Liberty (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo programu budowy rakiety Liberty
Liberty
Producent Unia Europejska EADS Astrium
Stany Zjednoczone Alliant Techsystems
Data pierwszego startu planowane 2015
Data ostatniego startu brak danych
Zdolność wynoszenia 22000 kg na LEO
Siła ciągu przy starcie 14 700 kN
Wymiary
Długość 90 m
Średnica 5,4 m
Człony
Człon 1. 1 x Space Shuttle Solid Rocket Booster
Człon 2. 1 x Ariane 5 EPC

Libertyrakieta nośna zaprojektowana i budowana przez Alliant Techsystems (ATK) i EADS Astrium z myślą o programie CCP realizowanym przez NASA, jednak w dotychczasowych etapach programu nie była finansowana przez agencję.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Liberty stanowi kombinacją rozwiązań zastosowanych w programie promów kosmicznych STS (rakiety pomocnicze SRB) oraz w rakietach Ariane 5 ECA i Ares I. W drugim stopniu Ares I wykorzystywał silnik J-2X, zaś Liberty ma wykorzystać silnik Vulcain 2. Budowana jest w celu zapełnienia luki w kwestii załogowej rakiety nośnej po zamnknięciu programu Constellation i projektu rakiety Ares I.

Głównym zadaniem rakiety Liberty będzie dostarczanie pojazdów zaopatrzeniowych i załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jednak będzie mogła również wynosić satelity na orbitę geostacjonarną. W 2012 r. ATK ogłosił, że pracuje również nad własną kapsułą załogową, zwaną na razie Composite Crew Module (CCM)[1].

Liberty prawdopodobnie będzie korzystać z kompleksu startowego nr 39 w KSC, który był wykorzystywany przez promy kosmiczne, a miał być przeznaczony pod rakietę Ares I.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Chris Bergin: ATK announce Liberty KSC test flights, reveal crew spacecraft with MLAS. NASA Spaceflight, 2012-05-09. [dostęp 2012-05-10].