Libia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
دولة ليبيا
Państwo Libia
Flaga Libii
Godło Libii
Flaga Libii Godło Libii
Hymn: ليبيا ليبيا ليبيا
(Libia, Libia, Libia)
Położenie Libii
Język urzędowy arabski
Stolica Trypolis
Ustrój polityczny demokracja
Typ państwa republika parlamentarna
Głowa państwa przewodniczący Rady Prezydenckiej Fajiz as-Sarradż
Szef rządu premier Fajiz as-Sarradż
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
17. na świecie
1 759 540 km²
~0%
Liczba ludności (2009)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
105. na świecie
6 310 434
3,6 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

67,62 mld[1] USD
11 046[1] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

70,39 mld[1] USD
11 498[1] USD
Jednostka monetarna dinar libijski (LYD)
Niepodległość od Włoch
24 grudnia 1951
Obalenie monarchii 1 września 1969
przez Mu’ammara al-Kaddafiego
Religia dominująca islam
Strefa czasowa UTC +2
Kod ISO 3166 LY
Domena internetowa .ly
Kod samochodowy LAR
Kod samolotowy 5A
Kod telefoniczny +218
Mapa Libii
Umar al-Muchtar, przywódca powstania przeciwko włoskiej okupacji i bohater narodowy Libii
Idris I, pierwszy i jedyny król Libii
Flaga Libii w latach 1977–2011
Panorama Trypolisu
Teatr w Sabracie

Libia (arab. ليبيا, trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا, trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne), ze stolicą w Trypolisie. Graniczy z Egiptem, Sudanem, Czadem, Nigrem, Algierią i Tunezją.

Ustrój polityczny[edytuj]

Libia jest republiką parlamentarną z systemem wielopartyjnym. Władzę w kraju sprawuje rząd tymczasowy sformowany 12 marca 2016 roku na podstawie ustaleń z rozmów pokojowych między stronami walczącymi przeciwko sobie w toczącej się obecnie wojnie domowej. Głową państwa jest Przewodniczący Rady Prezydenckiej natomiast szefem rządu Premier, obie te funkcje sprawuje Fajiz as-Sarradż.

W pierwszej fazie konfliktu zbrojnego władza w kraju była podzielona pomiędzy rywalizujące ze sobą parlamenty – Izbę Reprezentantów i Powszechny Kongres Narodowy. Ten drugi uległ samorozwiązaniu 5 kwietnia 2016 roku[2][3].

Podział administracyjny[edytuj]

 Osobny artykuł: Podział administracyjny Libii.

Libia od roku 2007 podzielona jest na 22 jednostki zwane szabijja (l.m. szabijjat). W latach 2001–2007 istniały 32 jednostki szabijja i 3 regiony administracyjne.

Warunki naturalne i geografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Geografia Libii.

Ponad 90% powierzchni kraju zajmują pustynie (Sahara, Pustynia Libijska) i półpustynie, na których zdarzają się oazy. W głębi kraju panuje suchy klimat zwrotnikowy, który na wybrzeżach przechodzi w śródziemnomorski. W miejscowości Al-Azizija 13 września 1922 roku zanotowano najwyższą temperaturę powietrza w Afryce, wynoszącą +57,8 °C[4]. Według wielu źródeł była to najwyższa temperatura na Ziemi[potrzebny przypis]. Opady rzadkie, zwłaszcza wewnątrz kraju. Kraj jest pozbawiony stałych rzek. Najniższy punkt to depresja Sabchat Ghuzajjil -47 m p.p.m., najwyższy to Bikku Bitti 2267 m n.p.m. w górach Tibesti, a długość wybrzeża morskiego wynosi 1770 km. Stolicą państwa jest Trypolis (1,5 mln mieszkańców, 1994), inne większe miasta to Bengazi (650 tys.), Misrata (435 tys.) oraz Sabha (113 tys.)[5].

Grupy etniczne[edytuj]

Religie[edytuj]

 Osobny artykuł: Religia w Libii.

Dominującym wyznaniem w Libii jest islam – około 97% ludności deklaruje praktykę tej religii. Zdecydowana większość muzułmanów libijskich to sunnici. Islam przejawia się nie tylko w życiu prywatnym obywateli, ale stanowi też istotny element polityki rządu. Mniejsze ugrupowania (pomiędzy 5 i 10%) należą do ibadytów, żyjących przede wszystkim w Dżabel Nefusa i mieście Zuwara.

