Li Zicheng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Li.
Li Zicheng
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 李自成
Pismo tradycyjne 李自成
Hanyu pinyin Lĭ Zìchéng
Wade-Giles Li Tzu-ch’eng

Li Zicheng, imię prywatne 鴻基, Lĭ Hóngjī (ur. 22 września 1606, zm. 1645?) – chiński chłop, przywódca powstania, które w 1644 roku obaliło dynastię Ming, następnie samozwańczy cesarz.

Urodził się w prowincji Shaanxi jako syn wiejskiego starosty. W 1628 roku został jednym z przywódców powstania w rodzinnej prowincji, skierowanego przeciwko posiadaczom wielkich majątków ziemskich i ubóstwu chłopów. Powstanie szybko rozszerzyło się na sąsiednie prowincje, głównie z powodu przyłączenia się do niego przedstawicieli kupiectwa. W 1640 został wybrany na przywódcę ogólnokrajowego powstania. Zdołał zjednoczyć poszczególne oddziały chłopskie w jedną, zdyscyplinowaną armię. Podczas oblężenia Kaifengu Li Zicheng stracił oko. Kiedy miasta nie udało się zdobyć, kazał w 1642 roku otworzyć tamy na Huang He, w wyniku czego Kaifeng został zatopiony.

W kwietniu 1644 roku armia powstańcza zajęła Pekin i obaliła dynastię Ming, której przedstawiciele schronili się na południu Chin. Li Zicheng przyjął tytuł cesarza i ogłosił wprowadzenie na tron nowej dynastii Shun. Jego panowanie trwało niecały miesiąc. Wysłany przeciw niemu generał Wu Sangui otworzył bramy w Wielkim Murze i wpuścił do Chin Mandżurów, którzy zajęli Pekin, rozpoczynając rządy mandżurskiej dynastii Qing.

Po utracie Pekinu Li Zicheng wycofał się do Shaanxi, a następnie w rejon Huguang. Jego dalsze losy pozostają nieznane. Według różnych historii popełnił samobójstwo, został zamordowany w mieście Tongcheng w Hubei lub ukrył się w buddyjskim klasztorze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]