Liga Europy UEFA (2015/2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Europy UEFA 2015/2016
UEFA Europa League
(2014/2015) (2016/2017)
Szczegóły turnieju
Termin 17 września 2015 – 18 maja 2016 (główny turniej)
2 lipca – 27 sierpnia 2015 (eliminacje)
Liczba drużyn 196 (z 54 konfederacji)
Stadiony 48 (w 45 miastach)
Mistrz Hiszpania Sevilla FC (5. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 205
Strzelone gole 536 (2,61 na mecz)
Frekwencja 4 487 160  (21 889 na mecz)
Król strzelców Hiszpania Aritz Aduriz (10 goli)

Liga Europy UEFA 2015/2016 – 45. sezon drugich w hierarchii i pod względem prestiżu międzynarodowych, klubowych rozgrywek piłkarskich federacji zrzeszonych w UEFA, po raz 7. przeprowadzanych pod nazwą Ligi Europy UEFA (wcześniej, jako Puchar UEFA) w formacie wprowadzonym w 2009 roku.

Finał Ligi Europy 2015/2016 został rozegrany 18 maja 2016 na St. Jakob-Park w Bazylei, w Szwajcarii. Zwycięzcą została Sevilla FC po wygranej 3:1 nad Liverpool FC.

Rozgrywki składały się z 3 części:

Podział miejsc w rozgrywkach[edytuj | edytuj kod]

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej,
  • zdobycie krajowego pucharu,
  • zwycięstwo w edycji 2014/2015 Ligi Europy UEFA.
Lp. Federacja Współ. Drużyny
1  Hiszpania 97,713 3[a]
2  Anglia 84,748 3[b]
3  Niemcy 81,641 3
4  Włochy 66,938
5  Portugalia 62,299
6  Francja 56,500
7  Rosja 46,998
8  Holandia 44,312 3[c]
9  Ukraina 40,966 3
10  Belgia 36,300
11  Turcja 34,200
12  Grecja 33,600
13  Szwajcaria 33,225
14  Austria 30,925
15  Czechy 29,350
16  Rumunia 27,257
17  Izrael 26,875
18  Cypr 23,250
Lp. Federacja Współ. Drużyny
19  Dania 21,300 3
20  Chorwacja 19,625
21  Polska 18,875
22  Białoruś 18,625
23  Szkocja 16,566
24  Szwecja 16,325
25  Bułgaria 15,625
26  Norwegia 14,275
27  Serbia 14,125
28  Węgry 11,625
29  Słowenia 11,000
30  Słowacja 11,000
31  Mołdawia 10,375
32  Azerbejdżan 10,375
33  Gruzja 9,875
34  Kazachstan 8,250
35  Bośnia i Hercegowina 7.500
36  Finlandia 7,175
Lp. Federacja Współ. Drużyny
37  Islandia 6,750 3
38  Łotwa 6,250
39  Czarnogóra 6,000
40  Albania 5,500
41  Litwa 5,250
42  Macedonia 5,250
43  Irlandia 5,125 3[d]
44  Luksemburg 4,875 3
45  Malta 4,833
46  Liechtenstein 4,500 1
47  Irlandia Północna 3,625 3
48  Walia 3,000
49  Armenia 2,875
50  Estonia 2,875
51  Wyspy Owcze 2,125
52  San Marino 0,999 2
53  Andora 0,833
54  Gibraltar 0,000 1

Szczegółowy podział miejsc[1][edytuj | edytuj kod]

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy Drużyny przeniesione z Ligi Mistrzów
I runda kwalifikacyjna
(104 drużyny)
  • 31 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 24–54
  • 35 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 18–53
    (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 35 drużyn – 3. zespoły lig federacji z miejsc 16–51
    (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 3 drużyny – zespoły zakwalifikowane dzięki rankingowi Fair Play UEFA
II runda kwalifikacyjna
(66 drużyny)
  • 6 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 18–23
  • 2 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 16–17
  • 6 drużyn – 4. zespoły lig federacji z miejsc 10–15
  • 52 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnej
III runda kwalifikacyjna
(58 drużyn)
  • 5 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 13–17
  • 9 drużyn – 3. zespoły lig federacji z miejsc 7–15
  • 5 drużyny – 4. zespoły lig federacji z miejsc 5–9
  • 3 drużyny – 5. zespoły lig federacji z miejsc 4–6
  • 3 drużyny – 6. zespoły lig federacji z miejsc 1–3
  • 33 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnej
Runda play-off
(44 drużyny)
  • 29 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzów
  • 15 przegranych III rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów
Faza grupowa
(48 drużyn)
  • 12 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 1–12
  • 3 drużyny – 5. zespoły lig federacji z miejsc 1-3
  • 1 drużyna – 4. zespół ligi federacji z miejsca 4
  • 22 zwycięzców rundy play-off
  • 10 przegranych rundy play-off Ligi Mistrzów
Faza pucharowa
(32 drużyny)
  • 12 drużyn – zwycięzcy grup
  • 12 drużyn – 2. zespoły grup
  • 8 drużyn – 3. zespoły grup Ligi Mistrzów

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Lista uczestników Ligi Europy UEFA 2015/2016 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach.

Oznaczenia:

  • L2, L3, L4, L5, L6 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • PK – zdobywca lub finalista pucharu krajowego,
  • PL – zdobywca lub finalista pucharu ligi,
  • P-O – drużyny, które awansowały z play-offów w swoich ligach,
  • A, B, C, D, E, F, G, H – drużyny, które awansowały z 3. miejsca w odpowiedniej grupie Ligi Mistrzów,
  • CL4 – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Mistrzów,
  • CL3 – drużyny, które przegrały swoje mecze w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów,
  • FP – zespoły, które otrzymały miejsce w eliminacjach na podstawie Rankingu Fair Play,

W tabeli nie uwzględniono drużyn, które zdobyły puchar krajowy, ale miały jeszcze szansę na grę w Lidze Mistrzów.

