politico.eu, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (ang.).
 38. Vanessa Gera, Poles protest bill that would silence US-owned TV network, apnews.com, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (ang.).
 39. Lex anty-TVN, protesty i sytuacja w rządzie po odejściu Gowina. Zagraniczne media komentują, tvn24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 40. Steven Erlanger, Monika Pronczuk, Poland’s Government Wins Vote on Media Bill, Despite Losing Majority, nytimes.com, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (ang.).
 41. Jon Henley, Polish government’s media bill is latest move to silence its critics, theguardian.com, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (ang.).
 42. Poland: Government wins parliamentary tussle over disputed media bill, euronews.com, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (ang.).
 43. a b c Lex anty-TVN, protesty i sytuacja w rządzie po odejściu Gowina. Zagraniczne media komentują, tvn24.pl, 1 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 44. Sebastian Kucharski, Mariusz Kowalczyk, Wolność prasy w Polsce znów się stoczyła, press.pl, 24 kwietnia 2020 [dostęp 2021-08-17] (pol.).
 45. Jacek Kowalski, Krytyka raportu SDP o warunkach pracy w Polska Press. „Może ci co wypełnili ankietę byli zwykłymi leniami”, wirtualnemedia.pl, 27 maja 2021 [dostęp 2021-08-17] (pol.).
 46. a b Grzegorz Wszołek, „Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy: Media nie są zwykłym biznesem, plus.gazetakrakowska.pl, 14 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-16].
 47. a b „Rz”: Prezydent Joe Biden osobiście śledzi sprawę TVN, businessinsider.com.pl, 26 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 48. Senatorowie USA ostrzegają polski rząd przed ustawą lex TVN: może wpłynąć na nasze długotrwałe relacje, wiadomosci.onet.pl, 4 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 49. Marek Mikołajczyk, „Lex TVN”. Senatorowie USA piszą list otwarty, wiadomosci.wp.pl, 4 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 50. Lex anty-TVN. Amerykańscy kongresmeni apelują do polskich władz w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, tvn24.pl, 6 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 51. Departament Stanu USA: Wzywamy Polskę, by udowodniła przywiązanie do zasad demokratycznych, forsal.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 52. a b c Antony Blinken, szef dyplomacji USA, zaniepokojony lex TVN. Apeluje do Andrzeja Dudy – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1628 [dostęp 2021-08-12] (pol.).
 53. a b Senatorowie USA w sprawie Lex TVN: Jesteśmy poważnie zaniepokojeni, rp.pl, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 54. a b Strzeżek o Lex TVN: Porozumienie zagłosuje przeciwko projektowi tzw. ustawy medialnej, gazetaprawna.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 55. Maciej Knapik, Jarosław Gowin zostanie odwołany z rządu, fakty.tvn24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 56. Spychalski: prezydent odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, tvn24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 57. Czwórka wiceministrów odchodzi z rządu, wiadomosci.onet.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 58. Kornecka: rzecznik rządu próbował skorumpować polityków Porozumienia, tvn24.pl, 11 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 59. Bartłomiej Bublewicz, Nowy rzecznik praw obywatelskich o lex TVN: nie trzeba używać siekiery, można użyć skalpela, wiadomosci.onet.pl, 30 lipca 2021 [dostęp 2021-08-15].
 60. Andrzej Kaniewski, Rzecznik Praw Obywatelskich o skutkach lex TVN: Zmiana reguł gry w trakcie jej trwania [WYWIAD], fakt.pl, 21 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-27] (pol.).
 61. Autorzy ustawy anty-TVN „stwarzają realne zagrożenie dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa”, tvn24.pl, 12 lipca 2021 [dostęp 2021-08-15].
 62. Sondaż Ipsos dowodzi klęski Lex TVN. Przeciw ustawie 67 proc., za tylko wyborcy PiS (i to w połowie), oko.press, 26 września 2021 [dostęp 2021-09-26] (pol.).
 63. Czy partia rządząca powinna mieć wpływ na treści emitowane w TVN? Sondaż, tvn24.pl, 21 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 64. Jakie zadania stoją przed mediami? Jak ważna jest ich wolność? Sondaże dla TVN i TVN24, tvn24.pl, 21 lipca 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).
 65. 70 proc. badanych nie chce, by TVN przestał nadawać [Sondaż], bankier.pl, 10 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]