Historia[edytuj]

Obecna Libia zajmuje trzy odrębne krainy historyczne: Trypolitanię, Cyrenajkę oraz Fazzan. Mianem Libii starożytni Grecy, podobnie jak Egipcjanie określali obszary znajdujące się na zachód od Nilu, a Libijczykami ludność tych terenów. Nazwa pochodziła prawdopodobnie od jednego z plemion żyjącego w w Cyrenajce w II tysiącleciu p.n.e. Krainy te zamieszkiwały koczownicze plemiona berberyjskie, następnie od VIII wieku p.n.e. Trypolitania i Cyrenajka stały się terenami kolonizacji Greków i Fenicjan. W latach 106–64 p.n.e. wojska rzymskie opanowały tereny dzisiejszej Libii. Za rzymskiego panowania Libia była wspaniale rozwiniętą, zamożną krainą. Jednym z najwspanialszych miast ówczesnej Libii było Leptis Magna, którego ruiny można podziwiać do dnia dzisiejszego. W V wieku Trypolitanię opanowali Wandalowie, którzy założyli tu swoje królestwo. W pierwszej połowie VII wieku zostali oni podbici przez Bizancjum. Od VII wieku tereny obecnej północnej Libii zostały zdobyte przez Arabów (m.in. dynastie Umajjadów, Abbasydów oraz Fatymidów). Od 1551 roku należały do imperium osmańskiego. W Fazzanie wpływy tureckie nasiliły się w XVIII wieku.

W wyniku wojny włosko-tureckiej z lat 1911–1912, terytoria obecnej Libii przeszły pod panowanie Włochów, którzy doprowadzili do zjednoczenia wszystkich trzech krain i utworzenia kolonii o nazwie Libia. Włosi osiedlali w Libii osadników oraz prowadzili italianizację miejscowej ludności. Po zajęciu przez Włochy Trypolisu w 1911 w kraju wybuchło powstanie kierowane przez bohatera narodowego Libii Umara al-Muchtara. Walki antykolonialnego koncentrujące się głównie w rejonie Gór Zielonych (Al-Dżabal al-Achdar) w Cyrenajce trwały do 1935. Sytuacja Libijczyków uległa pogorszeniu w okresie rządów faszystowskich, wówczas kolonialiści rozpoczęli rasistowską politykę według której której Włosi mieli być rasą nadrzędną a uważani przez nich za gorszych Libijczycy zostali pozbawieni praw. Według planów Benito Mussoliniego w Libii osiedlonych miało zostać od dziesięciu do piętnastu milionów Włochów[8]. W kampanii pacyfikacyjnej obejmujących wywoływanie głodu, dokonywanie masowych mordów i tworzenie obozów koncentracyjnych zginęło tysiące Libijczyków[9]. Z kraju wydalono sto tysięcy Beduinów, czyli połowę ludności Cyranejki, na miejsce rdzennej ludności trafić tam mieli włoscy osadnicy[10][11]. W celu zdławienia powstania antykolonialnego Włosi utworzyli w Libii obozy koncentracyjne, w których przetrzymywano łącznie 125 tys. osób, głównie mężczyzn mogących stanowić kadrę partyzantki. Pomimo sytuacji w kraju kontynuowana była polityka osadnictwa i w latach 30. w Libii mieszkało już około 100 tys. Włochów, którzy stanowili 10% ogółu ludności. W czasie II wojny światowej Libia stała się miejscem walk między wojskami alianckimi i Osi. Uczestniczyli w nich również Polacy (m.in. pod Tobrukiem). Libia była włoską kolonią, zdobytą przez aliantów w 1943 roku. Po zakończeniu wojny, od 1946 kraj znajdował się pod nadzorem ONZ i został podzielony na trzy regiony administracyjne: Trypolitania i Cyrenajka objęte przez Wielką Brytanię oraz Fazzan nadzorowaną przez Francję. W czerwcu 1948 United States Navy zajęło port w Trypolisie jako bazę marynarki wojennej. Równocześnie powstała baza United States Air Force. W maju 1949 roku doszło do rotacji w nadzorze Libii. Cyrenajka pozostała pod nadzorem brytyjskim, z kolei Trypolitania przeszła pod Włochy. Fazzan pozostał zarządzany przez Francuzów. W czerwcu 1949 roku emirat Cyrenajki za sprawą Emira Sajjida Muhammada Idrisa as-Senussi’ego, za zgodą brytyjskiego administratora ONZ z listopada 1949 roku uzyskał autonomię.