Faza pucharowa
Ukraina Szachtar Donieck (LM FG) Turcja Galatasaray SK (LM FG) Niemcy Bayer Leverkusen (LM FG) Portugalia FC Porto (LM FG)
Anglia Manchester United (LM FG) Hiszpania Sevilla FC (LM FG) Grecja Olympiakos SFP (LM FG) Hiszpania Valencia CF (LM FG)
Faza grupowa
Hiszpania Villarreal CF (L6) Portugalia SC Braga (L4) Grecja Asteras Tripolis (L3) Włochy SS Lazio (CL4)
Anglia Tottenham Hotspur (L5) Francja Olympique Marsylia (L4) Szwajcaria FC Sion (PK) Belgia Club Brugge (CL4)
Anglia Liverpool FC (L6) Rosja Lokomotiw Moskwa (PK) Cypr APOEL Nikozja (CL4) Portugalia Sporting CP (CL4)
Niemcy FC Augsburg (L5) Holandia Groningen (PK) Albania Skënderbeu Korcza (CL4) Austria Rapid Wiedeń (CL4)
Niemcy FC Schalke 04 (L6) Ukraina Dnipro (L3) Szkocja Celtic (CL4) Francja AS Monaco (CL4)
Włochy ACF Fiorentina (L4) Belgia RSC Anderlecht (L3) Szwajcaria FC Basel (CL4)
Włochy SSC Napoli (L5) Turcja Beşiktaş JK (L3) Serbia Partizan Belgrad (CL4)
Runda play-off
Polska Lech Poznań (CL3) Rumunia Steaua Bukareszt (CL3) Węgry Videoton FC (CL3) Czechy Sparta Praga (CL3)
Mołdawia Milsami Orgiejów (CL3) Dania FC Midtjylland (CL3) Austria Red Bull Salzburg (CL3) Holandia Ajax (CL3)
Finlandia HJK Helsinki (CL3) Czechy Viktoria Pilzno (CL3) Grecja Panathinaikos AO (CL3) Turcja Fenerbahçe SK (CL3)
Azerbejdżan Qarabağ Ağdam (CL3) Norwegia Molde FK (CL3) Szwajcaria BSC Young Boys (CL3)
III runda kwalifikacyjna
Hiszpania Athletic Bilbao (L7) Francja Girondins Bordeaux (L6) Belgia Standard Liège (L4) Czechy FK Jablonec (L2)
Anglia Southampton (L7) Rosja FK Krasnodar (L3) Turcja İstanbul Başakşehir (L4) Rumunia ASA Târgu Mureș (L2)
Niemcy Borussia Dortmund (L7) Rosja Rubin Kazań (L5) Grecja PAE Atromitos (L4) Izrael Hapoel Ironi Kirjat Szemona (L2)
Włochy UC Sampdoria (L7) Holandia AZ Alkmaar (L3) Szwajcaria FC Zürich (L3) Cypr AEK Larnaka (L2)
Portugalia Vitória Guimarães (L5) Holandia Vitesse (P-O) Austria SCR Altach (L3)
Portugalia CF Os Belenenses (L6) Ukraina Zoria Ługańsk (L4) Austria Sturm Graz (L4)
Francja AS Saint-Étienne (L5) Ukraina Worskła Połtawa (L5) Czechy Slovan Liberec (PK)
II runda kwalifikacyjna
Belgia Charleroi (P-O) Austria Wolfsberger AC (L5) Dania FC København (PK) Szkocja Inverness Caledonian Thistle (PK)
Turcja Trabzonspor (L5) Czechy FK Mladá Boleslav (L4) Chorwacja HNK Rijeka (L2) Szwecja IFK Göteborg (PK)
Grecja PAOK FC (L5) Rumunia Astra Giurgiu (L4) Polska Legia Warszawa (PK) Bułgaria Czerno More Warna (PK)
Szwajcaria FC Thun (L4) Izrael Hapoel Beer Szewa (L3) Białoruś Dynama Mińsk (L2)
I runda kwalifikacyjna
Rumunia FC Botoșani (L8) Węgry Debreceni VSC (L4) Islandia FH (L2) Liechtenstein FC Vaduz (PK)
Izrael Beitar Jerozolima (L4) Słowenia FC Koper (PK) Islandia Víkingur Reykjavík (L4) Irlandia Północna Glentoran F.C. (L2)
Cypr Apollon Limassol (L3) Słowenia NK Celje (L2) Łotwa FK Jelgava (PK) Irlandia Północna Linfield F.C. (L2)
Cypr Omonia Nikozja (L4) Słowenia NK Domžale (L3) Łotwa Skonto Ryga (L2) Irlandia Północna Glenavon F.C. (L3)
Dania Brøndby IF (L3) Słowacja MŠK Žilina (L2) Łotwa Spartaks Jūrmala (L6) Walia Bala Town (L2)
Dania Randers FC (L4) Słowacja Slovan Bratysława (L3) Czarnogóra Mladost Podgorica (PK) Walia Airbus UK Broughton (L3)
Chorwacja Hajduk Split (L3) Słowacja Spartak Trnawa (L4) Czarnogóra Sutjeska Nikšić (L2) Walia Newtown A.F.C. (P-O)
Chorwacja Lokomotiva Zagrzeb (L4) Mołdawia Sheriff Tyraspol (PK) Czarnogóra Budućnost Podgorica (L3) Armenia Ulis Erywań (L2)
Polska Jagiellonia Białystok (L3) Mołdawia Dacia Kiszyniów (L2) Albania KF Laçi (PK) Armenia Szirak Giumri (L3)
Polska Śląsk Wrocław (L4) Mołdawia Saxan (L5) Albania Kukësi (L2) Armenia Alaszkert (L3)
Białoruś Szachcior Soligorsk (L3) Azerbejdżan İnter Baku (L2) Albania Partizani Tirana (L3) Estonia Nõmme Kalju (PK)
Białoruś Tarpieda-BiełAZ (L4) Azerbejdżan FK Qəbələ (L3) Litwa Kruoja Pokroje (L2) Estonia JK Sillamäe Kalev (L2)
Szkocja Aberdeen (L2) Azerbejdżan Neftçi PFK (L4) Litwa Atlantas Kłajpeda (L3) Estonia Flora Tallinn (L3)
Szkocja St. Johnstone (L4) Gruzja Dinamo Tbilisi (PK) Litwa FK Trakai (L4) Wyspy Owcze Víkingur Gøta (PK)
Szwecja AIK Fotboll (L3) Gruzja Dinamo Batumi (L2) Macedonia Rabotniczki Skopje (PK) Wyspy Owcze HB Tórshavn (L2)
Szwecja IF Elfsborg (L4) Gruzja Spartaki Cchinwali (L4) Macedonia Szkendija Tetowo (L3) Wyspy Owcze NSÍ Runavík (L4)
Bułgaria Beroe Stara Zagora (L2) Kazachstan Kajrat Ałmaty (PK) Macedonia FK Renowa (L4) San Marino AC Juvenes/Dogana (L2)
Bułgaria Liteks Łowecz (L4) Kazachstan FK Aktöbe (L2) Irlandia St. Patrick’s Athletic (PK) San Marino SP La Fiorita (L3)
Norwegia Rosenborg BK (L2) Kazachstan Ordabasy Szymkent (L4) Irlandia Cork City (L2) Andora UE Sant Julià (PK)
Norwegia Odds BK (L3) Bośnia i Hercegowina FK Olimpic Sarajewo (PK) Irlandia Shamrock Rovers (L4) Andora FC Lusitanos (L2)
Norwegia Strømsgodset IF (L4) Bośnia i Hercegowina FK Željezničar (L2) Luksemburg FC Differdange 03 (PK) Gibraltar Europa FC (L2)
Serbia FK Čukarički (PK) Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar (L3) Luksemburg F91 Dudelange (L3) Holandia Go Ahead Eagles (FP)
Serbia FK Crvena zvezda (L2) Finlandia Seinäjoen Jalkapallokerho (L2) Luksemburg Progrès Niedercorn (L4) Anglia West Ham United (FP)
Serbia FK Vojvodina (L4) Finlandia FC Lahti (L3) Malta Birkirkara FC (PK) Irlandia University College Dublin (FP)
Węgry Ferencvárosi TC (L3) Finlandia Vaasan Palloseura (L4) Malta Valletta FC (L2)
Węgry MTK Hungária FC (L3) Islandia KR (L4) Malta Balzan Youths (L4)

