Liga Przeciwko Zniesławieniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Przeciwko Zniesławieniu
Anti-Defamation League
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Nowy Jork
Data założenia 1913
dyrektor Jonathan Greenblatt
brak współrzędnych
Strona internetowa

Anti-Defamation League skr: ADL (pol. Liga Przeciwko Zniesławieniu, Liga Antydefamacyjna) – amerykańska organizacja, jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów. Założycielem ADL był Sigmund Livingston[1].

Główną siedzibą Ligi jest Nowy Jork. Dyrektorem ADL jest Jonathan Greenblatt[2]. ADL jest członkiem stowarzyszonym w ramach American Israel Public Affairs Committee. Członkowie Ligi określają siebie samych jako organizację praw człowieka walczącą w obronie praw obywatelskich. Podstawową działalnością tej organizacji jest walka z wszystkimi przejawami antysemityzmu.

Organizacja powstała w roku 1913 w Chicago pod patronatem organizacyjnym B’nai B’rith jako stowarzyszenie antyrasistowskie w USA. Obecnie formacja ta działa jako organizacja niezależna. ADL zatrudnia w Nowym Jorku ponad 200 pracowników. Zaplecze strukturalne ADL w USA stanowi 29 biur stanowych oraz 3 biura zagraniczne. Budżet roczny organizacji wynosi ok. 50 mln dolarów. ADL gromadzi i ewidencjonuje organizacje i osoby, których działalność jest przez nią uznana za niebezpieczną.

ADL wsparła m.in. polskie starania mające na celu zmianę nazwy obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Zagłady Auschwitz-Birkenau” w dokumentacji UNESCO[3]. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” wydała też oświadczenie na temat słów Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej, dotyczących pogromów antyżydowskich w Jedwabnem i Kielcach[4]. Używanie terminu „Anti-Defamation” przez inne organizacje i stowarzyszenia jest zastrzeżone przez ADL.

Film[edytuj | edytuj kod]

  • W 2009 r. powstał film dokumentalny poświęcony antysemityzmowi oraz działalności Anti-Defamation League w reż. Jo’awa Szamira pt. Dezinformacja (dosł. Znieslawienie). Występuje w nim zarząd organizacji oraz jej krytycy w tym m.in. Norman Finkelstein[5].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Bezpośrednim celem Ligi jest poprzez odwoływanie się do rozumu i sumienia, a także w razie konieczności do prawa położenie kresu zniesławianiu narodu żydowskiego. Jej celem ostatecznym jest zapewnienie sprawiedliwości i godnego traktowania również wszystkim obywatelom oraz doprowadzenie do zaprzestania raz na zawsze niesprawiedliwej oraz krzywdzącej dyskryminacji oraz szydzenia z jakiejkolwiek sekty bądź grupy obywateli” Sigmund Livingston.
  2. Our Leadership. W: Anti-Defamation League [on-line]. [dostęp 15-10-2018].
  3. ADL Urges UNESCO to Ensure That Auschwitz Is Designated As „German” Camp, archive.adl.org [dostęp 2016-08-26].
  4. ADL Shocked at Polish Education Minister’s Failure to Acknowledge History of Pogroms at Kielce and Jedwabne [Press Release]. New York, 14.07.2016. – „NEVER AGAIN” ASSOCIATION, www.nigdywiecej.org [dostęp 2016-08-26].
  5. Jo’aw Szamir Hashmatsa (pol. Znieslawienie) opis na imdb.