Mimo że mocarstwa kolonialne zamierzały podzielić kraj między siebie, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych oświadczyło że Libii należy przyznać niezależność polityczną[12]. 24 grudnia 1951 decyzją ONZ Libia stała się niepodległym państwem w którym władzę sprawował król Idris I. Idris zaprowadził w kraju monarchię absolutną i zakazał istnienia partii politycznych[13]. Nowe państwo pokryte w znacznym stopniu pustynią i borykało się z wieloma problemami ekonomicznymi, w konsekwencji swój byt opierało o pomoc międzynarodową. Pomocy gospodarczej udzieliły Idrisowi Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. W konsekwencji Libia znalazła się pod wpływem politycznym Zachodu, a w kraju stacjonowało ok. 4600 żołnierzy amerykańskich. W lipcu 1953 podpisano traktat przyjaźni i wzajemnej pomocy z Wielką Brytanią, a w Libii rozlokowano 3 tys. żołnierzy brytyjskich. We wrześniu 1954 odnowiono układ ze Stanami Zjednoczonymi, no mocy którego udostępniono bazę lotniczą w Trypolisie oraz powiększono amerykański kontyngent do 14 tys. żołnierzy. Jednocześnie w marcu 1952 Libia dołączyła do Ligi Arabskiej. W 1955 odkryto pierwsze złoża ropy naftowej, a jej eksport zainicjowano sześć lat później. W całej branży naftowej z której Libia czerpała większość dochodów powszechna była korupcja[14]. Na popularności zyskiwał coraz bardziej arabski nacjonalizm – po porażce Egiptu w wojnie sześciodniowej z Izraelem w Libii wybuchły protesty panarabistów skierowane przeciwko mocarstwom zachodnim i administracji Idrisa która postrzegana była jako proizraelska[15]. W lutym 1964 zlikwidowano bazy obcych państw w Libii. W wielu miastach wybuchły wówczas zamieszki. W takiej sytuacji zdecydowano o przedłużeniu umowy ze Stanami Zjednoczonymi do 1971 w wyniku czego przedłużono termin stacjonowania amerykańskich wojsk w kraju. W ostatnich latach dekady lat 60. rząd króla był coraz bardziej niepopularny. Scentralizowany system formalnie federalnej Libii pogłębiał tradycyjne podziały regionalne i plemienne[16]. W ostatnim okresie monarchii Bengazi i Trypolisie wybuchły antyzachodnie zamieszki, a pracownicy naftowi rozpoczęli strajk solidarnościowy z Egiptem[17][18].

Rządy pułkownika al-Kaddafiego[edytuj]

1 września 1969 grupa młodych oficerów, kierowana przez wówczas 27-letniego kapitana Mu’ammara al-Kadafiego, dokonała przewrotu wojskowego oraz proklamowała utworzenie Libijskiej Republiki Arabskiej. Dawne granice administracyjne zostały zastąpione w ten sposób, aby przekroczyć granice plemienne a wodzów plemiennych zastąpili przedstawiciele rządu[19]. Wojskowy rząd stworzył państwo autorytarne, oparte na islamie i rządzone przez Kongresy Ludowe. W celu umocnienia władzy wojskowi utworzyli Arabski Związek Socjalistyczny, którego przewodniczącym został al-Kaddafi[20]. Republikańskie rządy starały się zlikwidować w kraju zachodnie wpływy – dokonano likwidacji amerykańskich i brytyjskich baz wojskowych, zmuszono do wyjazdu dwanaście tysięcy Włochów oraz przeprowadzono nacjonalizację wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Chcąc zwiększyć dochody ze sprzedaży ropy naftowej w 1969 roku rząd podwyższył cenę ropy co rok później zrobiły też pozostałe kraje OPEC[21]. Rząd na skutek Umowy Trypolitańskiej nałożył koncernom naftowym podatek dochodowy. Działania te przyniosły miliard dodatkowych przychodów w pierwszym roku od ich wdrożenia[22]. W 1969 roku PKB państwa wynosił 3,8 miliarda dolarów amerykańskich, a w 1974 roku wzrósł już do 8,170 miliardów, a w 1979 do 24,5 miliarda[23]. Normy życia Libijczyków w ciągu pierwszej dekady wojskowej administracji znacznie się poprawiły. W 1979 roku średni dochód na mieszkańca wynosił już 8170 dolarów (w porównaniu do 40 dolarów w 1951). Dochód ten wynosił wiele powyżej średniej dużej części państw uprzemysłowionych (w tym Wielkiej Brytanii i Włoch)[24].

Libia za rządów pułkownika przyjęła panarabską i antyzachodnią ideologię. W latach 70. Kadafi wydał Zieloną książkę, w której opisał ustrój Libii mający być alternatywą wobec kapitalizmu i komunizmu. Rząd wspierał ruchy narodowowyzwoleńcze w Afryce (Afrykański Kongres Narodowy w RPA, SWAPO w Namibii, FRELIMO w Mozambiku, FROLINAT w Czadzie, POLISARIO na Saharze Zachodniej), w Azji (Organizacja Wyzwolenia Palestyny, MNLF na Filipinach) i w Europie (IRA i ETA) oraz państwa Ameryki Łacińskiej rządzone przez lewicę, jak sandinistowska Nikaragua. W ramach polityki panarabskiej, w 1972 roku, razem z Egiptem i Syrią utworzyła Federację Republik Arabskich. Libia rozwinęła też bliższe stosunki z krajami Maghrebu i w styczniu 1974 roku Libia i Tunezja ogłosiły unię polityczną Arabską Republikę Islamską która jednak wkrótce upadła na skutek małej popularności wśród Tunezyjczyków[25]. Dążąc do zmniejszenia wpływów NATO w basenie Morza Śródziemnego na początku lat 70. Libia zwróciła się do Malty aby ta zaprzestała udzielać własnych gruntów siłom NATO. W ramach kompromisu, rząd Malty kontynuował umożliwianie siłom NATO dostępu do wyspy pod warunkiem że sojusz nie użyje Malty jako bazy do ataku na terytoria arabskie[26]. Gdy Wielka Brytania zaprzestała płacenia za utrzymanie baz Royal Navy na Malcie, Libia rozpoczęła akcję finansowania rządu wyspy[27]. Pod koniec 1972 i na początku 1973 roku, Libia zaatakowała Czad w celu przyłączenia bogatego w uran regionu Strefa Aozou[28]. W okresie rządów Anawara as-Sadata w Egipcie doszło do pogorszenia stosunków między obydwoma państwami[29]. W lipcu 1977 Libia przegrała krótkotrwałą, przygraniczną wojnę z Egiptem. Gdy prezydent Sudanu, Dżafar Muhammad an-Numajri poparł stronę egipską, Kadafi od 1975 roku stał się sponsorem południowosudańskiej organizacji separatystycznej działającej pod nazwą Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu[30], natomiast w 1976 roku tysiąc uzbrojonych i wyszkolonych przez Libię rebeliantów sudańskich na czele z Sadiqem al-Mahdim stoczyło nieudane walki z siłami rządowym. Rebelia doprowadziła do spotęgowania konfliktu Sudanu i Libii[31]. W latach 1986–1987 Libia toczyła w Czadzie tzw. wojnę Toyot.

