Liga Sprawiedliwości (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liga Sprawiedliwości
Justice League
Ilustracja
logo filmu
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2017

Data premiery

26 października 2017
17 listopada 2017 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

120 minut

Reżyseria

Zack Snyder

Scenariusz

Chris Terrio
Joss Whedon

Główne role

Ben Affleck
Henry Cavill
Amy Adams
Gal Gadot
Ezra Miller
Jason Momoa
Ray Fisher
Jeremy Irons
Diane Lane
Connie Nielsen
J.K. Simmons
Ciarán Hinds

Muzyka

Danny Elfman

Zdjęcia

Fabian Wagner

Scenografia

Patrick Tatopoulos

Kostiumy

Michael Wilkinson

Montaż

David Brenner

Produkcja

Deborah Snyder
Charles Roven
Geoff Johns
Jon Berg

Wytwórnia

DC Studios
Atlas Entertainment
Cruel and Unusual Films
RatPac Entertainment

Dystrybucja

Warner Bros. Pictures

Budżet

300 000 000 USD

Przychody brutto

657 926 987 USD

Poprzednik

Wonder Woman (2017)

Kontynuacja

Aquaman (2018)

Strona internetowa

Liga Sprawiedliwości (ang. Justice League) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa DC Comics. Za reżyserię odpowiadał Zack Snyder, a za scenariusz Chris Terrio i Joss Whedon. Whedon dokończył pracę za Snydera, który zrezygnował z powodów osobistych w trakcie postprodukcji. W rolach głównych wystąpili: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Jeremy Irons, Diane Lane, Connie Nielsen, J.K. Simmons i Ciarán Hinds.

Jest to piąty film należący do franczyzy DC Extended Universe. Światowa premiera miała miejsce 26 października 2017 w Pekinie. W Polsce zadebiutował on 17 listopada tego samego roku. Film przy budżecie 300 milionów dolarów zarobił niecałe 658 milionów. Otrzymał on mieszane recenzje od krytyków.

Film borykał się z wieloma trudnościami w trakcie produkcji. Scenariusz przeszedł wiele korekt, a w maju 2017 roku Snyder zrezygnował z prac nad filmem na etapie postprodukcji ze względu na śmierć córki. Jego pracę przejął Joss Whedon, który nadzorował dalsze prace, w tym dokrętki. Warner Bros. zadecydowało o skróceniu filmu do 120 minut. Film został negatywnie przyjęty przez fanów, a jego wynik finansowy nie spełnił oczekiwań studia. Członkowie obsady i ekipy produkcyjnej oraz fani złożyli petycję o wydanie wersji Snydera. W maju 2020 roku reżyser poinformował, że zostanie ona wydana na platformie HBO Max. Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (oryg. Zack Snyder’s Justice League) zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych i w Polsce 18 marca 2021 roku. Za reżyserię w pełni odpowiadał Snyder na podstawie scenariusza napisanego wspólnie z Terrio.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tysiące lat wcześniej Steppenwolf chciał zawładnąć Ziemią i przy pomocy legionów Parademonów zaatakował ją przy użyciu energii z połączonych trzech Mother Boxów. Próba ta została udaremniona przez sojusz Bogów olimpijskich, Amazonek, Atlantów, ludzkośći i istot pozaziemskich. Po odparciu armii Steppenwolfa, Mother Boxy zostały rozdzielone i ukryte. Współcześnie ludzkość od dwóch lat pogrążona była w żałobie po śmierci Supermana. To spowodowało reaktywację Mother Boxów i powrót Steppenwolfa na Ziemię, którego celem było odzyskanie przychylności swojego mistrza Darkseida poprzez zebranie i połączenie Mother Boxów, które zniszczą ekosystem Ziemi i przekształcą ją na wzór ojczystej planety Steppenwolfa[1].

Steppenwolf odnalazł pierwszy Mother Box w Themyscirze, co spowodowało, że królowa Amazonek, Hippolita ostrzegła swoją córkę Dianę o jego powrocie na Ziemię. Diana łączy siły z Bruce’em Wayne’em. Postanawiają oni odnaleźć innych superludzi do pokonania Steppenwolfa. Wayne odnajduje Arthura Curry’ego i Barry’ego Allena / Flasha, a Diana, Victora Stone’a. Bruce’owi nie udaje się przekonać Curry’ego, aby do nich dołączył. Diana również nie przekonuje Stone’a, jednak ten mimo to decyduje się im pomóc w zlokalizowaniu zagrożenia. Stone później zmienia zdanie i przyłącza się, po tym, jak jego ojciec Silas i kilku jego pracowników ze S.T.A.R. Labs zostało porwanych przez Steppenwolfa[1].

