Liściołaz pasiastopierśny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liściołaz pasiastopierśny
Mannophryne trinitatis
(Garman, 1887)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada czworonogie
Gromada płazy
Podgromada Lissamphibia
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina Aromobatidae
Rodzaj Mannophryne
Gatunek liściołaz pasiastopierśny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Liściołaz pasiastopierśny[2] (Mannophryne trinitatis) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Aromobatidae żyjącego w Ameryce Południowej.

Występowanie[edytuj]

Można go spotkać jedynie na wyspie Trynidad należącej do niewielkiego państwa Trynidad i Tobago. Nie ma specjalnych wymagań co do wysokości nad poziomem morza. Preferuje strumienie o wolnym nurcie i czystej wodzie[1].

Ekologia[edytuj]

Od 2004 uznawany za narażony na wyginięcie. Mimo iż w rejonie występowania wydaje się liczny, jego liczebność spada. Zwierzę jest zależne od insektów pożywiających się guanem nietoperzy[1].

Rozmnażanie[edytuj]

Samica składa jaja do liści ściółki lub na kamienie. Rodzice trzymają nad nimi pieczę, a po wykluciu się kijanek są one przenoszone do zbiornika wodnego, przy czym larwy znajdowane były nie także w czasowo istniejących zbiornikach. Najważniejszą cechą miejsca, w którym ma zostać zdeponowane potomstwo, jest bowiem nieobecność drapieżników. Dorosłe przemierzają więc nieraz spore odległości, aby znaleźć odpowiedni akwen[1].

Przypisy

  1. a b c d Mannophryne trinitatis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 19 stycznia 2009]
  2. Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.

Linki zewnętrzne[edytuj]