Lidzija Jarmoszyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lidyja Jarmoszyna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lidzija Jarmoszyna
Лідзія Ярмошына
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1953
Słuck, Białoruska SRR, ZSRR
Przewodnicząca Centralnej Komisji Republiki Białorusi ds. Wyborów i Prowadzenia Republikańskich Referendów
Okres od 6 grudnia 1996

Lidzija Michajłauna Jarmoszyna (biał. Лідзія Міхайлаўна Ярмошына, ros. Лидия Михайловна Ермошина, Lidija Michajłowna Jermoszyna; ur. 29 stycznia 1953 w Słucku, obwód miński, Białoruska SRR, ZSRR) – białoruska prawnik i działaczka państwowa, przewodnicząca Centralnej Komisji Republiki Białorusi ds. Wyborów i Prowadzenia Referendów Krajowych; wielokrotnie wyrażano opinie o tym, że na swojej posadzie przewodniczącej CKW Lidzija Jarmoszyna organizowała fałszowanie wyborów na Białorusi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Słucku w rodzinie wojskowego. W 1975 ukończyła studia na Wydziale Prawa Kaliningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Pracowała jako konsultant ds. prawnych w Kaliningradzie i Bobrujsku oraz asystentka prokuratora rejonu październikowego w Kaliningradzie.

Od 1988 roku doradczyni prawna, a później również szefowa Departamentu Prawnego Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Bobrujsku. W 1992 roku nominowana w skład Centralnej Komisji Wyborczej i Referendalnej Republiki Białorusi. Od 1996 roku pozostaje jej przewodniczącą.

7 kwietnia 2003 roku uhonorowana tytułem Zasłużonego Prawnika Republiki Białorusi. Otrzymała order Honoru w 2014 roku[1].

Opinie na temat udziału w fałszowaniu wyborów[edytuj | edytuj kod]

Według raportu przygotowanego przez polską Fundację Wolność i Demokracja, Lidzija Jarmoszyna w czasie pełnienia funkcji przewodniczącej Centralnej Komisji ds. Wyborów wielokrotnie kierowała fałszowaniem wyborów parlamentarnych i prezydenckich[2]. W 2004 r. zakazano jej wjazdu do UE[3], w 2006 r. - do USA[4]. 2 lutego 2011 roku znalazła się na liście pracowników organów administracji Białorusi, którzy za udział w domniemanych fałszerstwach i łamaniu praw człowieka w czasie wyborów prezydenckich w 2010 roku otrzymali zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej[5][6].

W 2020 r. została dodana do listy sankcyjnej UE[7], Szwajcarii[8], Wielkiej Brytanii[9] i Kanady[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]