Liberland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolna Republika Liberlandu
Svobodná Republika Liberland
Free Republic of Liberland
Flaga
Herb Liberlandu
Flaga Herb
Dewiza: Žít a nechat žít
(Żyj i pozwól żyć)
Hymn: Free And Fair
Położenie Liberlandu
Język urzędowy

czeski, angielski

Stolica

nie posiada własnej stolicy

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

prezydent Vít Jedlička

Powierzchnia
 • całkowita


7 km²

Liczba ludności
 • całkowita 


0

Waluta

merit

jednostronne ogłoszenie na terenie będącym jakoby terra nullius

13 kwietnia 2015

Liberland, oficjalnie Wolna Republika Liberlandumikronacja położona między Chorwacją a Serbią na zachodnim brzegu Dunaju. Została proklamowana 13 kwietnia 2015 przez czeskiego libertariańskiego polityka i aktywistę Víta Jedličkę, który został jej prezydentem po wyborach, w których dostał dwa głosy za i żadnego głosu przeciw[1][2].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Republika Liberlandu została ulokowana w pobliżu miejscowości Zmajevac w Chorwacji i Bački Monoštor w Serbii. Jej powierzchnia wynosi ok. 7 km kwadratowych. Ustrój został określony jako republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej[1]. Językami urzędowymi zostały czeski i angielski, a walutą ustanowiono merit.

Proklamując powstanie Liberlandu, Vít Jedlička ogłosił, że celem utworzenia tego państwa jest stworzenie na ziemi niczyjej „oazy wolności”, w której „uczciwi ludzie będą mogli się rozwijać”, a aparat państwowy „nie będzie nakładał na nich ograniczeń ani podatków”.

Reakcje międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

  • Chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich, wspominając o Liberlandzie, stwierdził, że uznaje proklamowanie tego państwa za żart[3].
  • Serbski minister spraw zagranicznych stwierdził, że Liberland nie narusza granicy Serbii, nie wspomniał jednak o możliwości oficjalnego uznania Liberlandu[4].
  • Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych odcięło się od działalności Víta Jedlički, stwierdzając, że nie ma z nią nic wspólnego oraz że jest ona nieodpowiednia i potencjalnie szkodliwa[5].
  • Kilku posłów z klubu parlamentarnego Kukiz’15 złożyło 15 lipca 2016 roku interpelację do MSZ ws. uznania Wolnej Republiki Liberlandu[6]. Pomimo ponowienia interpelacji przez posłów, wiceminister MSZ Jan Dziedziczak uznał istnienie Liberlandu za niezgodne z prawem międzynarodowym[7].

Republika Liberland została uznana jedynie przez dwie inne mikronacje: Królestwo Północnego Sudanu[8] i Sealand[9]. Proklamacja mikronacji spotkała się natomiast z aprobatą partii libertariańskich i radykalnie liberalnych[10][11][12][13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]