Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alumnat w Trzemesznie
Alumnat w Trzemesznie

Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie – najstarsza w Trzemesznie oraz druga (po poznańskiej Marynce) w Poznańskiem szkoła średnia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świadectwo ucznia Królewskiego gimnazjum w Trzemesznie z 1841 r.

Powstała w latach 1773-1775 jako alumnat[1]. Wystarał się o nią biskup sufragan gnieźnieński i opat klasztoru w Trzemesznie, członek Komisji Edukacji Narodowej Michał Kościesza Kosmowski. W 1776 roku utworzono w miejsce alumnatu gimnazjum. W 1859 roku powstał nowy budynek szkolny, a stary zaadaptowano na internat. W tym samym roku powstało w szkole niepodległościowe Towarzystwo Tomasza Zana. W 1863 roku szkoła została zamknięta. Była to sankcja za udział wielu wychowanków w powstaniu styczniowym. W roku 1866 wznowiono działalność szkoły, tym razem jako Królewska Współwyznaniowa Szkoła dla Chłopców. W 1919 utworzono w jej miejsce Państwowe Gimnazjum Klasyczne, a w 1938 nadano jej imię założyciela – biskupa Michała Kosmowskiego.

Związani z nim byli między innymi Hipolit Cegielskifilolog, przemysłowiec, działacz społeczny, dziennikarz i polityk, Jędrzej Śniadeckilekarz, biolog, chemik i filozof, Marian Langiewiczgenerał i dyktator powstania styczniowego, arcybiskup Florian Stablewski – prymas Polski, ksiądz Kazimierz Zimmermann – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Przyborowski – pierwszy polski archeolog, Wojciech Trąmpczyński – marszałek Sejmu, Kazimierz Grus – karykaturzysta, Jerzy Hulewicz – malarz, pisarz i dramaturg.

Od 1945 roku szkoła działała jako koedukacyjne Gimnazjum i Liceum. Imię trzemeszeńskiego sufragana odzyskała po wojnie dopiero w roku 1986. W 1996 roku wydana została jej monografia – Alma Mater Tremesnensis.

Obecnie nosi nazwę: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

Wykładowcy[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Liceum Ogólnokształcącego, ZS Trzemeszno [dostęp 2018-01-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alma Mater Tremesnensis, Poznań 1996

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]