Przejdź do zawartości

Library of Congress Control Number

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka Kongresu w 1898 roku zaczęła drukować swoje karty katalogowe, a od 1901 roku także je rozpowszechniać. Na każdej z nich znalazł się numer, który służył do identyfikacji i kontroli kart katalogowych. Nosił on nazwę Library of Congress Card Number. Gdy pod koniec lat 60. XX wieku wprowadzono format MARC nadal używano numeru, ale jego nazwę zmieniono na Library of Congress Control Number (LCCN)[1].

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

LCCN ma następującą strukturę[2]:

  • Prefiks – może być pusty lub zawierać od jednej do trzech małych liter alfabetu[2].
  • Rok – mogą to być dwie (dla LCCN sprzed 2000 roku) lub cztery cyfry (dla LCCN przypisanych od 1 stycznia 2001 roku)[3][2].
  • Numer seryjny – ma sześć cyfr[2].
  • Numer suplementu – nie został nigdy użyty[1].

Nadawanie numeru

[edytuj | edytuj kod]

Wydawcy amerykańscy mogą starać się o numer LCCN w ramach Publisher Cataloging in Publication (PCIP). Składając wniosek wydawca otrzymuje numer LCCN i opublikować go w książce. Dzięki temu biblioteki mają dostęp do rekordu bibliograficznego, ale wydawca zobowiązuje się do przesłania bezpłatnego egzemplarza do zbiorów biblioteki. Jeśli wydawca tego nie zrobi zostaje wykluczony z programu[4][5].

LCCN a Wikipedia

[edytuj | edytuj kod]

W module kontrola autorytatywna umieszczanym na dole strony z danym hasłem w Wikipedii przedmiot danego artykułu jest identyfikowany za pomocą identyfikatorów, które pochodzą z 34 zewnętrznych źródeł. Są to kartoteki haseł wzorcowych oraz katalogi biblioteczne. Jednym z nich jest LCCN, czyli Numer Kontrolny Biblioteki Kongresu[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b LC Control Number (Library of Congress) [online], www.loc.gov [dostęp 2019-06-23].
  2. a b c d Library of Congress LCCN Permalink: Frequently Asked Questions https://lccn.loc.gov [Dostęp 2019-06-23]
  3. Library of Congress Control Number [online], www.loc.gov [dostęp 2019-06-23].
  4. Frequently Asked Questions: Preassigned Control Number Program (For Publishers, Library of Congress) [online], www.loc.gov [dostęp 2019-06-23].
  5. Tara R. Alemany, What is a LCCN or Library of Congress Control Number? [online], Emerald Lake Books, 10 marca 2017 [dostęp 2019-06-23] (ang.).
  6. Roszkowski M. Integracja kartotek haseł wzorcowych nazw osobowych w semantycznej bazie wiedzy Wikidane Preprint artykułu dla Biuletynu Biblioteki Jagiellońskiej, R. 66, 2016 [Dostęp 2019-06-18]