Później Steppenwolf zaatakował Atlantydę, aby odzyskać drugi Mother Box. To zmusiło Curry’ego do działania. Zespół otrzymał informacje od komisarza Jamesa Gordona, które doprowadziły ich do armii Steppenwolfa znajdującej się w opuszczonym budynku w porcie Gotham. Grupie udało się uratować pracowników S.T.A.R. Labs, jednak budynek został zalany podczas walki i zespół został w nim uwięziony. Dzięki Curry’emu udało się im wydostać. Stone oddał drużynie ostatni, ukryty przez siebie Mother Box, aby został zbadany. Stone wyjawił, że jego ojciec użył Mother Boxu do odbudowania jego ciała po wypadku. Wayne zdecydował, aby użyć Mother Box do wskrzeszenia Clarka Kenta / Supermana. Powodami były jego pomoc w odparciu inwazji Steppenwolfa i przywrócenie nadziei ludzkości. Diana i Curry nie byli przekonani do tego pomysłu, ale Wayne przygotował plan, na wypadek, gdyby Superman stał się wobec nich wrogi po odrodzeniu[1].

Ciało Clarka Kenta zostało ekshumowane i umieszczone w płynie owodniowym komory kryptońskiego statku zwiadowczego razem z Mother Boxem. Urządzenie zostało aktywowane przy użyciu mocy Flasha, a Superman został pomyślnie wskrzeszony. Okazuje się, że wspomnienia Supermana nie powróciły, zaatakował on grupę, po tym jak Stone przypadkowo wystrzelił w niego pocisk. Wayne po walce z Supermanem postanowił uruchomić swój plan awaryjny i sprowadził Lois Lane. Dzięki temu Superman uspokoił się i zabrał Lane do swojego rodzinnego domu w Smallville. Tam odzyskał swoje wspomnienia. Podczas zamieszania Mother Box pozostał niestrzeżony, dzięki czemu Steppenwolf pozyskał ostatni z nich. Piątka superbohaterów, bez Supermana, udała się do wioski w Rosji, gdzie Steppenwolf planował połączyć Mother Boxy, aby przeobrazić Ziemię. Udało im się przedrzeć przez legiony Parademonów i dotrzeć do Steppenwolfa, ale nie byli w stanie odwrócić jego uwagi, aby Stone mógł je rozdzielić. Na miejscu pojawił się Superman, który pomógł Allenowi w ewakuacji miasta, a później Stone’owi w rozdzieleniu Mother Boxów. Pokonali Steppenwolfa, który został zaatakowany również przez swoją armię, a następnie razem z nią się teleportował[1].

Po bitwie Bruce i Diana zdecydowali się na utworzenie bazy operacyjnej dla Ligi Sprawiedliwości z miejscem dla większej liczby członków. Diana kontynuowała swoje zadania jako superbohaterka, Allen zatrudnił się w wydziale policji w Central City, Victor Stone zdecydował się na doskonalenie swoich umiejętności pod okiem swojego ojca w S.T.A.R. Labs, Curry postanowił odzyskać swoje dziedzictwo i nadal chronić ludzi na morzach, Superman powrócił do swojego dawnego życia jako reporter i obrońca Ziemi, a Bruce odzyskał swoją posiadłość[1].

W trakcie napisów końcowych Superman i Flash podjęli przyjacielskie wyzwanie, które celem było wykazanie szybszego z nich. W scenie po napisach Lex Luthor uciekł z Arkham Asylum, a następnie zrekrutował Slade’a Wilsona z zamiarem utworzenia własnej ligi[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[2]
Jacek Rozenek jako Bruce Wayne / Batman
Grzegorz Kwiecień jako Clark Kent / Superman
Magdalena Kacprzak jako Lois Lane
Olga Bołądź jako Diana Prince / Wonder Woman
• Michał Klawiter jako Barry Allen / Flash
Jan Aleksandrowicz-Krasko jako Arthur Curry / Aquaman
Tomasz Błasiak jako Victor Stone / Cyborg
Andrzej Chudy jako Alfred Pennyworth
Katarzyna Kozak jako Martha Kent
Magdalena Cielecka jako Hippolyta
• Janusz Leśniewski jako James Gordon
Michał Konarski jako Steppenwolf

Ponadto w filmie wystąpili: Amber Heard jako Mera, wychowywana przez królową Atlannę wojowniczka Atlantis, która posiada zdolności hydrokinetyczne i telepatyczne[11] i Joe Morton jako Silas Stone, ojciec Victora i szef S.T.A.R. Labs[8].

