Liga dżentelmenów (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga dżentelmenów
The League of Gentlemen
Gatunek

serial komediowy

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Liczba odcinków

19

Produkcja
Czas trwania odcinka

30 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

11 stycznia 1999

Stacja telewizyjna

BBC Two

Lata emisji

1999–2002

Liga dżentelmenów (ang. The League of Gentlemen) – brytyjski serial komediowy emitowany po raz pierwszy w latach 1999–2002 na antenie BBC Two. Wyprodukowano trzy serie po 6 półgodzinnych odcinków oraz godzinny świąteczny odcinek specjalny. W Polsce był pokazywany w wersji z napisami na kanale BBC Prime (w tym tłumaczeniu polski tytuł brzmiał Pcin Dolny), także w Wizji 1 go pokazano, ale z dubbingiem. Dwie pierwsze serie wydano także na DVD z polskim lektorem (już jako Ligę dżentelmenów) w serii Ministerstwo Brytyjskiego Humoru.

Tytuł serialu nie ma wiele wspólnego z jego fabułą, lecz jest po prostu nazwą przygotowującej go grupy komików w składzie: Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith (aktorzy i scenarzyści) oraz Jeremy Dyson (scenarzysta). Nazwa pochodzi od brytyjskiego filmu kryminalnego z 1959 pod takim właśnie tytułem. W 1994 rozpoczęli oni wspólne występy sceniczne, a w 1997 przygotowali dla BBC Radio 4 sześcioodcinkowe słuchowisko W miasteczku z Ligą Dżentelmenów (ang. On the town with the League of Gentlemen), którego fabuła była zbliżona do późniejszego serialu telewizyjnego.

Według większości krytyków Liga dżentelmenów sytuuje się w klasyfikacji komediowych gatunków gdzieś między programami typu sketch show (np. Latający cyrk Monty Pythona) a klasycznymi sitcomami z wyraźnie zarysowaną osią fabularną. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Royston Vasey – w każdym z odcinków jedno z pierwszych ujęć pokazuje tablicę z nazwą miejscowości i podpisem "Nigdy stąd już nie wyjedziesz" (ang. You'll never leave). Odcinki mają formę bloków luźno powiązanych ze sobą skeczy, w których występuje bogata galeria różnych dziwacznych postaci zamieszkujących miasteczko. Wszystkie role w serialu, także kobiece, grają, wykorzystując wiele wersji kostiumów i charakteryzacji, trzej mężczyźni: Gatiss, Pemberton i Shearsmith. W serialu utrzymywana jest aura absurdalnej makabreski i dominuje daleko posunięty, nawet jak na standardy brytyjskie, czarny humor. W trzeciej serii konwencja nieco się zmienia – każdy odcinek skupia się na losach jednego z bohaterów, których losy zazębiają się za sprawą ostatniej sceny – wspólnej dla wszystkich odcinków serii.

Od czasu zakończenia emisji serialu w grudniu 2002 grupa odbyła dwie trasy po Wielkiej Brytanii, a także zrealizowała film fabularny ang. The League of Gentlemen's Apocalypse.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Master Film
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Dialogi: Joanna Klimkiewicz
Wystąpili:

Międzynarodowa emisja[edytuj | edytuj kod]

Kraj Stacja Tytuł
 Chorwacja Nova TV Muška družba
 Francja Comédie ! Le Club des Gentlemen
 Polska BBC Prime
Wizja Jeden
Pcin Dolny
 Wielka Brytania BBC Two The League of Gentlemen
 Włochy BBC Prime
Jimmy
The League of Gentlemen

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]