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Drugi mecz
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 22 czerwca 2015 2 lipca 2015 9 lipca 2015
Druga runda kwalifikacyjna 16 lipca 2015 23 lipca 2015
Trzecia runda kwalifikacyjna 17 lipca 2015 30 lipca 2015 6 sierpnia 2015
Play-off Runda play-off 7 sierpnia 2015 20 sierpnia 2015 27 sierpnia 2015
Faza grupowa Kolejka 1 28 sierpnia 2015 17 września
Kolejka 2 1 października
Kolejka 3 22 października
Kolejka 4 5 listopada
Kolejka 5 26 listopada
Kolejka 6 10 grudnia
Faza pucharowa 1/16 finału 14 grudnia 2015 18 lutego 2016 25 lutego 2016
1/8 finału 26 lutego 2016 10 marca 2016 17 marca 2016
Ćwierćfinał 18 marca 2016 7 kwietnia 2016 14 kwietnia 2016
Półfinał 15 kwietnia 2016 28 kwietnia 2016 5 maja 2016
Finał 18 maja 2016 na St. Jakob-Park, Bazylea.

Faza kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

I runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione były 102 drużyny, z czego 51 zostało rozstawionych. Drabinkę tej rundy podano 22 czerwca[2]. Pierwsze mecze rozegrano w terminach: 30 czerwca oraz 2 lipca, natomiast rewanże tydzień później.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Víkingur Reykjavík Islandia 2:3 Słowenia FC Koper 0:1 2:2
Sheriff Tyraspol Mołdawia 0:3 Norwegia Odds BK 0:3 0:0
Kukësi Albania 2:0 Białoruś Tarpieda-BiełAZ 2:0 0:0
Alaszkert Armenia 2:2 (br.wyj.) Szkocja St. Johnstone 1:0 1:2
FK Jelgava Łotwa 3:3 (br.wyj.) Bułgaria Liteks Łowecz 1:1 2:2
Newtown A.F.C. Walia 4:2 Malta Valletta FC 2:1 2:1
Dinamo Tbilisi Gruzja 2:3 Azerbejdżan FK Qəbələ 2:1 0:2
FK Renowa Macedonia 1:5 Mołdawia Dacia Kiszyniów 0:1 1:4
FK Olimpic Sarajewo Bośnia i Hercegowina 1:1 (br.wyj.) Słowacja Spartak Trnawa 1:1 0:0
West Ham United Anglia 4:0 Andora FC Lusitanos 3:0 1:0
Glenavon F.C. Irlandia Północna 1:5 Białoruś Szachcior Soligorsk 1:2 0:3
FC Differdange 03 Luksemburg 4:3 Walia Bala Town 3:1 1:2
Szkendija Tetowo Macedonia 1:1 (br.wyj.) Szkocja Aberdeen 1:1 0:0
Víkingur Gøta Wyspy Owcze 0:2 Norwegia Rosenborg BK 0:2 0:0
Seinäjoen Jalkapallokerho Finlandia 0:2 Islandia FH 0:1 0:1
Linfield F.C. Irlandia Północna 5:4 Wyspy Owcze NSÍ Runavík 2:0 3:4
Brøndby IF Dania 11:0 San Marino AC Juvenes/Dogana 9:0 2:0
MTK Hungária FC Węgry 1:3 Serbia FK Vojvodina 0:0 1:3
Skonto Ryga Łotwa 4:1 Irlandia St. Patrick’s Athletic 2:1 2:0
FC Lahti Finlandia 2:7 Szwecja IF Elfsborg 2:2 0:5
Atlantas Kłajpeda Litwa 1:5 Bułgaria Beroe Stara Zagora 0:2 1:3
Debreceni VSC Węgry 3:2 Czarnogóra Sutjeska Nikšić 3:0 0:2
Ordabasy Szymkent Kazachstan 1:2 Izrael Beitar Jerozolima 0:0 1:2
Balzan Youths Malta 0:3 Bośnia i Hercegowina FK Željezničar 0:2 0:1
JK Sillamäe Kalev Estonia 3:7 Chorwacja Hajduk Split 1:1 2:6
Budućnost Podgorica Czarnogóra 1:3 Łotwa Spartaks Jūrmala 1:3 0:0
FK Crvena zvezda Serbia 1:4 Kazachstan Kajrat Ałmaty 0:2 1:2
Flora Tallinn Estonia 1:2 Macedonia Rabotniczki Skopje 1:0 0:2
UE Sant Julià Andora 0:4 Dania Randers FC 0:1 0:3
Saxan Mołdawia 0:4 Cypr Apollon Limassol 0:2 0:2
Progrès Niedercorn Luksemburg 0:3 Irlandia Shamrock Rovers 0:0 0:3
FK Aktöbe Kazachstan 0:1 Estonia Nõmme Kalju 0:1 0:0
Dinamo Batumi Gruzja 1:2 Cypr Omonia Nikozja 1:0 0:2
Kruoja Pokroje Litwa 0:9 Polska Jagiellonia Białystok 0:1 0:8
Szirak Giumri Armenia 3:2 Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar 2:0 1:2
Cork City Irlandia 2:3
(po dogr.)
Islandia KR 1:1 1:2
Go Ahead Eagles Holandia 2:5 Węgry Ferencvárosi TC 1:1 1:4
FK Trakai Litwa 7:1 Wyspy Owcze HB Tórshavn 3:0 4:1
KF Laçi Albania 1:1 (br.wyj.) Azerbejdżan İnter Baku 1:1 0:0
Vaasan Palloseura Finlandia 2:6 Szwecja AIK Fotboll 2:2 0:4
University College Dublin Irlandia 2:2 (br.wyj.) Luksemburg F91 Dudelange 1:0 1:2
NK Domžale Słowenia 0:1 Serbia FK Čukarički 0:1 0:0
Glentoran F.C. Irlandia Północna 1:7 Słowacja MŠK Žilina 1:4 0:3
Strømsgodset IF Norwegia 4:1 Albania Partizani Tirana 3:1 1:0
Neftçi PFK Azerbejdżan 3:3 (br.wyj.) Czarnogóra Mladost Podgorica 2:2 1:1
NK Celje Słowenia 1:4 Polska Śląsk Wrocław 0:1 1:3
SP La Fiorita San Marino 1:10 Liechtenstein FC Vaduz 0:5 1:5
Birkirkara FC Malta 3:1 Armenia Ulis Erywań 0:0 3:1
Airbus UK Broughton Walia 3:5 Chorwacja Lokomotiva Zagrzeb 1:3 2:2
FC Botoșani Rumunia 4:2 Gruzja Spartaki Cchinwali 1:1 3:1
