Ligowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ligowo
wieś
Ilustracja
Kościół parafialny w Ligowie
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

sierpecki

Gmina

Mochowo

Wysokość

112 m n.p.m.

Liczba ludności (2021)

458[2]

Strefa numeracyjna

24

Kod pocztowy

09-228[3]

Tablice rejestracyjne

WSE

SIMC

0571398[4]

Położenie na mapie gminy Mochowo
Mapa konturowa gminy Mochowo, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Ligowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ligowo”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ligowo”
Położenie na mapie powiatu sierpeckiego
Mapa konturowa powiatu sierpeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ligowo”
Ziemia52°49′29″N 19°28′50″E/52,824722 19,480556[1]

Ligowowieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Mochowo[4][5].

Do 1954 miejscowość była siedzibą gminy Ligowo. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Ligowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Parafia pw. św. Mateusza Ewangelisty w Ligowie[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz w kościele

Parafia erygowana została 22 września 1388 r. przez bpa Ścibora z fundacji Trojana i Stanisława z Ligowa oraz ich krewnych z Mysłakowa. Ponowny dokument erekcyjny wydano w 1473 r. Z wizytacji w 1609 r. wiadomo, że kościół był drewniany, pod wezwaniem św. Mateusza, konsekrowany, że posiadał trzy ołtarze i malowane prezbiterium. W 1724 r. wzniesiono nowy, także drewniany, który wielokrotnie remontowano.

Na miejscu kolejnych kościołów drewnianych rozpoczęto w 1906 r., staraniem ks. Józefa Orłowskiego, budowę obecnej murowanej, neogotyckiej świątyni. Budowę ukończono w 1913 r. 10 października tegoż roku konsekrował ją bp Antoni Julian Nowowiejski. Świątynia jest pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny pochodzi z lat 50. XX wieku. Jego styl nawiązuje do neobaroku z elementami klasycznymi. W polu głównym znajduje się obraz NMP zasłaniany płótnem z wizerunkiem św. Mateusza. Obraz N.M.P. został ufundowany przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, pochodzącego z tej parafii. Dwa ołtarze boczne pochodzą z poprzedniego kościoła. Datowane są na XVIII stulecie. Lewy poświęcony Sercu Pana Jezusa, prawy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza tym znajdziemy w kościele kilka zabytkowych przedmiotów z XVII i XVIII wieku, głównie naczyń i szat liturgicznych. Na ścianach świątyni dostrzeżemy polichromię z 1930 roku znanego artysty Władysława Drapiewskiego odwołującą się do dziejów Rzymskokatolickiego Kościoła w Polsce. W 1953 r. ufundowano osiem witraży, a w 1949 r. sprawiono 17-głosowe organy, które wykonała spółka Biernackiego, działająca w Warszawie i Krakowie. Szczególnie uroczyście obchodzony jest w Parafii Ligowo odpust ku czci Św. Mateusza Apostoła - patrona parafii, który w Ligowie przypada zawsze w I niedzielę po 21 września, kiedy to czci się Świętego Mateusza.

Szkoła podstawowa w Ligowie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza szkoła powstała w Osieku około 1848-1850 roku. Szkoła ta prowadzona była ze zmiennym szczęściem. Dzieci były zmuszane do mówienia po rosyjsku, śledzono je. W szkole tej uczono czytania, pisania i czterech podstawowych działań. Za naukę trzeba było płacić, więc niewiele dzieci mogło do niej uczęszczać.

Pomnik powstańców styczniowych[edytuj | edytuj kod]

Na miejscowym cmentarzu do niedawna znajdował się żeliwny pomnik-kapliczka z figurą Matki Boskiej wewnątrz. Była to dosyć duża, ale mocno skorodowana konstrukcja.

W tym miejscu pochowano poległych żołnierzy w powstaniu styczniowym. W czasie jego trwania, miejscowy dzierżawca, niejaki Miączyński nawoływał chłopów do udziału w powstaniu, jednak wielu niechętnie donosiło się do walki. W pobliskim Koziołku 16 IV 1863 roku, doszło do bitwy powstańczej. Ksiądz proboszcz, Ignacy Małkiewicz zebrał ciała 16 poległych i zorganizował im patriotyczny pogrzeb w kościele w Ligowie. Wielu powstańców, którzy przeżyli, zostało skazanych na zesłanie do Rosji. W krótki czas po tym, wzniesiono na cmentarzu kapliczkę. Na przełomie 2006 i 2007 roku kapliczkę rozebrano. Pozostała tylko betonowa ramka. Obecnie, pośrodku jej, postawiono żeliwny krzyż, osadzony na kamiennym postumencie. Nie posiada ona żadnej inskrypcji, dotyczącej charakteru tego miejsca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 68225
  2. Wieś Ligowo w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2020-03-04], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 652 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]