Libia rozpoczęła proces zbrojeń a broń kupowała we Francji i w ZSRR. Stosunki handlowe z tym ostatnim państwem doprowadziły do zaognienia stosunków z USA które prowadziły ze Związkiem Radzieckim zimną wojnę[32]. W 1981 roku, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan nazwał libijskiego lidera „wściekłym psem Bliskiego Wschodu” i „międzynarodowym pariasem”[33]. W sierpniu 1981 lotnictwo amerykańskie zestrzeliło na libijskich wodach terytorialnych dwa libijskie samoloty Su-17 (wersja 22)[34]. W odpowiedzi na to zamknięta została ambasada Libii w Waszyngtonie. Prezydent Stanów Zjednoczonych wycofał z Libii część przedsiębiorstw amerykańskich co miało na celu zmniejszenie liczby Amerykanów przebywających w tym państwie[35]. W marcu 1982 roku, USA wprowadziło embargo na libijską ropę[36], a w styczniu 1986 roku rząd USA nakazał wszystkim firmom amerykańskim zaprzestania działalności w kraju mimo tego że w dalszym ciągu w Libii przebywało kilkuset pracowników pochodzących z Ameryki[37]. W 1986 roku, US Navy po raz kolejny rozpoczęła ćwiczenia w Zatoce Syryjskiej u wybrzeży Libii, rozwścieczeni Libijczycy podjęli się próby wojskowego odwetu za ćwiczenia, akcja nie udała się a Amerykanie zatopili kilka libijskich okrętów[38]. W tym samym roku Amerykanie oskarżyli Libię o zorganizowanie zamachu na dyskotekę w Berlinie w 1986 roku, w zamachu zginęło dwóch amerykańskich żołnierzy. Reagan obarczając winą za zamach rząd Libii, zorganizował wojskowy odwet[39]. Na arenie międzynarodowej Reagana wsparła Wielka Brytania, pozostali europejscy sojusznicy Amerykanów uznali natomiast atak za niezgodny z prawem międzynarodowym[40]. 15 kwietnia 1986 amerykańskie samoloty wojskowe rozpoczęły serię ataków powietrznych, akcja przeprowadzona została pod nazwą Operation El Dorado Canyon. Bombardowaniu uległy obiekty wojskowe w różnych częściach kraju, w ataku zginęło około 100 Libijczyków, w tym wielu cywilów[41]. W roku 1988 nad Lockerbie w południowej Szkocji eksplodował w powietrzu samolot pasażerski amerykańskich linii lotniczych Pan Am – zginęło łącznie 270 osób. O zamach oskarżono libijskie służby bezpieczeństwa, czego dowiedziono podczas procesu, który zaczął się w 1999 roku. Zamach miał być odwetem za amerykańskie bombardowanie Libii które poparte zostało przez rząd Wielkiej Brytanii. Relacje między Zachodem a Libią uległy dalszemu pogorszeniu, a w 1989 roku dwa libijskie samoloty bojowe zostały zestrzelone przez Amerykanów na libijskim wybrzeżu[42].