Olimpijskich bogów zagrali: Sergi Constance jako Zeus, Nick McKinless jako Ares i Aurore Lauzeral jako Artemis. Twarz McKinlessa została zastąpiona Davidem Thewlisem, który ostatecznie został wymieniony w napisach jako Ares[12][8]. Julian Lewis Jones wystąpił jako Atlan, król podwodnego miasta Atlantis[13], a Francis Magee jako Arthur Pendragon, król Anglii[14]. W rolach cameo wystąpili: Billy Crudup jako Henry Allen, ojciec Barry’ego; Kobna Holdbrook-Smith jako Crispus Allen; Marc McClure jako oficer Ben Sadowsky, a w scenie po napisach Joe Manganiello jako Slade Wilson / Deathstroke[8] i Jesse Eisenberg jako Lex Luthor[15]. Eleanor Matsuura jako Epione[16], Samantha Jo jako Euboea[17], Lisa Loven Kongsli jako Menalippe[18], Brooke Ence jako Penthiselea[19], Ann Ogbomo jako Philippus[20], Hari James jako Trigona[21] i Doutzen Kroes jako Venelia powtórzyły swoje role wojowniczek Amazonek z filmu Wonder Woman[22].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Po lewej: Zack Snyder, reżyser filmu; po prawej: Joss Whedon, który zastąpił Snydera po śmierci jego córki

W lutym 2007 roku poinformowano, że Warner Bros. zatrudniło małżeństwo Michele i Kierana Mulroney’ów do napisania scenariusza[23] do filmu Justice League: Mortal[24]. W lipcu 2008 roku studio zdecydowało się zawiesić projekt poświęcając swoją uwagę na solowych filmach o superbohaterach z komiksów DC Comics[25].

Po wydaniu Człowieka ze stali w 2013 roku, Zack Snyder nakreślił podstawy DC Extended Universe (DCEU), które skupiały się wokół pięciu filmów, w tym Człowieka ze Stali, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości z 2016 roku i trylogię o Lidze Sprawiedliwości[26]. W czerwcu 2013 roku David S. Goyer został zatrudniony do napisania scenariusza kontynuacji Człowieka ze stali i do Justice League[27]. W kwietniu 2014 roku ujawniono, że Snyder został zatrudniony na stanowisku reżysera[28], a w lipcu Chrisa Terrio do napisania scenariusza[29]. W październiku Warner Bros. oficjalnie ogłosiły plany dotyczące franczyzy. Wśród nich znalazły się dwa filmy o Lidze Sprawiedliwości. Amerykańska data premiery pierwszej części została wyznaczona na 17 listopada 2017 roku. Wydanie drugiej części zaplanowano na 2019 rok[4].

W lipcu 2015 roku ujawniono, że Terrio zakończył prace nad scenariuszem pierwszego filmu[30]. W maju 2016 roku poinformowano, że Ben Affleck będzie producentem wykonawczym[31], a Geoff Johns i Jon Berg[32] producentami obok Debory Snyder i Charlesa Rovena[33]. Miesiąc później Johns poinformował, że film będzie miał tytuł Justice League[34].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Obsada filmu podczas San Diego Comic-Conu 2017

W kwietniu 2014 roku Ray Fisher został obsadzony jako Victor Stone / Cyborg[5]. W maju tego samego roku poinformowano, że Henry Cavill, Ben Affleck i Gal Gadot powtórzą swoje role z Batman v Superman: Świt sprawiedliwości[3]. W październiku 2014 roku do obsady dołączyli Jason Momoa jako Arthur Curry / Aquaman i Ezra Miller jako Barry Allen / The Flash oraz poinformowano, że Amy Adams powtórzy rolę Lois Lane z poprzednich filmów[4].