Europa FC Gibraltar 0:9 Słowacja Slovan Bratysława 0:6 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych było 66 drużyn (51 z poprzedniej rundy), z czego 33 zostało rozstawionych[3]. Losowanie odbyło się 22 czerwca, czyli przed rozstrzygnięciem I rundy kwalifikacyjnej, więc przyjęto założenie, że z każdej pary awans wywalczy zespół rozstawiony. W przeciwnym wypadku zespół nierozstawiony przejmował współczynnik rywala na kolejną rundę. Pierwsze mecze rozegrano 16 lipca, natomiast rewanże 21 oraz 23 lipca.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Kukësi Albania 4:3 Czarnogóra Mladost Podgorica 0:1 4:2
Lokomotiva Zagrzeb Chorwacja 2:7 Grecja PAOK FC 2:1 0:6
Slovan Bratysława Słowacja 6:1 Irlandia University College Dublin 1:0 5:1
Ferencvárosi TC Węgry 0:3 Bośnia i Hercegowina FK Željezničar 0:1 0:2
FC Vaduz Liechtenstein 5:1 Estonia Nõmme Kalju 3:1 2:0
Beroe Stara Zagora Bułgaria 0:1 Dania Brøndby IF 0:1 0:0
Reykjavíkur Islandia 0:4 Norwegia Rosenborg BK 0:1 0:3
AIK Fotboll Szwecja 4:0 Armenia Szirak Giumri 2:0 2:0
Legia Warszawa Polska 4:0 Rumunia FC Botoșani 1:0 3:0
Dacia Kiszyniów Mołdawia 3:6 Słowacja MŠK Žilina 1:2 2:4
Shamrock Rovers Irlandia 1:4 Norwegia Odds BK 0:2 1:2
Hapoel Beer Szewa Izrael 2:3 Szwajcaria FC Thun 1:1 1:2
Kajrat Ałmaty Kazachstan 4:2 Armenia Alaszkert Martuni 3:0 1:2
FK Vojvodina Serbia 4:1 Łotwa Spartaks Jūrmala 3:0 1:1
Jagiellonia Białystok Polska 0:1 Cypr Omonia Nikozja 0:0 0:1
FK Jełgawa Łotwa 1:2 Macedonia Rabotniczki Skopje 1:0 0:2
Čukarički Stankom Serbia 1:2 Azerbejdżan FK Qəbələ 1:0 0:2
Szachcior Soligorsk Białoruś 0:3 Austria Wolfsberger AC 0:1 0:2
Trabzonspor Turcja 3:1 Luksemburg FC Differdange 03 1:0 2:1
Charleroi Belgia 9:2 Izrael Beitar Jerozolima 5:1 4:1
Randers FC Dania 0:1
(po dogr.)
Szwecja IF Elfsborg 0:0 0:1
FK Mladá Boleslav Czechy 2:2
(br.wyj.)
Norwegia Strømsgodset IF 1:2 1:0
Czerno More Warna Bułgaria 1:5 Białoruś Dynamo Mińsk 1:1 0:4
HNK Rijeka Chorwacja 2:5 Szkocja Aberdeen 0:3 2:2
West Ham United Anglia 1:1
(k.5:3 )
Malta Birkirkara FC 1:0 0:1
(pd.)
Apollon Limassol Cypr 4:0 Litwa FK Trakai 4:0 0:0
FC Koper Słowenia 4:6 Chorwacja Hajduk Split 3:2 1:4
Hafnarfjarðar Islandia 3:4
(po dogr.)
Azerbejdżan İnter Baku 1:2 2:2
Inverness Caledonian Thistle Szkocja 0:1 Rumunia Astra Giurgiu 0:1 0:0
Spartak Trnawa Słowacja 5:2 Irlandia Północna Linfield F.C. 2:1 3:1
FC København Dania 5:1 Walia Newtown A.F.C. 2:0 3:1
Śląsk Wrocław Polska 0:2 Szwecja IFK Göteborg 0:0 0:2
Skonto Ryga Łotwa 4:11 Węgry Debreceni VSC 2:2 2:9
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w III rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych było 58 drużyn (33 z poprzedniej rundy), z czego 29 będzie rozstawionych[4]. Pierwsze spotkania zostały rozegrane 29 i 30 lipca, natomiast rewanże odbyły się 6 sierpnia.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Zürich Szwajcaria 1:2 (po dogr.) Białoruś Dynamo Mińsk 0:1 1:1
Kajrat Ałmaty Kazachstan 3:2 Szkocja Aberdeen 2:1 1:1
MŠK Žilina Słowacja 3:3 (po dogr., br.wyj.) Ukraina Worskła Połtawa 2:0 1:3
AZ Alkmaar Holandia 4:1 Turcja İstanbul Başakşehir 2:0 2:1
Girondins Bordeaux Francja 4:0 Cypr AEK Larnaka 3:0 1:0
PAOK FC Grecja 2:1 Słowacja Spartak Trnawa 1:0 1:1
ASA Târgu Mureș Rumunia 2:4 Francja AS Saint-Étienne 0:3 2:1
Debreceni VSC Węgry 3:6 Norwegia Rosenborg BK 2:3 1:3
Baumit Jablonec Czechy 3:3 (br.wyj.) Dania FC København 0:1 3:2
FC Thun Szwajcaria 2:2 (br.wyj.) Liechtenstein FC Vaduz 0:0 2:2
CF Os Belenenses Portugalia 2:1 Szwecja IFK Göteborg 2:1 0:0
UC Sampdoria Włochy 2:4 Serbia FK Vojvodina 0:4 2:0
Kukësi Albania 0:4 Polska Legia Warszawa 0:3 (wo.)* 0:1
Charleroi Belgia 0:5 Ukraina Zoria Ługańsk 0:2 0:3
Sturm Graz Austria 3:4 Rosja Rubin Kazań 2:3 1:1
IF Elfsborg Szwecja 2:3 Norwegia Odds BK 2:1 0:2
Southampton Anglia 5:0 Holandia Vitesse 3:0 2:0
Slovan Liberec Czechy 5:1 Izrael Ironi Kirjat Szemona 2:1 3:0
Apollon Limassol Cypr 1:2 Azerbejdżan FK Qəbələ 1:1 0:1
Wolfsberger AC Austria 0:6 Niemcy Borussia Dortmund 0:1 0:5
AIK Fotboll Szwecja 1:4 Grecja PAE Atromitos 1:3 0:1
Standard Liège Belgia 3:1 Bośnia i Hercegowina FK Željezničar 2:1 1:0
West Ham United Anglia 3:4 Rumunia Astra Giurgiu 2:2 1:2
Athletic Bilbao Hiszpania 2:0 Azerbejdżan İnter Baku 2:0 0:0
Rabotniczki Skopje Macedonia 2:1 (po dogr.) Turcja Trabzonspor 1:0 1:1
Brøndby IF Dania 2:2 (br.wyj.) Cypr Omonia Nikozja 0:0 2:2
SCR Altach Austria 6:2 Portugalia Vitória SC 2:1 4:1
Hajduk Split Chorwacja 4:0 Norwegia Strømsgodset IF 2:0 2:0
FK Krasnodar Rosja 5:3 Słowacja Slovan Bratysława 2:0 3:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