W okresie sporów z Zachodem Libia rozwijała się ekonomicznie. Dzięki dochodom płynącym z bogatych złóż ropy naftowej Libia stała się krajem niezależnym od zachodnich mocarstw. Miliardy dolarów uzyskane z ropy wydano na nowo powstałe szkoły, drogi, domy, szpitale, rozwój rolnictwa oraz broń i popieranie ruchów narodowowyzwoleńczych. Rząd Libii nabywał akcje największych europejskich koncernów tj. Fiat, a także zakupił nieruchomości na Malcie i we Włoszech, które stały się cennym źródłem dochodowym w latach 80. gdy załamały się zyski z ropy naftowej[43]. W latach 80. rząd Libii przeprowadził szereg liberalizacyjnych reform gospodarczych co zaprowadzić miało do ograniczenia spadków z dochodów z ropy naftowej. Rozpoczęła się reforma przemysłu i rolnictwa oraz doszło do ponownego otwarcia małego biznesu[44]. W czerwcu wydano Wielką Zieloną Kartę Praw Człowieka zawierająca 27 artykułów księga zawierała prawa i gwarancje zmierzające do poprawy sytuacji praw człowieka w Libii, ograniczenia stosowania kary śmierci (księga wezwała też do ostatecznego jej zniesienia). Wiele z zaproponowanych artykułów zostało zrealizowanych w następnym roku[45]. W 1989 z jego inicjatywy utworzona została Arabska Unia Maghrebu, jednocząca Libię w pakcie gospodarczym z Maroko, Tunezją, Algierią i Mauretanią[46]. W 1992 roku ONZ nałożyła na Libię sankcje gospodarcze. Sankcje zostały zniesione przez ONZ 12 września 2003 roku, w wyniku przyznania się Libii do odpowiedzialności za atak w 1988 roku i zgody na wypłacenie 2,7 miliarda USD odszkodowań rodzinom ofiar zamachu z Lockerbie. Od połowy lat 90. Libia prowadziła bardziej liberalną polityką. Al-Kadafi stopniowo rezygnował z panarabizmu i zwrócił się w stronę panafrykanizmu i podkreślał afrykańską tożsamość Libii[47] – od 1997 do 2000 roku, Libia podpisała umowy o współpracy lub porozumienia o dwustronnej pomocy z dziesięcioma państwami kontynentu[48], a w 1999 roku przystąpiła jako członek założyciel do Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary[49][50].

U progu XX wieku ruszyły rozmowy z brytyjskim rządem w celu normalizacji stosunków[51]. W 2001 roku rząd Libii potępił zamach z 11 września 2001 roku i zaangażował się w wojnę z terroryzmem ekstremistycznego islamu[52]. Libia nawiązała też bliższe relacje z Chinami[53]. Pod wpływem ataku na Irak, w grudniu 2003 roku, Libia wyrzekła się posiadania broni masowego rażenia, zlikwidował program broni chemicznej i jądrowej[54]. W rezultacie poprawiły się stosunki z USA[55] i Wielką Brytanią[56]. W kwietniu 2004 roku Kadafi odwiedził siedzibę Unii Europejskiej w Brukseli co w rezultacie doprowadziło do poprawy stosunków rządu z państwami UE[57]. UE zakończyła sankcje wobec Libii, a w październiku 2010 roku wypłaciła Libii 50 milionów euro które przeznaczone zostały na zatrzymanie afrykańskich imigrantów próbujących dostać się do Europy[58]. Gospodarka Libii w XXI wieku uległa procesowi prywatyzacji[59]. Zadowolonych z tych reform al-Kadafi w przemówieniu w marcu 2003 roku wezwał do prywatyzacji na szeroką skalę[60]. W 2003 roku, przemysł naftowy został w dużej mierze sprzedany prywatnym korporacjom[61]. Do 2004 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Libii wyniosły 40 miliardów dolarów, w porównaniu z 2003 rokiem odnotowano więc sześciokrotny wzrost[62]. W 2002 roku przywódca kraju został jednym z założycieli Unii Afrykańskiej[63]. W czerwcu 2005 roku Libia dołączyła do Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej[64].

 Osobny artykuł: Wojna domowa w Libii (2011).

W 2011 w Darnie i Bengazi[65] doszło do wybuchu antyrządowych protestów, które następnie objęły pozostałe części kraju[66], przeradzając się w powstanie w Libii, tłumione przez siły porządkowe i wojsko[67]; Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nr 1973, która zezwoliła na podjęcie w Libii operacji wojskowej skierowanej przeciwko siłom rządowym. 19 marca 2011 odbył się „paryski szczyt w sprawie Libii” (z udziałem Polski) po którym lotnictwo i marynarka koalicji państw (Francja, Kanada, Włochy, USA i Wielka Brytania) rozpoczęły ostrzał celów militarnych w okolicach Trypolisu i Misraty, realizując w ten sposób rezolucję nr 1973. Akcja nosiła kryptonim Świt Odysei. Po kilku miesiącach walk znaczną przewagę uzyskali powstańcy, którzy po trwających od 20 do 28 sierpnia, walkach zdobyli Trypolis. 26 sierpnia Narodowa Rada Tymczasowa przeniosła oficjalnie swoją siedzibę z Bengazi do Trypolisu[68]. 20 października Mu’ammar Kaddafi został zabity w Syrcie, a nowe władze 23 października ogłosiły wyzwolenie kraju spod rządów wojska.

Transformacja ustrojowa i druga wojna domowa[edytuj]

Tereny kontrolowane przez Libijską Armię Narodową (Czerwony), Libya Shield Force (Zielony), Tuaregów (Żółty), Państwo Islamskie (Szary) i lokalne grupy rebelianckie (Niebieski)

W lipcu 2012 roku odbyły się wybory parlamentarne. Narodowa Rada Tymczasowa przekazała 8 sierpnia władzę na ręce najstarszego deputowanego do parlamentu i jego tymczasowego przewodniczącego – Muhammada Alego Salima. Dzień później na to stanowisko został wybrany Muhammad Jusuf al-Makarjaf[69][70], który pełnił funkcje szefa parlamentu i głowy państwa do momentu swojej rezygnacji 28 maja 2013 roku.