W marcu 2016 roku ujawniono, że Amber Heard zagra Merę[11], a J.K. Simmons, komisarza Jamesa Gordona[9]. W kwietniu do obsady dołączył Willem Dafoe jako Nuidis Vulko[35] i Jeremy Irons jako Alfred Pennyworth[6]. W maju poinformowano, że Jesse Eisenberg powróci jako Lex Luthor[15], a w czerwcu do obsady dołączył Julian Lewis Jones[13]. W listopadzie 2016 roku ujawniono, że Ciarán Hinds zagra Steppenwolfa[10].

Ostatecznie rola Dafoe została wycięta na etapie postprodukcji, a poza nim również: Kiersey Clemons jako Iris West, Karen Bryson jako Elinore Stone, Zheng Kai jako Ryan Choi, Peter Guinness jako DeSaad, Ray Porter jako Uxas / Darkseid i Harry Lennix jako Calvin Swanwick[36][37].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia rozpoczęły się 11 kwietnia 2016. Film kręcono w studiach Warner Bros. w Leavesden w Wielkiej Brytanii[38] pod roboczym tytułem Caveman[39]. Film kręcono w Londynie[38], na terenie Szkocji oraz w Djúpavíku na Islandii[40]. Za zdjęcia odpowiadał Fabian Wagner[41]. Scenografię przygotował Patrick Tatopoulos[42], a nad kostiumami pracował Michael Wilkinson[43].

Podczas zdjęć dochodziło do nieporozumień pomiędzy Chrisem Terrio, a Geoffem Johnsem dotyczących zmian w scenariuszu. Przedstawiciele Warner Bros. byli niezadowoleni z kształtu filmu Snydera ze względu na negatywny odbiór Batman v Superman: Świt sprawiedliwości. To spowodowało kolejne poprawki w scenariuszu, a Joss Whedon został zatrudniony przez studio do prac nad filmem[44]. Prace na planie zakończyły się 7 października 2016 roku[45].

Montażem zajął się David Brenner[46]. W maju 2017 roku Zack Snyder zrezygnował z prac nad filmem na etapie postprodukcji po samobójczej śmierci córki. Jego miejsce zajął wtedy Whedon[47]. W lipcu 2017 roku poinformowano, że film jest w trakcie dwumiesięcznych dokrętek w Londynie i Los Angeles[48].

Ray Fisher ujawnił, że studio okłamało obsadę i ekipę filmową, że Snyder osobiście wybrał Whedona do ukończenia filmu. Aktor również wyjawił, że zachowanie Whedona było nieprofesjonalne i niedopuszczalne[49]. Scenariusz został przypisany Terrio i Whedonowi[50], a reżyseria w całości Snyderowi[51]. Wagner stwierdził, że wykorzystano tylko 10% materiału nakręconego przez Snydera[41]. Prezes Warner Bros. Kevin Tsujihara zlecił, aby czas trwania filmu był ograniczony do 2 godzin[52].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 roku poinformowano, że Tom Holkenborg skomponuje muzykę do filmu[53]. Rok później został on zastąpiony przez Danny’ego Elfmana[54]. Justice League: Original Motion Picture Soundtrack z muzyką Elfmana został wydany 8 grudnia 2017 roku przez WaterTower Music[55].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Liga Sprawiedliwości miała miejsce 26 października 2017 roku w Pekinie. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[56].

W Stanach Zjednoczonych i w Polsce zadebiutował on 17 listopada tego samego roku[4][57].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film przy budżecie 300 milionów dolarów[52] zarobił prawie 658 milionów, z czego niecałe 230 milionów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz prawie 1,5 miliona w Polsce[58].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 40% z 396 recenzji jest pozytywnych, a średnia ocen wyniosła 5,3/10[59]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 52 recenzji wyniosła 45 punktów na 100[60].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2017 Golden Schmoes Awards Największe rozczarowanie Liga Sprawiedliwości Wygrana [61]
San Diego Film Critics Society Najlepsza rola komediowa Ezra Miller Nominacja [62]
2018 BMI Film & TV Awards Nagroda BMI Film Music Danny Elfman Wygrana [63]
Kids’ Choice Awards Ulubiony aktor filmowy Ben Affleck Nominacja [64]
Ulubiona aktorka filmowa Gal Gadot Nominacja
MovieGuide Awards Najlepszy film dla dojrzałej publiczności Liga Sprawiedliwości Nominacja [65]
Teen Choice Awards Ulubiony film akcji Liga Sprawiedliwości Nominacja [66]
Ulubiona aktorka filmu akcji Amy Adams Nominacja
Gal Gadot Nominacja
Ulubiony aktor filmu akcji Henry Cavill Nominacja