* – w pierwszym meczu w Tiranie mecz został przerwany przez sędziego w 51. minucie po tym, jak zawodnik Legii Ondrej Duda został uderzony kamieniem w głowę, rzuconym z trybuny albańskich kibiców. Spotkanie nie zostało dokończone, a UEFA zweryfikowała jego wynik jako walkower 3-0 dla Legii[5].

Runda play-off[edytuj | edytuj kod]

Do startu w rundzie play-off uprawnione były 44 drużyny (29 z poprzedniej rundy i 15 z 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów), z czego 22 było rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
SCR Altach Austria 0:1 Portugalia CF Os Belenenses 0:1 0:0
MŠK Žilina Słowacja 3:3 (br. wyj.) Hiszpania Athletic Bilbao 3:2 0:1
Steaua Bukareszt Rumunia 1:3 Norwegia Rosenborg BK 0:3 1:0
Zoria Ługańsk Ukraina 2:4 Polska Legia Warszawa 0:1 2:3
Viktoria Pilzno Czechy 5:0 Serbia FK Vojvodina 3:0 2:0
Milsami Orgiejów Mołdawia 1:2 Francja AS Saint-Étienne 1:1 0:1
Ajax Holandia 1:0 Czechy FK Jablonec 1:0 0:0
BSC Young Boys Szwajcaria 0:4 Azerbejdżan Qarabağ Ağdam 0:1 0:3
Molde FK Norwegia 3:3 (br. wyj.) Belgia Standard Liège 2:0 1:3
PAOK FC Grecja 6:1 Dania Brøndby IF 5:0 1:1
Girondins Bordeaux Francja 2:2 (br. wyj.) Kazachstan Kajrat Ałmaty 1:0 1:2
Lech Poznań Polska 4:0 Węgry Videoton FC 3:0 1:0
Dynama Mińsk Białoruś 2:2 (k.) Austria Red Bull Salzburg 2:0 0:2
Rabotniczki Skopje Macedonia 1:2 Rosja Rubin Kazań 1:1 0:1
Slovan Liberec Czechy 2:0 Chorwacja Hajduk Split 1:0 1:0
PAE Atromitos Grecja 0:4 Turcja Fenerbahçe SK 0:1 0:3
FK Qəbələ Azerbejdżan 2:2 (br. wyj.) Grecja Panathinaikos AO 0:0 2:2
Southampton Anglia 1:2 Dania FC Midtjylland 1:1 0:1
Astra Giurgiu Rumunia 3:4 Holandia AZ Alkmaar 3:2 0:2
Odds BK Norwegia 5:11 Niemcy Borussia Dortmund 3:4 2:7
FK Krasnodar Rosja 5:1 Finlandia HJK Helsinki 5:1 0:0
Sparta Praga Czechy 6:4 Szwajcaria FC Thun 3:1 3:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie grupowej uprawnionych było 48 drużyn (22 zwycięzców rundy play-off Ligi Europy, 10 przegranych rundy play-off Ligi Mistrzów, 3 zwycięzców krajowych pucharów oraz 13 drużyn z najsilniejszych lig europejskich), które rozgrywały spotkania systemem każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. W jego trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki według współczynnika UEFA[6][7][8], następnie rozlosowane i podzielone na 12 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie trafiły drużyny z tego samego koszyka i federacji, a także z powodu napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie, UEFA podjęła decyzje, że w jednej grupie nie mogły znaleźć się drużyny z federacji ukraińskiej i rosyjskiej. Losowanie odbyło się 28 sierpnia 2015 roku w Monako.

