Liliana Komorowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liliana Komorowska
Ilustracja
Imię i nazwisko Liliana Głąbczyńska
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1956
Gdańsk
Zawód aktorka
Współmałżonek

Bernard Poulin

Lata aktywności od 1979
Strona internetowa

Liliana Komorowska nazwisko panieńskie Głąbczyńska (ur. 11 kwietnia 1956 w Gdańsku) − polska aktorka, od lat 80. występująca w USA i Kanadzie.

Jako artystycznego używa nazwiska panieńskiego swojej matki, Komorowska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1979 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1977 roku w filmie Śmierć prezydenta w epizodycznej roli siostrzenicy Gabriela Narutowicza. W telewizji zadebiutowała w 1979 roku, w spektaklu Teatru Telewizji Czarownice z Salem Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner). Grana tam przez nią rola Abigail została uznana za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie. Występowała na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Wystąpiła w takich inscenizacjach jak: Operetka Gombrowicza z Piotrem Fronczewskim, Britannicus Racine’a z Zofią Rysiówną, Śmierć Kubusia Fatalisty Diderota ze Zbigniewem Zapasiewiczem oraz Jak wam się podoba Szekspira z Januszem Gajosem. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Liliana Komorowska wystąpiła między innymi u boku takich aktorów, jak: Diana Rigg, Peter Weller, Donald Sutherland, Telly Savalas, Tom Selleck, Aidan Quinn czy Ben Kingsley.

W 2012 roku wyreżyserowała wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Piękne i bestia (Beauty and the Breast) o kobietach, walczących z rakiem piersi.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest trzykrotną mężatką. Jej pierwszym mężem był Michał Urbaniak, drugim – Christian Duguay, z którym ma syna Sebastiana i córkę Natalię. Od 2006 roku jej mężem jest przedsiębiorca Bernard Poulin.

Mieszka w Montrealu (Kanada), gdzie pracuje na scenach i planach filmowych prowincji Quebec.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]