Likwidacja Heinricha Krafta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Likwidacja Heinricha Krafta
Państwo

Polska pod okupacją III Rzeszy (Generalne Gubernatorstwo)

Miejsce

Siedlce

Data

1 kwietnia 1944

Godzina

11:00

Liczba zabitych

3 osoby

Typ ataku

broń palna

Sprawca

Armia Krajowa

Położenie na mapie Polski w 1939 r.
Mapa konturowa Polski w 1939 r., w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia52°10′00″N 22°16′30″E/52,166667 22,275000
Historia Polski
Kotwica

Ten artykuł jest częścią cyklu:
Polskie Państwo Podziemne

Likwidacja Heinricha Krafta – zamach dokonany 1 kwietnia 1944 przez członków Kedywu Armii Krajowej na szefie siedleckiego Kripo SS-Sturmscharführerze Heinrichu Krafcie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamach miał miejsce w Siedlcach i dokonał go Oddział Kedywu Obwodu AK Siedlce pod dowództwem ppor. Czesława Dylewicza „Krukowskiego”. Eliminacja Krafta dokonana została w czasie akcji zaopatrzeniowej w lokalnym oddziale Spółdzielni Handlowo-Rolniczej „Rolnik”, która po przejęciu przez władze okupacyjne zarządzana była przez Niemców[1].

Akcja rozpoczęła się o godz. 11. Żołnierze Kedywu sterroryzowali obsługę i wdarli się do środka lokalu spółdzielni. Dla zmylenia tropów Akowcy posługiwali się w czasie napadu językiem rosyjskim, aby rzucić podejrzenie na radzieckich partyzantów i ochronić lokalną społeczność przed późniejszymi szykanami i represjami za atak[1].

O ataku na spółdzielnię poinformowany został lokalny oddział niemieckiej służby bezpieczeństwa pod dowództwem Heinricha Krafta, który podjął interwencję. Funkcjonariusze Kripo przyjechali na miejsce akcji służbowym mercedesem i wbiegli do budynku spółdzielni, gdzie wywiązała się strzelanina z oddziałem AK. W jej wyniku zginął szef Kripo Heinrich Kraft, jego szofer Alfons Metz oraz 1. volksdeutsch. Nazwisko Krafta znajdowało się na liście niemieckich przedstawicieli aparatu terroru przeznaczonych do eliminacji – objęty był tzw. Akcją Topiel[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]