Liero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liero
Projektant Joosa Riekkinen
Aktualna wersja 1.36
Data wydania 1998
Gatunek strzelanka
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma MS-DOS

Liero – bezpłatna gra komputerowa z gatunku strzelanek, stworzona w 1998 roku przez fińskiego programistę Joosę Riekkinena na system operacyjny MS-DOS. Została ona opisana przezeń jako Worms w czasie rzeczywistym (w odróżnieniu od stosowanego w Worms systemu turowego). Możliwa jest gra dwóch osób na podzielonym ekranie lub gra z przeciwnikiem sterowanym przez komputer.

Ostatnia napisana przez Riekkinena wersja 1.33 została wydana 13 lutego 1999 roku, po czym autor utracił kod źródłowy (Turbo Pascal 7) wskutek awarii twardego dysku. W marcu 2005 roku został przypadkowo odnaleziony kod źródłowy Liero w wersji 0.25. 8 sierpnia 2008, za zgodą Riekkinena, za oficjalną kontynuację Liero została uznana gra OpenLiero, która działa między innymi w systemach Windows i Linux. Obecna wersja to 1.36[1].

Liero zyskało status dzieła kultowego wśród części graczy, co zaowocowało licznymi modyfikacjami oraz klonami gry[2]. Dzieło Riekkinena stanowiło inspirację dla polskiej gry Michała Marcinkowskiego pod nazwą Soldat.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma do dyspozycji dżdżownicę (fin. liero) uzbrojoną w pięć rodzajów broni, które można wybrać lub wylosować spośród czterdziestu dostępnych. Każda dżdżownica jest także wyposażona w sprężystą linę z hakiem. Dany robak może poruszyć się w prawo lub w lewo, podskakiwać, a także uruchamiać broń lub linę. Do wykorzystania w rozgrywce dostępne są różne rodzaje broni, między innymi bazooka, granat, strzelba i pistolet maszynowy, które posiadają nieskończoną amunicję (aczkolwiek broń wymaga przeładowywania). Postać gracza ma określoną liczbę punktów zdrowia, które traci wskutek obrażeń.

Dostępne są cztery rodzaje rozgrywki:

  • Kill'em all – gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy traci ostatnie spośród ustalonej liczby żyć.
  • Game of Tag – gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy po utracie życia nie zdoła wyeliminować drugiego gracza w określonym czasie.
  • Capture the Flag – gracze mają za zadanie przenosić flagi przeciwników do bazy. Flagę można podnieść, gdy ostatnim, który zginął był przeciwnik. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy doniesie ustaloną liczbę flag do swojej bazy.
  • Simple CtF – gracze mają za zadanie przenosić flagi przeciwników do bazy. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z graczy doniesie ustaloną liczbę flag do swojej bazy.

Klony[edytuj | edytuj kod]

Do czasu wersji 1.34, Liero działało jedynie w systemie operacyjnym MS-DOS, co powodowało problemy dla użytkowników nowszych systemów operacyjnych. Powstały liczne gry naśladujące Liero pod względem sposobu rozgrywki, między innymi hiszpańskie Gusanos, Liero Xtreme zawierające obsługę modyfikacji, a także OpenLiero uznane za oficjalną kontynuację Liero.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona Liero
  2. Michał Stopa: Gry z podziemia – Liero. Wirtualna Polska, 2011-05-01. [dostęp 2012-12-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]