Wersja reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Logo wersji reżyserskiej Zack Snyder’s Justice League

Wersja kinowa filmu otrzymała mieszane recenzje krytyków, a wynik finansowy nie spełnił oczekiwań studia, został on uznany za finansową porażkę[67]. Zaraz po premierze, w listopadzie 2017 roku fani złożyli petycję #ReleaseTheSnyderCut z prośbą o wydanie wersji Zacka Snydera[68]. Zostali oni poparci przez członków obsady i ekipy filmowej. Do marca 2019 roku petycja ta zebrała prawie 180 tysięcy podpisów[69]. W maju 2020 roku Snyder poinformował, że jego wersja zostanie wydana na platformie HBO Max[70]. Do tej wersji zrealizowano dokrętki w październiku[71], gdy Snyder nakręcił 4 minuty dodatkowego materiału[72].

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera została wydana 18 marca 2021 roku[73] w serwisie HBO Max w Stanach Zjednoczonych[70]. W Polsce pojawiła się tego samego dnia na HBO Go[74].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku Zack Snyder nakreślił plany na trylogię o Lidze Sprawiedliwości[26]. W październiku Warner Bros. oficjalnie ogłosiły plany dotyczące franczyzy. Wśród nich znalazły się dwa filmy o Lidze Sprawiedliwości. Amerykańska data premiery drugiej części została wyznaczona na 14 czerwca 2019 roku. Zapowiedziano wtedy również, że Snyder zajmie się reżyserią[4]. Ostatecznie została ona opóźniona na nieokreślony czas[75].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Liga Sprawiedliowości, reż. Zack Snyder
 2. „Liga Sprawiedliwości”: obsada polskiego dubbingu. polski-dubbing.pl. [dostęp 2017-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-12)]. (pol.).
 3. a b c d Mark Hughes: 'Justice League' Movie Confirmed, Starts Filming After 'Superman Vs. Batman'. Forbes. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 4. a b c d e f g Russ Fischer: Warner Bros Massive DC Movie Slate Revealed. /Film. [dostęp 2014-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 5. a b Darren Franich: 'Batman vs. Superman' casts Cyborg. Entertainment Weekly. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-19)]. (ang.).
 6. a b Roger Friedman: Exclusive: Jeremy Irons Will Bring Batman’s Alfred to “Justice League of America”. Showbiz. [dostęp 2016-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 7. Ashley Lee, Aaron Couch: Diane Lane on 'Justice League' and 'Batman v. Superman' "Martha" Twist. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 8. a b c d Tim Webber: Justice League: 15 Cameos You Absolutely Can’t Miss. CBR.com. [dostęp 2017-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)]. (ang.).
 9. a b Rebecca Ford: 'Justice League' Adds J.K. Simmons as Commissioner Gordon (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 10. a b Umberto Gonzalez: ‘Game of Thrones’ Star Ciaran Hinds Cast as ‘Justice League’ Villain Steppenwolf (Exclusive). The Wrap. [dostęp 2016-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 11. a b Borys Kit: Amber Heard in Talks to Star in 'Aquaman' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 12. Stephen M.Colbert: Justice League's REAL Ares Actor Wasn't Credited: Here's What Happened. Screen Rant. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-07)]. (ang.).
 13. a b Kathryn Williams: Stella star Julian Lewis Jones lands a role in DC Comics blockbuster Justice League. Wales Online. [dostęp 2016-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 14. Richard E.Preston: “Hey, they were in Game of Thrones”—Where else have you seen these 55 GoT cast members? (Part 2). winteriscoming.net. [dostęp 2018-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-21)]. (ang.).
 15. a b Ian Sandwell: Jesse Eisenberg confirms he will be back as Lex Luthor in Justice League. Digital Spy. [dostęp 2016-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 16. Justice League: Every Character Confirmed So Far. What Culture. [dostęp 2017-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-22)]. (ang.).
 17. Kate Erbland: ‘Justice League’ Actress Defends Skimpy Amazon Costumes: ‘I Have Never Felt More Empowered’. Indie Wire. [dostęp 2017-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-15)]. (ang.).
 18. Lisa Loven Kongsli. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-21)]. (ang.).
 19. Mark Cassidy: WONDER WOMAN And JUSTICE LEAGUE Actress Brooke Ence On The Skimpier Amazon Costume Controversy. Comic Book Movie. [dostęp 2017-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-10)]. (ang.).
 20. Nicole Vassell: Celeb BFF: Ann Ogbomo. Pride Magazine. [dostęp 2018-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-21)]. (ang.).