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Kolory w tabeli grup
Zespoły, które awansowały do 1/16 finału

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Molde FK (A) 6 3 2 1 10 7 +3 11
2 Fenerbahçe SK (A) 6 2 3 1 7 6 +1 9
3 Ajax 6 1 4 1 6 6 0 7
4 Celtic 6 0 3 3 8 12 −4 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  AJX CEL FEN MOL
Ajax Holandia 2:2 0:0 1:1

Celtic Szkocja 1:2 2:2 1:2

Fenerbahçe SK Turcja 1:0 1:1 1:3

Molde FK Norwegia 1:1 3:1 0:2

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Liverpool FC (A) 6 2 4 0 6 4 +2 10
2 FC Sion (A) 6 2 3 1 5 5 0 9
3 Rubin Kazań 6 1 3 2 6 6 0 6
4 Girondins Bordeaux 6 0 4 2 5 7 −2 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BOR LFC RUB SIO
Girondins Bordeaux Francja 1:1 2:2 0:1

Liverpool FC Anglia 2:1 1:1 1:1

Rubin Kazań Rosja 0:0 0:1 2:0

FC Sion Szwajcaria 1:1 0:0 2:1

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FK Krasnodar (A) 6 4 1 1 9 4 +5 13
2 Borussia Dortmund (A) 6 3 1 2 10 5 +5 10
3 PAOK FC 6 1 4 1 3 3 0 7
4 FK Qəbələ 6 0 2 4 2 12 −10 2

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  DOR KRA QAB PAS
Borussia Dortmund Niemcy 2:1 4:0 0:1

FK Krasnodar Rosja 1:0 2:1 2:1

FK Qəbələ Azerbejdżan 1:3 0:3 0:0

PAOK FC Grecja 1:1 0:0 0:0

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SSC Napoli (A) 6 6 0 0 22 3 +19 18
2 FC Midtjylland (A) 6 2 1 3 6 12 −6 7
3 Club Brugge 6 1 2 3 4 11 −7 5
4 Legia Warszawa 6 1 1 4 4 10 −6 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CLB LEG MID NAP
Club Brugge Belgia 1:0 1:3 0:1

Legia Warszawa Polska 1:1 1:0 0:2

FC Midtjylland Dania 1:1 1:0 1:4

SSC Napoli Włochy 5:0 5:2 5:0

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Rapid Wiedeń (A) 6 5 0 1 10 6 +4 15
2 Villarreal CF (A) 6 4 1 1 12 6 +6 13
3 Viktoria Pilzno 6 1 1 4 8 10 −2 4
4 Dynama Mińsk 6 1 0 5 3 11 −8 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  DMI RPD VPL VIL
Dynama Mińsk Białoruś 0:1 1:0 1:2

Rapid Wiedeń Austria 2:1 3:2 2:1

Viktoria Pilzno Czechy 2:0 1:2 3:3

Villarreal CF Hiszpania 4:0 1:0 1:0

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SC Braga (A) 6 4 1 1 7 4 +3 13
2 Olympique Marsylia (A) 6 4 0 2 12 7 +5 12
3 Slovan Liberec 6 2 1 3 6 8 −2 7
4 Groningen 6 0 2 4 2 8 −6 2

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  GRO BRA OMA SLL
Groningen Holandia 0:0 0:3 0:1

SC Braga Portugalia 1:0 3:2 2:1

Olympique Marsylia Francja 2:1 1:0 0:1

Slovan Liberec Czechy 1:1 0:1 2:4

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SS Lazio (A) 6 4 2 0 13 6 +7 14
2 AS Saint-Étienne (A) 6 2 3 1 10 7 +3 9
3 Dnipro 6 2 1 3 6 8 −2 7
4 Rosenborg BK 6 0 2 4 4 12 −8 2

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  DNI LAZ STE RBK
Dnipro Ukraina 1:1 0:1 3:0

SS Lazio Włochy 3:1 3:2 3:1

AS Saint-Étienne Francja 3:0 1:1 2:2

Rosenborg BK Norwegia 0:1 0:2 1:1

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Lokomotiw Moskwa (A) 6 3 2 1 12 7 +5 11
2 Sporting CP (A) 6 3 1 2 14 11 +3 10
3 Beşiktaş JK 6 2 3 1 7 6 +1 9
4 Skënderbeu Korcza 6 1 0 5 4 13 −9 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BES LOK SKË SCP
Beşiktaş JK Turcja 1:1 2:0 1:1

Lokomotiw Moskwa Rosja 1:1 2:0 2:4

Skënderbeu Korcza Albania 0:1 0:3 3:0

Sporting CP Portugalia 3:1 1:3 5:1

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Basel (A) 6 4 1 1 10 5 +5 13
2 ACF Fiorentina (A) 6 3 1 2 11 6 +5 10
3 Lech Poznań 6 1 2 3 2 6 −4 5
4 CF Os Belenenses 6 1 2 3 2 8 −6 5

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BEL BAS FIO LPO
CF Os Belenenses Portugalia 0:2 0:4 0:0

FC Basel Szwajcaria 1:2 2:2 2:0

ACF Fiorentina Włochy 1:0 1:2 1:2

Lech Poznań Polska 0:0 0:1 0:2

Grupa J[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Tottenham Hotspur (A) 6 4 1 1 12 6 +6 13
2 RSC Anderlecht (A) 6 3 1 2 8 6 +2 10
3 AS Monaco 6 1 3 2 5 9 −4 6
4 Qarabağ Ağdam 6 1 1 4 4 8 −4 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  AND ASM QAA TOT
RSC Anderlecht Belgia 1:1 2:1 2:1