Miesiąc później na to stanowisko został wybrany Nuri Abu Sahmajn. Za jego kadencji Libia pogrążyła się w chaosie, konflikt wewnętrzny pomiędzy zwalczającymi się bojówkami doprowadził do upadku struktur administracji państwowej oraz katastrofy humanitarnej. W następstwie wyborów parlamentarnych 25 czerwca 2014 roku sformowano nowy parlament – Izbę Reprezentantów, który przejął władzę w kraju 5 sierpnia 2014 roku. Nowym szefem parlamentu i głową państwa został wybrany Akila Salih Isa. Powszechny Kongres Narodowy początkowo miał ulec rozwiązaniu, po tym jak wyłoniono Izbę Reprezentantów, która ze względu na konflikt wewnętrzny w kraju za siedzibę przyjęła Tobruk, a nie kontrolowaną przez islamistów stolicę Trypolis. Członkowie starego parlamentu, w większości stowarzyszeni z organizacjami islamistycznymi stwierdzili, że nowy parlament jest nielegalny i to Powszechny Kongres Narodowy jest jedynym legalnym organem władzy. Ten spór przerodził się w krwawy konflikt wewnętrzny między islamistami a władzami w Tobruku. Podczas trwania konfliktu operację na terenie Libii rozpoczęło Państwo Islamskie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła się próby moderowania negocjacji pokojowych pomiędzy stronami konfliktu. Dzięki zawarciu porozumienia pokojowego pomiędzy wrogimi sobie parlamentami, 12 marca 2016 roku udało się ostatecznie sformować skład nowego rządu przejściowego na którego czele stanął Fajiz as-Sarradż[71]. Objął on także urząd przewodniczącego Rady Prezydenckiej – organu kolegialnie wykonującego obowiązki głowy państwa. 5 kwietnia 2016 roku Powszechny Kongres Narodowy podjął decyzję o swoim rozwiązaniu, a samozwańczy rząd Chalify al-Ghuwajla przekazał władzę nowemu gabinetowi[72].

Gospodarka[edytuj]

Największe miasto kraju, a także główny port i ośrodek przemysłowy to Trypolis. Rozwinęły się tam takie gałęzie przemysłu jak spożywczy, meblarski, włókienniczy, metalowy, gumowy (produkcja opon) i poligraficzny. Znajdują się tam także zakłady odsalania wody morskiej, montownie samochodów i rafineria ropy naftowej.

Podstawowym bogactwem Libii oraz praktycznie jedynym towarem eksportowym kraju jest ropa naftowa, dostarczająca ok. 80% dochodu narodowego wynoszącego 11300 USD na 1 mieszkańca (2013), który jest jednym z najwyższych w Afryce. Libia dysponuje przemysłem petrochemicznym oraz hutniczym (huty żelaza i stali w Misracie), zmarginalizowane zostało natomiast rolnictwo i przemysł spożywczy, w tym przetwórstwo owoców i warzyw, przez co obecnie Libia jest zmuszona importować ok. 75% żywności.

Sankcje gospodarcze nałożone przez ONZ w 1992 roku spowodowały znaczne opóźnienie w rozwoju technologicznym kraju. Zostały one zniesione 12 września 2003, a Libia zaczęła od tego czasu zabiegać o przyciągnięcie inwestorów zagranicznych w celu zdobycia kapitału.

Libię oplata sieć rurociągów zwanych Wielką Sztuczną Rzeką, która dostarcza wodę z podziemnych naturalnych zbiorników na Saharze. Składa się na nią 1300 studni, które dostarczają ok. 3 milionów m³ wody dziennie do miast na wybrzeżu kraju.

Siły zbrojne[edytuj]

Libia dysponuje trzema rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi, marynarką wojenną oraz siłami powietrznymi[73]. Uzbrojenie sił lądowych Libii składało się w 2014 roku z: 400 czołgów, 2 tys. opancerzonych pojazdów bojowych, 200 dział samobieżnych, 300 zestawów artylerii holowanej oraz 400 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych[73]. Marynarka wojenna Libii dysponowała w 2014 roku jedną fregatą oraz jednym okrętem obrony przeciwminowej[73]. Libijskie siły powietrzne z kolei posiadały w 2014 roku uzbrojenie w postaci m.in. 16 myśliwców, 26 samolotów transportowych, jednego samolotu szkolno-bojowego, 20 śmigłowców oraz trzech śmigłowców szturmowych[73].

Wojska libijskie w 2014 roku liczyły 35 tys. żołnierzy zawodowych oraz 81 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) libijskie siły zbrojne stanowią 78. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 3 mld dolarów (USD)[73].