 21. Hari James: Life on the set of Wonder Woman. lessonsinbadassery.com. [dostęp 2017-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-25)]. (ang.).
 22. Doutzen Kroes weer te zien in bioscoopfilm: Justice League. Glamour. [dostęp 2017-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-25)]. (niderl.).
 23. Pamela McClintock: Justice prevails for Warner Bros.. Variety. [dostęp 2007-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-17)]. (ang.).
 24. Michaela Boland: Will Australia get ‘Justice League?’. Variety. [dostęp 2008-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-15)]. (ang.).
 25. Marc Graser: WB taps into ties at DC Comics. Variety. [dostęp 2008-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
 26. a b Stephen M.Colbert: What Was Zack Snyder's Original 5 Movie DCEU Plan?. Deadline Hollywood. [dostęp 2018-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
 27. Nikki Finke: ‘Man Of Steel’ Sequel Underway With Zack Snyder And David S. Goyer. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-19)]. (ang.).
 28. Alex Stedman: Zack Snyder to Direct ‘Justice League’ Movie. Variety. [dostęp 2014-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 29. Mike Fleming Jr: Comic-Con Bombshell: WB Wants ‘Batman V Superman’ Scribe Chris Terrio For ‘Justice League’. Deadline Hollywood. [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 30. Spencer Perry: Batman v Superman: Dawn of Justice Scenes Described, Justice League Script Complete. Coming Soon. [dostęp 2015-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 31. Borys Kit: Ben Affleck Elevated to 'Justice League' Executive Producer. The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 32. Borys Kit: 'Batman v. Superman' Fallout: Warner Bros. Shakes Up Executive Roles (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-17]. (ang.).
 33. Steve Weintreub: 'Justice League’ Set Visit Video Recap: Here’s What We Learned. Collider. [dostęp 2016-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 34. Justice League Movie Official Title Revealed By Geoff Johns. Comic Book. [dostęp 2016-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-06)]. (ang.).
 35. Borys Kit: 'Justice League' Adds Willem Dafoe to Cast (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 36. Cooper Hood: Justice League Snyder Cut Image Shows DC Comics Ryan Choi. Screen Rant. [dostęp 2020-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. (ang.).
 37. Richard Newby: 'Justice League' and Zack Snyder's Brighter Vision. The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-03)]. (ang.).
 38. a b Anthony Breznican: Justice League begins shooting April 11. Entertainment Weekly. [dostęp 2016-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 39. Adam Holmes: The Justice League Working Title Might Offer A Clue To Its Villain. Cinema Blend. [dostęp 2016-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-14)]. (ang.).
 40. The Shooting of the Justice League in Djúpavík. westfjords.is. [dostęp 2016-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 41. a b Ana Dumaraog: Justice League DP Says Only 10% of Snyder's Original Footage Was Used. Screen Rant. [dostęp 2019-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-19)]. (ang.).
 42. Scott Huver: Interview: 'Justice League' Production Designer Patrick Tatopoulos Talks the Batmobile, Joss Whedon, and More. Comic Book. [dostęp 2017-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-21)]. (ang.).
 43. Brittany Rivera: Justice League Costume Designer Defends Amazonian Armor. Deadline Hollywood. [dostęp 2017-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-03)]. (ang.).
 44. Cameron Bonomolo: Rumor: Geoff Johns’ ‘Justice League’ Rewrites Caused Issues With Chris Terrio, WB Execs. Comic Book. [dostęp 2018-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)]. (ang.).
 45. Dave Trumbore: 'Justice League’ Wraps Filming, Releases Insane Behind-the-Scenes Video to Celebrate. Collider. [dostęp 2016-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-08)]. (ang.).
 46. 11 Reasons Joss Whedon Can't Save Justice League Alone. What Culture. [dostęp 2017-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-30)]. (ang.).
 47. Borys Kit: Zack Snyder Steps Down From 'Justice League' to Deal With Family Tragedy. the Hollywood Reporter. [dostęp 2017-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-20)]. (ang.).
 48. Justin Kroll, Brent Lang: ‘Justice League’ Extensive Reshoots Causing Headaches for Star Schedules (EXCLUSIVE). Variety. [dostęp 2017-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