AS Monaco Francja 0:2 1:0 1:1

Qarabağ Ağdam Azerbejdżan 1:0 1:1 0:1

Tottenham Hotspur Anglia 2:1 4:1 3:1

Grupa K[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Schalke 04 (A) 6 4 2 0 15 3 +12 14
2 Sparta Praga (A) 6 3 3 0 10 5 +5 12
3 Asteras Tripolis 6 1 1 4 4 12 −8 4
4 APOEL Nikozja 6 1 0 5 3 12 −9 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  APN AST S04 SPA
APOEL Nikozja Cypr 2:1 0:3 1:3

Asteras Tripolis Grecja 2:0 0:4 1:1

FC Schalke 04 Niemcy 1:0 4:0 2:2

Sparta Praga Czechy 2:0 1:0 1:1

Grupa L[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Athletic Bilbao (A) 6 4 1 1 16 8 +8 13
2 FC Augsburg (A) 6 3 0 3 12 11 +1 9
3 Partizan Belgrad 6 3 0 3 10 14 −4 9
4 AZ Alkmaar 6 1 1 4 8 13 −5 4

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATH AUG AZ PAR
Athletic Bilbao Hiszpania 3:1 2:2 5:1

FC Augsburg Niemcy 2:3 4:1 1:3

AZ Alkmaar Holandia 2:1 0:1 1:2

Partizan Belgrad Serbia 0:2 1:3 3:2

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie pucharowej uprawnione były 32 drużyny:

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzili zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Europy oraz 4 najlepsze z zespołów, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostali rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej Ligi Europy oraz pozostałym drużynom, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogły zostać zestawione w jednej parze. Z powodu napiętej sytuacji politycznej pomiędzy Rosją i Ukrainą w jednej parze nie mogły zostać zestawione także drużyny z tych krajów.

Zespoły rozstawione
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
Norwegia Molde FK A Szwajcaria FC Basel I
Anglia Liverpool FC B Anglia Tottenham Hotspur J
Rosja FK Krasnodar C Niemcy FC Schalke 04 K
Włochy SSC Napoli D Hiszpania Athletic Bilbao L
Austria Rapid Wiedeń E Portugalia FC Porto LM
Portugalia SC Braga F Grecja Olympiakos SFP LM
Włochy SS Lazio G Anglia Manchester United LM
Rosja Lokomotiw Moskwa H Niemcy Bayer Leverkusen LM
Zespoły nierozstawione
Drużyna Gr. Drużyna Gr.
Turcja Fenerbahçe SK A Włochy ACF Fiorentina I
Szwajcaria FC Sion B Belgia RSC Anderlecht J
Niemcy Borussia Dortmund C Czechy Sparta Praga K
Dania FC Midtjylland D Niemcy FC Augsburg L
Hiszpania Villarreal CF E Hiszpania Sevilla FC LM
Francja Olympique Marsylia F Hiszpania Valencia CF LM
Francja AS Saint-Étienne G Turcja Galatasaray SK LM
Portugalia Sporting CP H Ukraina Szachtar Donieck LM

Pary 1/16 finału zostały rozlosowane 14 grudnia 2015 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 18 lutego, a rewanże 25 lutego 2016.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Valencia CF Hiszpania 10:0 Austria Rapid Wiedeń 6:0 4:0
ACF Fiorentina Włochy 1:4 Anglia Tottenham Hotspur 1:1 0:3
Borussia Dortmund Niemcy 3:0 Portugalia FC Porto 2:0 1:0
Fenerbahçe SK Turcja 3:1 Rosja Lokomotiw Moskwa 2:0 1:1
RSC Anderlecht Belgia 3:1 (po dogr.) Grecja Olympiakos SFP 1:0 2:1
FC Midtjylland Dania 3:6 Anglia Manchester United 2:1 1:5
FC Augsburg Niemcy 0:1 Anglia Liverpool FC 0:0 0:1
Sparta Praga Czechy 4:0 Rosja FK Krasnodar 1:0 3:0
Galatasaray SK Turcja 2:4 Włochy SS Lazio 1:1 1:3
FC Sion Szwajcaria 3:4 Portugalia SC Braga 1:2 2:2
Szachtar Donieck Ukraina 3:0 Niemcy FC Schalke 04 0:0 3:0
Olympique Marsylia Francja 1:2 Hiszpania Athletic Bilbao 0:1 1:1
Sevilla FC Hiszpania 3:1 Norwegia Molde FK 3:0 0:1
Sporting CP Portugalia 1:4 Niemcy Bayer Leverkusen 0:1 1:3
Villarreal CF Hiszpania 2:1 Włochy SSC Napoli 1:0 1:1
AS Saint-Étienne Francja 4:4 (br.wyj.) Szwajcaria FC Basel 3:2 1:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowano niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie tej fazy odbyło się 26 lutego 2016 roku.

Pierwsze mecze zostały rozegrane 10 marca, a rewanże 17 marca 2016 roku.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Szachtar Donieck Ukraina 4:1 Belgia RSC Anderlecht 3:1 1:0
FC Basel Szwajcaria 0:3 Hiszpania Sevilla FC 0:0 0:3
Villarreal CF Hiszpania 2:0 Niemcy Bayer Leverkusen 2:0 0:0
Athletic Bilbao Hiszpania 2:2 (br.wyj.) Hiszpania Valencia CF 1:0 1:2
Liverpool FC Anglia 3:1 Anglia Manchester United 2:0 1:1
Sparta Praga Czechy 4:1 Włochy SS Lazio 1:1 3:0
Borussia Dortmund Niemcy 5:1 Anglia Tottenham Hotspur 3:0 2:1
Fenerbahçe SK Turcja 2:4 Portugalia SC Braga 1:0 1:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par ćwierćfinałowych odbyło się 18 marca 2016 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 7 kwietnia, a rewanże 14 kwietnia 2016 roku.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
SC Braga Portugalia 1:6 Ukraina Szachtar Donieck 1:2 0:4
Villarreal CF Hiszpania 6:3 Czechy Sparta Praga 2:1 4:2
Athletic Bilbao Hiszpania 3:3 (k. 4:5) Hiszpania Sevilla FC 1:2 2:1 (pd.)
Borussia Dortmund Niemcy 4:5 Anglia Liverpool FC 1:1 3:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par półfinałowych odbyło się 15 kwietnia 2016 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 28 kwietnia 2016 roku, a rewanże 5 maja 2016 roku.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Szachtar Donieck Ukraina 3:5 Hiszpania Sevilla FC 2:2 1:3
Villarreal CF Hiszpania 1:3 Anglia Liverpool FC 1:0 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Finał[edytuj | edytuj kod]

