Liberty (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liberty
Ilustracja
Logo programu budowy rakiety Liberty
Producent Unia Europejska EADS Astrium
Stany Zjednoczone Alliant Techsystems
Data pierwszego startu planowana
Data ostatniego startu nie dotyczy
Statystyki
Zdolność wynoszenia 22 000 kg na LEO
Siła ciągu przy starcie 14 700 kN
Wymiary
Długość 90 m
Średnica 5,4 m
Stopnie rakiety
Stopień 1. 1 x Space Shuttle Solid Rocket Booster
Stopień 2. 1 x Ariane 5 EPC

Libertyrakieta nośna zaprojektowana i budowana przez Alliant Techsystems (ATK) i EADS Astrium z myślą o programie CCP realizowanym przez NASA, jednak w dotychczasowych etapach programu nie była finansowana przez agencję.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Liberty stanowi kombinację rozwiązań zastosowanych w programie promów kosmicznych STS (rakiety pomocnicze SRB) oraz w rakietach Ariane 5 ECA i Ares I. W drugim stopniu Ares I wykorzystywał silnik J-2X, zaś Liberty ma wykorzystać silnik Vulcain 2. Budowana jest w celu zapełnienia luki w kwestii załogowej rakiety nośnej po zamknięciu programu Constellation i projektu rakiety Ares I.

Głównym zadaniem rakiety Liberty będzie dostarczanie pojazdów zaopatrzeniowych i załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jednak będzie mogła również wynosić satelity na orbitę geostacjonarną. W 2012 r. ATK ogłosił, że pracuje również nad własną kapsułą załogową, zwaną na razie Composite Crew Module (CCM)[1].

Liberty prawdopodobnie będzie korzystać z kompleksu startowego nr 39 w KSC, który był wykorzystywany przez promy kosmiczne, a miał być przeznaczony pod rakietę Ares I.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Bergin: ATK announce Liberty KSC test flights, reveal crew spacecraft with MLAS. NASA Spaceflight, 2012-05-09. [dostęp 2012-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]