Liga Futbolu Amerykańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Futbolu Amerykańskiego
Państwo  Polska
Oficjalny skrót LFA
Dyscyplina futbol amerykański
Organizator rozgrywek Liga Futbolu Amerykańskiego sp z o.o.
Data założenia 2017
Prezes Marcin Wyszkowski
Rozgrywki
Liczba drużyn 41
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Lowlanders Białystok
Obecny zwycięzca Panthers Wrocław
Najwięcej zwycięstw Panthers Wrocław, Lowlanders Białystok (1)
Strona internetowa

Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA) – ogólnokrajowe rozgrywki w futbolu amerykańskim, zrzeszające 28 klubów z całej Polski. Zmagania w ramach LFA toczą się co roku w trzech dywizjach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednej juniorskiej (JLFA). Drużyny rywalizują w sezonie zasadniczym, po którym najlepsze z nich biorą udział w fazie play-off, kończącej się meczem finałowym, zwanym Polish Bowl. Zwycięzca zostaje Mistrzem Polski LFA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liga Futbolu Amerykańskiego została utworzona w listopadzie 2017 roku na skutek rozłamu w Polskim Związku Futbolu Amerykańskiego. Z powodu niezadowolenia zdecydowana większość drużyn, uczestniczących dotychczas w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA) dołączyła do nowo utworzonej LFA.[1] W pierwszym roku jej działania wystąpiło w niej łącznie 27 klubów, w tym najlepsze i najbardziej utytułowane drużyny w kraju - Panthers Wrocław, Seahawks Gdynia i Lowlanders Białystok. Drużyna z Białegostoku zwyciężyła w inauguracyjnym sezonie rozgrywek i zdobyła tytuł Mistrza Polski, po zwycięstwie w finale rozgrywek (Polish Bowl) z ekipą Panthers Wrocław.[2] Na sezon 2019 do ligi dołączyły kolejne drużyny grające wcześniej w PLFA - Armia Poznań[3], Armada Szczecin i Hammers Łaziska Górne.[4]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2018 rozgrywki w Lidze Futbolu Amerykańskiego toczyły się na trzech szczeblach seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz jednym juniorskim (JLFA). Na boiskach LFA wystąpiło łącznie 41 drużyn (32 seniorskie i 9 juniorskich). Najlepsze kluby zagrały w LFA1, gdzie zostały podzielone na trzy grupy, po cztery ekipy w każdej. Każda drużyna rozegrała 8 spotkań w sezonie zasadniczym (mecz i rewanż z grupowymi rywalami oraz dwa spotkania międzygrupowe). Po sezonie zasadniczym 1. i 2. drużyna z grupy A automatycznie awansowała do półfinału rozgrywek. Miejsca 3. i 4. z grupy A zagrały mecze dzikich kart ze zwycięzcami grup B i C. Zwycięzcy półfinałów zmierzyli się w finale ligi czyli w Polish Bowl XIII na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Do fazy play-off dotarły drużyny Warsaw Sharks, Kraków Kings, Tychy Falcons, Seahawks Gdynia, Lowlanders Białystok oraz Panthers Wrocław, a w wielkim finale drużyna z Białegostoku zwyciężyła z ekipą z Wrocławia. W LFA2 tryumfowali Opole Towers, w LFA9 zespół Kraków Kings B, a w lidze juniorskiej JLFA po puchar sięgnęli gracze Bielawa Owls.

System rozgrywek uległ zmianie w sezonie 2019, w którym LFA1 została podzielona na dwie grupy (Północna i Południowa) po sześć drużyn w każdej, w ramach których każda drużyna zmierzy się raz z grupowymi rywalami oraz dodatkowo rozegra trzy mecze z ekipami z drugiej grupy. Miejsca 3. z obu grup rozegrają mecze dzikich kart z drużynami, które zajęły 2. miejsca. Zwycięzcy tych meczów zagrają ze zwycięzcami grup w półfinałach. Dwie najlepsze ekipy zmierzą się w Polish Bowl XIV. Start sezonu zaplanowano na 23.03.2019. Rozgrywki ponownie podzielono na dywizje LFA1, LFA2, LFA9 i juniorską JLFA.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Przyczynami założenia nowej ligi były (według przedstawicieli klubów) liczne zaniedbania w PLFA m.in. brak demokratycznych wyborów zarządu, niedążenie do utworzenia oficjalnego Polskiego Związku w futbolu amerykańskim (PZFA nie było takim związkiem w myśl Ustawy o sporcie), brak transparentności finansowej, niedostateczne działania na polu marketingowym.
  • Numeracja i nazewnictwo meczów finałowych nawiązuje do finału amerykańskiej ligi NFL, czyli Super Bowl. Pierwszy finał LFA został nazwany Polish Bowl XIII, ponieważ kluby wspólnie zadecydowały, że będą kontynuować tradycję numerowania finałów z Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, w której mecz finałowy był określany jako Superfinał.
  • W LFA obowiązuje zasada "one city one team", co oznacza że w lidze może grać tylko jedna drużyna z danego miasta. Reguła ta miała wspomóc lokalne organizacje w rozwoju i doprowadziła do kilku fuzji klubowych, m.in. w Opolu, Poznaniu i Szczecinie.
  • Początkowo liga miała nazywać się Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego, ale zdecydowano się na zmianę nazwy, żeby uniknąć podobieństwa z Ekstraklasą piłkarską.
  • Wszystkie mecze Ligi Futbolu Amerykańskiego można oglądać na żywo w internecie, a najciekawsze spotkania również w telewizji.
  • Ambasadorami LFA zostali: koszykarz Śląska Wrocław Maciej Zieliński, raper i konferansjer KSW Waldemar Kasta oraz zawodnik Deante Battle.

Drużyny 2019[edytuj | edytuj kod]

LFA 1[edytuj | edytuj kod]

Grupa Północ[edytuj | edytuj kod]

 

Grupa Południe[edytuj | edytuj kod]

LFA 2[edytuj | edytuj kod]

Grupa Zachód[edytuj | edytuj kod]

 

Grupa Wschód[edytuj | edytuj kod]

Polish Bowl[edytuj | edytuj kod]

Edycja Sezon Data Miasto Stadion Godzina Zwycięzca Wynik Pokonany MVP Widzów
Polish Bowl XIII 2018 21.07.2018 Wrocław Stadion Olimpijski 18:30 Lowlanders Białystok 14:13 Panthers Wrocław Daniel Tarnawski 4.000
Polish Bowl XIV 2019 29.06.2019 Wrocław Stadion Olimpijski 18.00 Panthers Wrocław 28:14 Lowlanders Białystok Przemysław Banat 4.500

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]