Library & Information Science Abstracts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Library & Information Science Abstracts
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Wielka Brytania
Wydawca Aslib we współpracy z Library Asociation, od 1991 roku Bowker Saur
Pierwsze wydanie 1969 (jako dwumiesięcznik), 1981 (jako miesięcznik)

Library & Information Science Abstracts (LISA) – miesięcznik streszczanych artykułów (abstraktów) z ok. 550 periodyków z 60 krajów z zakresu informacji naukowej, bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych. W 1950 r. zaczął ukazywać się serwis Library Science Abstracts (LSA), który w 1969 r. został przekształcony w Library & Information Science Abstracts. Początkowo publikowana przez Library Association w Londynie, w końcu lat 60. współpraca z Aslib, które zobowiązało się dostarczać analizy dla piśmiennictwa z informacji naukowej, doprowadziła do integracji bibliotekoznawstwa z informacją naukową.

Klasyfikacja oparta jest na A Classification of Library Science (Klasyfikacja Informacji Naukowej) opublikowanej w 1965 r. przez Aslib Library.

Zawiera dwie oddzielne sekcje:

  • I: (klasy A/Z) zawiera rdzeń zagadnień informacji naukowej (Core Subjects – A/Z), m.in. Biografie (Biographies), Zawód (Work), Kształcenie (Education), Organizację (Organisation and administration), Informację Naukową (Information Science) itd.
  • II: (klasy 1/9) zawiera dodatkowe zagadnienia (Fringle Subjects – 1/9) interesujące bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej. Zaliczymy do tej grupy: Wiedzę i Naukę (Knowledge and learning), Kształcenie (Education), Bibliografię (Bibliography), Wydawanie (Publishing) i więcej.

Indeksy[edytuj | edytuj kod]

Od 1969 r. wchodziły indeksy dwumiesięczne oraz roczne autorskie (Author Index) oraz przedmiotowe (Subject Index) oraz lista czasopism, z których brano artykuły i lista osób tworzących abstrakty. W roku 1979 Author Index zmienił nazwę na Name Index, który zawiera od tej pory kumulację nazwisk indywidualnych materiałów, Subject Index zmienił nazwę na Alphabetical Subjects Index.

Abstrakty[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą i największą sekcją publikacji jest niewątpliwie abstrakt. Zawiera nagłówek wiodący (np. Proffesion), nagłówek dodatkowy (Education and Training), numer abstraktu. Poniżej znajduje się pełna notka bibliograficzna, właściwy abstrakt oraz inicjały streszczającego bądź źródło abstraktu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eychlerowa B.: Recepcja „Przeglądu Bibliotecznego” w zagranicznych serwisach informacyjnych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, „Przegląd Biblioteczny”, 1977 R. 45, z. 3.
  • Library & Information Science Abstracts 1969-2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]