Liczba Bestii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Liczba Bestii – pojęcie odnoszące się do jednej z postaci 13 rozdziału Apokalipsy św. Jana – pierwszej z Bestii, popularnie utożsamianej z Szatanem lub Antychrystem. Jest ono zwykle kojarzone z liczbą 666, choć w niektórych wersjach tekstu wartość ta wynosi 616, 646 lub 665. Bywa ona zapisywana również jako "FFF" ("F" jest szóstą literą alfabetu łacińskiego).

Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

św. Jan, Apokalipsa[1]
Liczba Bestii na papirusie 115

Tekst grecki za Kodeksem Aleksandryjskim: Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου· ἀριθμὸς γὰρ ἀνθρώπου ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ χξϛʹ.

Pochodzenie[edytuj]

Zarówno we wczesnym chrześcijaństwie, jak i dziś Liczba Bestii była utożsamiana z dwiema liczbami: 666 i rzadziej 616. Wiąże się to z istnieniem 2 wersji tej liczby w Apokalipsie 13,18. Większość źródeł (w tym Kodeks Aleksandryjski) podaje bowiem χξϛʹ, co w greckim systemie numerycznym oznacza 666. Niektóre manuskrypty (, Kodeks Efrema) podają jednak χιϛʹ (616). Prawdopodobnie rozbieżność powstała stosunkowo wcześnie w wyniku błędu kopisty.

Minuskuł 2344 (Gregory-Aland) przekazuje liczbę 665[2], starołaciński Codex Ardmachanus przekazuje liczbę 646[3].

Interpretacja[edytuj]

Liczbę tę interpretowano i interpretuje się na różne sposoby. 666 to w teologiach większości wyznań chrześcijańskich zaprzeczenie boskiej doskonałości (w tradycji judaistycznej 7 jest "boskim" numerem pełni i doskonałości), a także parodia Trójcy Świętej (oznaczanej 777 – potrójna, czyli święta doskonałość).

Istnieje szereg interpretacji numerologicznych, zwykle czerpiących z gematrii. Najczęstsza utożsamia Bestię z Neronem (i czasem całym Cesarstwem rzymskim), choć z czasem pojawiły się i takie kojarzące ją np. z urzędem papieskim.

Neron[edytuj]

Neronkesar.png

"Neron Caesar" w transliteracji z greki, napisany po hebrajsku נרון קסר (wym. neron kesar), zawiera spółgłoski rdzenne NRWN QSR. Odpowiednie litery hebrajskiego alfabetu wyrażają liczby według Gematrii:

Inne teksty z wartością 616, dawały alternatywny tytuł Nerona po hebrajsku, będący transliteracją z łaciny: נרו קסר "Nrw Ksr".

Papiestwo[edytuj]

Tytuł „VICARIUS FILII DEI” (z łacińskiego „Wikariusz Syna Boga”) – jest to fraza użyta w „Donacji Konstantyna” na określenie świętego Piotra.

Fraza ta jest kojarzona z papieżem, choć oficjalny jego tytuł, o identycznym znaczeniu, jest nieco inny: Vicarius Iesu Christi, co nie daje w sumie 666.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Biblia Tysiąclecia
  2. NA26, p. 658.
  3. UBS3, p. 869.

Linki zewnętrzne[edytuj]