 49. Sheraz Farooqi: Interview: Ray Fisher Speaks Out On “Toxic” Set And WarnerMedia Investigation Into Justice League Production. Forbes. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-17)]. (ang.).
 50. Dusty Stowe: Justice League: Joss Whedon Officially Getting Co-Writing Credit. Screen Rant. [dostęp 2017-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 51. Bob Strauss: Joss Whedon brought ‘own flavor’ to ‘Justice League’ after Zack Snyder left. Los Angeles Daily News. [dostęp 2017-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-22)]. (ang.).
 52. a b Adam Chitwood: ‘Justice League’: Warner Bros. CEO Reportedly Mandated a Runtime Under 2 Hours. Collider. [dostęp 2017-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
 53. Chris Cabin: 'Justice League': Junkie XL Will Return to Score Zack Snyder's Next Epic. Collider. [dostęp 2016-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 54. Borys Kit: 'Justice League': Danny Elfman to Compose Score (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 55. WaterTower Music to Release Danny Elfman’s ‘Justice League’ Soundtrack. Film Music Reporter. [dostęp 2017-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-21)]. (ang.).
 56. Hilary Hughes: Ezra Miller rockes Rihanna's lip gloss on the Justice League red carpet. MTV. [dostęp 2017-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-15)]. (ang.).
 57. Premiera "Ligi Sprawiedliwości" Zacka Snydera w HBO GO 18 marca. Onet.pl. [dostęp 2021-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-31)]. (pol.).
 58. Justice League. Box Office Mojo. [dostęp 2020-11-21]. (ang.).
 59. Justice League. Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-11-21]. (ang.).
 60. Justice League. Metacritic. [dostęp 2020-11-21]. (ang.).
 61. Golden Schmoes Winners and Nominees (2017). joblo.com. [dostęp 2020-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 62. Matt Neglia: The 2017 San Diego Film Critics Society (SDFCS) Awards Nominations. Next Best Picture. [dostęp 2017-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-27)]. (ang.).
 63. John Williams Honored With Special Award at 34th Annual BMI Film, TV & Visual Media Awards. Broadcast Music, Inc.. [dostęp 2018-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-10)]. (ang.).
 64. Kimberly Nordyke, Deirdre Durkan: Nickelodeon Unveils Kids' Choice Awards Nominees, Taps JoJo Siwa to Perform. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-13)]. (ang.).
 65. 2018 Movieguide Awards Nominations. MovieGuide Awards. [dostęp 2020-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-14)]. (ang.).
 66. Jess Cohen: Teen Choice Awards 2018: Avengers: Infinity War, Black Panther and Riverdale Among Top Nominees. E! Entertainment. [dostęp 2018-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-16)]. (ang.).
 67. Mark Hughes: 'Justice League' Was A Sad Failure In Studio Leadership. Forbes. [dostęp 2018-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)]. (ang.).
 68. Ashley Boucher: ‘Justice League’ Do-Over? Petition for a Zack Snyder Cut Hits 100,000 Signatures. The Wrap. [dostęp 2017-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. (ang.).
 69. Zoe Haylock: Everything We Know About the Infamous Snyder Cut. Vulture. [dostęp 2020-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-06)]. (ang.).
 70. a b Matt Donnelly: Zack Snyder Will Release the ‘Snyder Cut’ of ‘Justice League’ on HBO Max. Variety. [dostęp 2020-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)]. (ang.).
 71. Sean O’Connell: Zack Snyder’s Justice League Additional Shoots Might Be Underway As We Speak. Cinema Blend. [dostęp 2020-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-17)]. (ang.).
 72. Narayan Liu: Zack Snyder's Justice League Only Shot Four Minutes of New Footage. CBR.com. [dostęp 2020-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-19)]. (ang.).
 73. Adele Ankers: Zack Snyder's Justice League HBO Max Release Date Confirmed. IGN. [dostęp 2021-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-30)]. (ang.).
 74. Jakub Demiańczuk: "Liga Sprawiedliwości", czyli herosi zjednoczeni [RECENZJA]. Dziennik.pl. [dostęp 2017-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-22)]. (pol.).
 75. Dave Trumbore: ‘Justice League: Part Two’ Delayed to Accommodate Ben Affleck’s Standalone ‘Batman’ Film. Collider. [dostęp 2016-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-01)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]