Likusy (Olsztyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Likusy
Lykusen
Osiedle Olsztyna
Ilustracja
Likusy z lotu ptaka
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miasto

Olsztyn

Data założenia

1356

W granicach Olsztyna

1967

Powierzchnia

2,10[1] km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


2 233[1]

• gęstość

1 063,3 os./km²

Położenie na mapie Olsztyna
Położenie na mapie
Portal Polska
Kapliczka - pozostałość wiejskiego krajobrazu

Likusy (niem. Lykusen) - osiedle (jednostka pomocnicza gminy), stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, położone w północno-zachodniej części miasta, nad Jeziorem Ukiel. Na jej terenie znajduje się również Jezioro Sukiel. Administracyjnie osiedle Likusy obejmuje osiedle Podlesie.

Historia osiedla[edytuj | edytuj kod]

Wieś Likusy uzyskała przywilej lokacyjny w 1356. Nazwa pochodzi z języka pruskiego i wywodzi się od imienia zasadźcy wsi, który zwał się Likus (Lyckusen). Lyckusen otrzymał 24 włóki na prawie chełmińskim (w tym 3 wolne włoki sołeckie) z wolnizną wynoszącą 7 lat Była to niewielka wieś, licząca zaledwie 352,80 ha.

Początkowo należała do parafii św. Jakuba w Olsztynie, potem (od 1871) do parafii w Gutkowie. Przez wiele lat Likusy pełniły wobec Olsztyna funkcję rekreacyjną, po II wojnie światowej powstało tu rozległe osiedle głównie domków jednorodzinnych. Do granic miasta wieś została włączona w 1967 a pozostała część czyli za torami w latach osiemdziesiątych, jest to teren dzisiejszego osiedla Redykajny,.

Granice osiedla[edytuj | edytuj kod]

  • od wschodu: wzdłuż linii kolejowej Olsztyn-Morąg od miejsca na wysokości ul. Wędkarskiej 8 do ul. Jeziornej, graniczy z zachodnią stroną osiedla Nad Jeziorem Długim.
  • od południa: granica przebiega w kierunku zachodnim ul. Jeziorną, a następnie północnym brzegiem jeziora Ukiel do zbiegu z ul. Bałtycką, następnie w kierunku wschodnim wzdłuż ulicy Bałtyckiej do zachodniej granicy obrębu ewidencyjnego nr 40.
  • od zachodu: granica przebiega w kierunku północnym od ul. Bałtyckiej (na zachód od ul. Krańcowej) i biegnie w kierunku północnym do torów kolejowych Olsztyn-Morąg.
  • od północy: granicę stanowi linia kolejowa Olsztyn-Morąg.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Ulice
Główną ulicą osiedla jest ul. Bałtycka. Od ul. Bałtyckiej odbiegają mniejsze uliczki, tworzące szereg międzyosiedlowych dróg. Osiedle leży około 5 minut drogi od centrum miasta, do którego trafić można kierując się z ul. Bałtyckiej na ul. Grunwaldzką. Ul. Bałtycka jest również drogą wyjazdową na Morąg, a następnie Gdańsk.
Komunikacja miejska
Do końca 2015 przez teren osiedla przebiegały trasy 4 linii dziennych oraz jednej nocnej: 1, 6, 11, 27 oraz 101.Później ze względu na wprowadzenie w Olsztynie linii tramwajowych zmieniono numerację linii autobusowych i są to linie 101, 106, 111, 127 i nocna N02. Pierwszy autobus MPK pojawił się na Likusach w latach 50. Był to pojazd linii numer 5, jeżdżący wówczas na trasie Likusy - Pl.Roosevelta - Dajtki. Poza autobusami MPK na Likusy dojeżdżają również busy prywatnych przewoźników, jeżdżących do podolsztyńskich wsi i miasteczek.

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla działa szereg osiedlowych sklepów spożywczych. Do dyspozycji mieszkańców jest także pizzeria oraz dwie restauracje (jedna na osiedlu Podlesie, druga przy drodze w kierunku Gutkowa).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Georg Kellmann, Historia parafii Klebark Wielki, jej wiosek i okolic. Parafia p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim, Klebark Wielki 2007, ISBN 978-83-918968-1-5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Instytut Badań i Analiz, Grupa OSB Olsztyńska Szkoła Biznesu: Raport o stanie miasta Olsztyn za lata 2010, 2011 Źródło

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]