Transport i łączność[edytuj]

Przypisy

 1. a b c d Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 2014-04-11].
 2. Libia.Samozwańczy parlament oddaje władzę rządowi jedności narodowej, wyborcza.pl, 2016-04-05.
 3. Support grows for Libya’s new unity government, dailymail.co.uk, 2016-04-01.
 4. Global Measured Extremes of Temperature and Precipitation.
 5. Encyklopedia WIEM – Libia.
 6. Skarby Świata – Libia.
 7. The World Factbook.
 8. Ali Abdullatif Ahmida. The making of modern Libya: state formation, colonization, and resistance, 1830–1922. Albany, New York, US: State University of New York Press, 1994. s. 134–135.
 9. Ali Abdullatif Ahmida. The making of modern Libya: state formation, colonization, and resistance, 1830–1922. Albany, New York, US: State University of New York Press, 1994. s. 134–135.
 10. Anthony L. Cardoza. Benito Mussolini: the first fascist. Pearson Longman, 2006 s. 109.
 11. Donald Bloxham, A. Dirk Moses. The Oxford Handbook of Genocide Studies. Oxford, England, UK: Oxford University Press, 2010. s. 358.
 12. Blundy & Lycett 1987, s. 38–39; Kawczynski 2011, s. 7–9, 14; Bruce St. John 2012, s. 108.
 13. Blundy & Lycett 1987, s. 38–39; Kawczynski 2011, s. 7–9, 14; Bruce St. John 2012, s. 108.
 14. Blundy & Lycett 1987, s. 51; Kawczynski 2011, s. 136.
 15. Kawczynski 2011, s. 16–17.
 16. Harris 1986, s. 14; Blundy & Lycett 1987, s. 52; Kawczynski 2011, s. 15–16.
 17. Kawczynski 2011, s. 16–17.
 18. Blundy & Lycett 1987, s. 53; Kawczynski 2011, s. 19; Bruce St. John 2012, s. 139–140.
 19. Bruce St John 2012, s. 154–155.
 20. Blundy & Lycett 1987, s. 91; Vandewalle 2008, s. 11; Bruce St John 2012, s. 155.
 21. Blundy & Lycett 1987, s. 66–67; Bruce St John 2012, s. 145–146.
 22. Vandewalle 2008, s. 15; Bruce St John 2012, s. 147.
 23. Blundy & Lycett 1987, s. 107.
 24. Blundy & Lycett 1987, s. 107.
 25. Blundy & Lycett 1987, s. 76; Kawczynski 2011, s. 71–72; Bruce St John 2012, s. 183.
 26. Bruce St John 2012, s. 150–151.
 27. Dom Mintoff, Malta’s political giant, passes away, August 20, 2012 (ang.).
 28. Blundy & Lycett 1987, s. 181; Bruce St John 2012, s. 187.
 29. Harris 1986, s. 88; Blundy & Lycett 1987, s. 74, 93–94; Kawczynski 2011, s. 66.
 30. Blundy & Lycett 1987, s. 185; Kawczynski 2011, s. 79–80; Bruce St John 2012, s. 191.
 31. Burr, J. Millard and Robert O. Collins, Darfur: The Long Road to Disaster, Markus Wiener Publishers: Princeton, 2006, ISBN 1-55876-405-4, s. 111.
 32. Bruce St John 2012, s. 144–145.
 33. Kawczynski 2011, s. 115–116, 120; Bruce St. John 2012, s. 179–180.
 34. Vandewalle 2008, s. 36; Kawczynski 2011, s. 118–119.
 35. Vandewalle 2008, s. 37; Kawczynski 2011, s. 117–118; Bruce St. John 2012, s. 180.
 36. Blundy & Lycett 1987, s. 207–208; Vandewalle 2008, s. 37; Kawczynski 2011, s. 117–118; Bruce St John 2012, s. 181.
 37. Blundy & Lycett 1987, s. 27, 208; Kawczynski 2011, s. 117–118; Bruce St. John 2012, s. 176.
 38. Kawczynski 2011, s. 121–122.
 39. Blundy & Lycett 1987, s. 4–5; Kawczynski 2011, s. 122.
 40. Harris 1986, s. 102; Kawczynski 2011, s. 123–125.
 41. Blundy & Lycett 1987, s. 2–3, 7–12; Vandewalle 2008, s. 37; Kawczynski 2011, s. 127–129.
 42. Bruce St John 2012, s. 202.
 43. Harris 1986, s. 114; Blundy & Lycett 1987, s. 199–201.
 44. Kawczynski 2011, s. 225; Bruce St John, s. 194.
 45. Vandewalle 2008, s. 45–46; Bruce St John, s. 2012.
 46. Kawczynski 2011, s. 188; Bruce St John 2012, s. 216–218.
 47. Kawczynski 2011, p. 142; Bruce St John 2012, s. 227.
 48. Bruce St John 2012, s. 229.
 49. Kawczynski 2011, s. 189.
 50. Bruce St John 2012, s. 226.
 51. Vandewalle 2011, s. 215.
 52. Vandewalle 2011, s. 220; Kawczynski 2011, s. 176; Bruce St John 2012, s. 243.
 53. Bruce St John 2012, s. 235.
 54. Vandewalle 2011, s. 217; Kawczynski 2011, s. 162, 184; Bruce St John 2012, s. 244.
 55. Kawczynski 2011, s. 178–179; Bruce St John 2012, s. 245.
 56. Kawczynski 2011, s. 240–241; Bruce St John 2012, s. 240–241.
 57. Kawczynski 2011, s. 175; Bruce St John 2012, s. 237.
 58. Bruce St John 2012, s. 274.
 59. Bruce St John 2012, s. 250.
 60. Bruce St John 2012, s. 250.
 61. Bruce St John 2012, s. 247.
 62. Kawczynski 2011, s. 180; Bruce St John 2012, s. 248.
 63. Kawczynski 2011, s. 190; Bruce St John 2012, s. 229.
 64. Bruce St John 2012, s. 231.
 65. Protests as Hezbollah poised to form Lebanon government (ang.). BBC News, 24 stycznia 2011. [dostęp 2011-02-02].
 66. Libia jak Egipt? „Dzień gniewu” wobec Mu’ammara Kaddafiego (pol.). gazeta.pl, 16 lutego 2011. [dostęp 2011-02-16].
 67. Libia: Demonstranci wyparli siły porządkowe z Bengazi?. 17 lutego 2011.
 68. Wojna w Libii 26 sierpnia. Relacja minuta po minucie. TVN24.
 69. Tymczasowa Rada Narodowa przekazała władzę Zgromadzeniu Narodowemu, wp.pl 09.08.2012.
 70. http://www.rulers.org/rull.html#libya Rulers, Rulers.org: Libya (ang.).
 71. Libya MPs voice support for unity government, news.yahoo.com, 2016-02-24.
 72. Libia.Samozwańczy parlament oddaje władzę rządowi jedności narodowej, wyborcza.pl, 2016-04-05.
 73. a b c d e Libya (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-09-01].