18 maja 2016
20:45 CET
Liverpool FC Anglia 1:3
(1:0)
Hiszpania Sevilla FC St. Jakob-Park, Bazylea  
Daniel Sturridge Gol 35' Raport Gol 46' Kévin Gameiro
Gol 64'70' Coke
Widzów: 34 429
Sędzia: Szwecja Jonas Eriksson
Liverpool FC
Sevilla FC
22 Belgia Simon Mignolet
2 Anglia Nathaniel Clyne Żółta kartka w 90+4. minucie 90+4'
6 Chorwacja Dejan Lovren Żółta kartka w 30. minucie 30'
4 Wybrzeże Kości Słoniowej Kolo Touré Zejście w 82. minucie 82'
18 Hiszpania Alberto Moreno
7 Anglia James Milner (c)
23 Niemcy Emre Can
20 Anglia Adam Lallana Zejście w 73. minucie 73'
11 Brazylia Roberto Firmino Zejście w 69. minucie 69'
10 Brazylia Philippe Coutinho
15 Anglia Daniel Sturridge
Zmiany:
52 Walia Danny Ward
37 Słowacja Martin Škrtel
14 Anglia Jordan Henderson
21 Brazylia Lucas
24 Walia Joe Allen Wejście w 73. minucie 73'
9 Belgia Christian Benteke Wejście w 82. minucie 82'
27 Belgia Divock Origi Żółta kartka w 72. minucie 72' Wejście w 69. minucie 69'
Trener:
Niemcy Jürgen Klopp
Liverpool vs Sevilla 2016-05-18.svg
31 Hiszpania David Soria
25 Brazylia Mariano Żółta kartka w 84. minucie 84'
3 Francja Adil Rami Żółta kartka w 77. minucie 77' Zejście w 78. minucie 78'
6 Portugalia Daniel Carriço
18 Hiszpania Sergio Escudero
4 Polska Grzegorz Krychowiak
15 Francja Steven N’Zonzi
23 Hiszpania Coke (c)
19 Argentyna Éver Banega Żółta kartka w 57. minucie 57' Zejście w 90+3. minucie 90+3'
20 Hiszpania Vitolo Żółta kartka w 56. minucie 56'
9 Francja Kévin Gameiro Zejście w 89. minucie 89'
Zmiany:
1 Hiszpania Sergio Rico
5 Francja Timothée Kolodziejczak Wejście w 78. minucie 78'
21 Argentyna Nicolás Pareja
8 Hiszpania Vicente Iborra Wejście w 89. minucie 89'
14 Urugwaj Sebastián Cristóforo Wejście w 90+3. minucie 90+3'
22 Ukraina Jewhen Konoplanka
24 Hiszpania Fernando Llorente
Trener:
Hiszpania Unai Emery


ZDOBYWCA LIGI EUROPY 2015/2016

Flag of Spain.svg

SEVILLA FC
 
PIĄTY TYTUŁ

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Nie uwzględniono bramek strzelonych w eliminacjach i w play-off
Pozycja Piłkarz Zespół Mecze Bramki Minuty na boisku
1. Hiszpania Aritz Aduriz Hiszpania Athletic Bilbao 11 10 Gol 907'
2. Demokratyczna Republika Konga Cédric Bakambu Hiszpania Villarreal CF 13 9 Gol 942'
3. Gabon Pierre-Emerick Aubameyang Niemcy Borussia Dortmund 10 8 Gol 772'
Francja Kévin Gameiro Hiszpania Sevilla FC 9 674'
5. Paragwaj Raúl Bobadilla Niemcy FC Augsburg 7 6 Gol 412'
Argentyna Erik Lamela Anglia Tottenham Hotspur 8 572'
7. Kamerun Aboubakar Oumarou Serbia Partizan Belgrad 5 5 Gol 331'
Belgia Dries Mertens Włochy SSC Napoli 417'
Hiszpania José Callejón Włochy SSC Napoli 7 448'
Argentyna Franco Di Santo Niemcy FC Schalke 04 451'
Czechy David Lafata Czechy Sparta Praga 9 558'
Rosja Aleksandr Samiedow Rosja Lokomotiw Moskwa 8 720'
Niemcy Marco Reus Niemcy Borussia Dortmund 10 742'

Źródło:[9]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bert Kassies: UEFA Access List 2015/18 with explanations. UEFA.com. [dostęp 2015-07-21].
  2. Draws — First qualifying round (ang.). uefa.com. [dostęp 2015-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-05)].
  3. Matches (ang.). uefa.com. [dostęp 2015-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-10)].
  4. Matches (ang.). uefa.com.
  5. Rewanżowy mecz z FK Kukesi odbędzie się! – Legia Warszawa. legia.com. [dostęp 2015-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-04)].
  6. "Club coefficients 2014/15" (ang.). UEFA. [dostęp 2015-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)].
  7. "UEFA Team Ranking 2015" (ang.). Bert Kassies. [dostęp 2015-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-12)].
  8. Seeding in the Europa League 2015/2016 (ang.). Bert Kassies. [dostęp 2015-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-12)].
  9. Statistics — Tournament phase — Player statistics — Goals. UEFA. [dostęp 2016-05-18].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Z związku ze zdobyciem przez Sevillę trofeum Ligi Europy odebrano jej miejsce.
  2. Angielska federacja piłkarska otrzymała dodatkowe miejsce w rozgrywkach dzięki wysokiemu miejscu w Rankingu Fair Play UEFA.
  3. Holenderska federacja piłkarska otrzymała dodatkowe miejsce w rozgrywkach dzięki wysokiemu miejscu w Rankingu Fair Play UEFA.
  4. Irlandzka federacja piłkarska otrzymała dodatkowe miejsce w rozgrywkach dzięki wysokiemu miejscu w Rankingu Fair Play UEFA.