Lightweight Helmet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hełm LWH

Lightweight Helmet (ang. "hełm lekki" w skrócie: LWH) – użytkowany przez Piechotę Morską Stanów Zjednoczonych i United States Navy hełm, będący następcą hełmu systemu PASGT.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hełm został zaprojektowany w roku 2000. Po wielu testach wszedł do służby w USMC w roku 2004. Wyparł całkowicie swojego poprzednika w roku 2009. Obecnie trwają prace nad jego następcą – Enhanced Combat Helmet (ECH)[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Hełm jest w znacznym stopniu podobny do PASGT. Główna różnica pomiędzy oba hełmami to brak śrub mocujących podpinkę na wysokości uszu, inny rodzaj fasunku i podpinki oraz mniejsza waga (jest o 6 uncji lżejszy) przy lepszych właściwościach balistycznych. Poprawiono w ten sposób o 6% odłamkoodporność jak i możliwość zatrzymania pocisku kalibru 9 mm. W pierwszych wersjach do roku 2006 zastosowano też inny (wygodniejszy) fasunek niż używany w PASGT, natomiast po roku 2006 zamiast fasunku mocowany jest w hełmie LWH system poduszek (jedna większa w szczycie czerepu i 6 mniejszych po bokach), co według testów zapewnia lepszą amortyzację wstrząsów[1].

Hełm LWH malowany jest na kolor ciemnozielony lakierem matowym antyodblaskowym (lub na kolor piaskowy). Noszony jest razem z pokrowcem w kamuflażu Marpat, zarówno w leśnej jak i pustynnej jego odmianie. Jest on przystosowany do montażu standardowych gogli noktowizyjnych używanych przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych (PVS-7, ew. PVS-14)[1].

Masa LWH w rozmiarze Medium wynosi około 1800 gramów. Zawieszenie hełmu LWH jest czteropunktowe, z taśmy parcianej w połączeniu ze skórą koloru czarnego, z nakarczkiem wykonanym również ze skóry, na którym tłoczone jest logo Marines (tzw. EGA) oraz z zamszowym (wymiennym) podbródkiem od strony brody[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d LWH (Lightweight Helmet) (pol.). [dostęp 2012-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]