Bibliografia[edytuj]

 • Marek M. Dziekan, Pisarze muzułmańscy VII-XX w. Mały słownik, ISBN 83-7192-201-9, Warszawa 2003, s. 73–74.
 • Death of a Dictator: Bloody Vengeance in Sirte. Human Rights Watch. 2012.
 • Bearman, Jonathan (1986). Qadhafi’s Libya. London: Zed Books. ISBN 978-0-86232-434-6.
 • Mirella, Bianco (1975). Gadafi: Voice from the Desert. Margaret Lyle (translator). London: Longman. ISBN 0-582-78062-4.
 • Blundy, David; Lycett, Andrew (1987). Qaddafi and the Libyan Revolution. Boston and Toronto: Little Brown & Co. ISBN 978-0-316-10042-7.
 • Bruce St. John, Ronald (2012). Libya: From Colony to Revolution (revised edition). Oxford: Oneworld. ISBN 978-1-85168-919-4.
 • Cooley, John K. (1983). Libyan Sandstorm. London: Sidgwick & Jackson. ISBN 978-0-283-98944-5.
 • Davis, Brian Lee (1990). Qaddafi, Terrorism, and the Origins of the U.S. Attack on Libya. New York: Praeger. ISBN 0-275-93302-4.
 • El-Khawas, Mohamad A. (1986). Qaddafi: His Ideology in Theory and Practice. Amana. ISBN 978-0-915597-24-6.
 • Hajjar, Sami G. (1982). „The Marxist Origins of Qadhafi’s Economic Thought”. The Journal of Modern African Studies 20 (3): 361–375. doi:10.1017/s0022278x00056871. JSTOR 160522.
 • Harris, Lillian Craig (1986). Libya: Qadhafi’s Revolution and the Modern State. Boulder, Colorado: Westview Press. ISBN 0-8133-0075-4.
 • Hilsum, Lindsey (2012). Sandstorm: Libya in the Time of Revolution. London: Faber and Faber. ISBN 978-0-571-28803-8.
 • Kawczynski, Daniel (2011). Seeking Gaddafi: Libya, the West and the Arab Spring. Biteback. ISBN 978-1-84954-148-0.
 • Metz, Helen Chapin (2004). Libya. US GPO. ISBN 1-4191-3012-9.
 • Monti-Belkaoui, Janice; Monti-Belkaoui, Ahmed (1996). Qaddafi: The Man and His Policies. Avebury. ISBN 978-1-85972-385-2.
 • Pargeter, Alice (2012). Libya: The Rise and Fall of Qaddafi. New Haven: Yale University Press. ISBN 978-0-300-13932-7.
 • Simons, Geoff (2003). Libya and the West: From Independence to Lockerbie. Oxford: Centre for Libyan Studies. ISBN 1-86064-988-2.
 • Vandewalle, Dirk (2008), „Libya’s Revolution in Perspective: 1969–2000”, Libya Since 1969: Qadhafi’s Revolution Revisited, Palgrave Macmillan, s. 9–53, ISBN 0-230-33750-3.
 • Vandewalle, Dirk (2011), „From International Reconciliation to Civil War: 2003–2011”, Libya Since 1969: Qadhafi’s Revolution Revisited (revised edition), Palgrave Macmillan, s. 215–239, ISBN 0-230-33750-3 Death of a Dictator: Bloody Vengeance in Sirte. Human Rights Watch. 2012.