Lica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy przewodu elektrycznego. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Lica wykonana z 8 cieńszych przewodów
Lica składa się z wielu cienkich przewodów odizolowanych od siebie elektrycznie

Lica (niem. Die Litze) lub przewód licowyprzewód elektryczny wykonany jako skrętka z wielu cienkich przewodów odizolowanych od siebie elektrycznie.

Grubość poszczególnych nitek przewodów jest dobrana tak, aby zmniejszyć efekt naskórkowości, który spowodowałby zbyt duży wzrost pozornej wartości rezystancji dla jednolitego przewodu o podobnym przekroju.

Użycie przewodu licowego pozwala na zwiększenie sprawności przesyłania energii oraz zmniejszenie strat wydzielanych na rezystancji przewodu[1].

Jeśli wymagane jest przesłanie prądu o dużym natężeniu wymaga to splecenia wielu nitek przewodów. W takim przypadku stosuje się sploty wielokrotnie - splata się razem kilka nitek aby uzyskać grubszy przewód, potem takie przewody splata się razem, itd. Powoduje to osiągnięcie lepszej równomierności rozkładu prądu w całym przekroju przewodu głównego, a tym samym zwiększenie wydajności przesyłu prądu.

W licy poszczególne nitki przewodu mogą być odizolowane za pomocą emalii, oplotu bawełnianego, itd. W zwykłych giętkich przewodach poszczególne druty stanowią również część tej samej żyły przewodu, ale nie są od siebie odizolowane elektrycznie.

Licę wykorzystuje się w obwodach elektronicznych wielkiej częstotliwości, np. do nawijania cewek koszykowych.

Przypisy