Liberty Alliance Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Liberty Alliance)

Liberty Alliance – powstało w 2001 roku przy udziale około 30 organizacji, by ustanawiać otwarte standardy i wytyczne dla wspólnego zarządzania tożsamością. Osiągnięto ten cel przez wydanie w 2002 roku dokumentu[1], zawierającego standardy rozwiązywania wielu problemów związanych z uwierzytelnianiem, prywatnością i bezpieczeństwem otaczających zarządzanie tożsamością w środowisku on-line. Stosowany przez wiele organizacji na całym świecie dokument pozwala konsumentom i użytkownikom serwisów i aplikacji e-commerce na uwierzytelnianie i logowanie do sieci lub domeny tylko raz z dowolnej maszyny a potem odwiedzać i używać usług z wielu stron www. Takie podejście nie wymaga od użytkownika ponownego logowania i może wspierać wymagania prywatności ustalone przez użytkownika. Dostępne są[2][3], a także[4]. Specyfikację ID-FF przekazano organizacji OASIS tworząc fundament dla standardu SAML 2.0, który jest teraz uznawany przez Liberty Alliance.

Kiedy liczba[5] członków wzrosła do niemal 150, w tym globalnych producentów oprogramowania, organizacji edukacyjnych i rządów z całego świata, w 2003 roku Liberty Alliance opublikowała dokument Liberty Web Services. Stworzona na podstawie zdefiniowanych wymaganiach biznesowych, z myślą o prywatności użytkownika na pierwszym planie, Liberty Web Services jest otwartą strukturą dla tworzenia i zarządzania różnorodnymi[6] usługami bazującymi na tożsamości użytkownika. Usługi takie jak geo-lokacja, książka adresowa, kalendarz, przesyłanie krótkich wiadomości i Liberty People Service, pierwszy szkielet do zarządzania aplikacjami społecznościowymi jak zakładki, blogi, kalendarze, współdzielenie zdjęć czy komunikatory w bezpiecznej i szanującej prywatność sieci społecznościowej. Liberty Alliance pracuje otwarcie z innymi[7] organizacjami zajmującymi się standardami, adaptując opublikowane standardy i ingerując kiedy to potrzebne.

W 2006 roku ciągle rosnąca liczba implementacji Liberty Federation oraz Liberty Web Services osiągnęła ponad miliard tożsamości i urządzeń zgodnych ze standardami Liberty. Implementacja na szeroką skalę wraz ze wzrostem wymagań dostawców usług oraz konsumentów w zakresie ochrony przed oszustwami i kradzieżą tożsamości zaowocowała jesienią 2005 roku powołaniem Strong Authentication Expert Group. Zadaniem tej grupy było zapewnienie rozwiązaniom silnego uwierzytelniania takiego jak sprzętowe i programowe tokeny, karty elektroniczne, systemy oparte na wiadomościach SMS czy biometryce interoperacyjności w środowisku zjednoczonej sieci. Na stronie projektu znajduje się[8] lista organizacji stosujących się do standardów Liberty. Oprócz tego organizacja wspomaga rozwijanie otwartego oprogramowania poprzez[9] openLiberty.org oraz zachęcanie dodatkowych[10] otwartych rozwiązań do stosowania się do standardów. Ogłoszono także[11] Program Concordia służący rozwijaniu przypadków użycia, pomagając w uzgadnianiu specyfikacji związanych z tożsamością.

Organizacja stara się zwiększać rynek usług tożsamości i pomagać producentom w zmniejszeniu kosztów i zwiększeniu skuteczności. W tym celu przedstawiła w 2003 roku program certyfikacji[12] Liberty Interoperable (TM) by określać zgodność komercyjnych i otwartych produktów z opublikowanymi standardami by zapewnić interoperacyjność produktów. Program ten został uznany globalnie przez końcowych użytkowników jako zapewniający prawidłową pracę ich produktów, oszczędzając czas, pieniądze i krytyczne zasoby. Do dziś certyfikowano ponad 80 produktów.

Liberty Alliance skupiła się także na aspektach biznesowych zarządzania tożsamością, publikując[13] wskazówki biznesowe w wielu formach dla różnych sektorów biznesu i odbiorców. LA wspiera i promuje dialog publiczny pomagając organizacjom lepiej zrozumieć jak tworzyć koła zaufania i inne aspekty tak by skutecznie udało się zaimplementować rozwiązanie zgodne ze standardem.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [https://web.archive.org/web/20210224193953/http://www.projectliberty.org/resource_center/specifications/liberty_alliance_id_ff_1_2_specifications/ Liberty Federation
  2. http://www.projectliberty.org/liberty/strategic_initiatives/requirements wymagania
  3. http://www.projectliberty.org/liberty/resource_center/case_studies analizy przypadków
  4. http://www.projectliberty.org/liberty/resource_center/presentations_webcasts prezentacje
  5. Membership / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  6. Liberty Alliance ID-WSF 2.0 Specifications including Errata v1.0 Updates / Specifications / Resource Center / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  7. Standards Organizations / Adoption / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  8. Adoption / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  9. openLiberty. [dostęp 2021-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-08)].
  10. Public Community / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  11. kernel (1) / Error - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  12. Liberty Interoperable™ / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  13. Papers / Resource Center / Home - Liberty Alliance [online], www.projectliberty.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]