Liliana Komorowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liliana Komorowska
Ilustracja
Imię i nazwisko

Liliana Głąbczyńska

Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1956
Gdańsk

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Bernard Poulin

Lata aktywności

od 1979

Strona internetowa

Liliana Głąbczyńska-Komorowska (ur. 11 kwietnia 1956 w Gdańsku) − polska aktorka, od lat 80. występująca w USA i Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Henryki Komorowskiej i Klaudiusza Głąbczyńskiego, tancerzy i choreografów[1]. Jako artystycznego używa nazwiska panieńskiego swojej matki, Komorowska.

W 1979 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1977 roku w filmie Śmierć prezydenta w epizodycznej roli siostrzenicy Gabriela Narutowicza. W telewizji zadebiutowała w 1979 roku, w spektaklu Teatru Telewizji Czarownice z Salem Artura Millera (reż. Zygmunt Hübner). Grana tam przez nią rola Abigail została uznana za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie. Występowała na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Wystąpiła w takich inscenizacjach jak: Operetka Witolda Gombrowicza z Piotrem Fronczewskim, Britannicus Racine’a z Zofią Rysiówną, Śmierć Kubusia Fatalisty Diderota ze Zbigniewem Zapasiewiczem oraz Jak wam się podoba Williama Szekspira z Januszem Gajosem. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Liliana Komorowska wystąpiła między innymi u boku takich aktorów, jak: Diana Rigg, Peter Weller, Donald Sutherland, Telly Savalas, Tom Selleck, Aidan Quinn czy Ben Kingsley.

W 2012 roku wyreżyserowała wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Piękne i bestia (Beauty and the Breast) o kobietach walczących z rakiem piersi.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest trzykrotną mężatką. Jej pierwszym mężem był muzyk Michał Urbaniak, drugim – Christian Duguay, z którym ma syna Sebastiana i córkę Natalię. Od 2006 roku do 2017 jej mężem był Bernard Poulin.

Mieszka w Warszawie i Montrealu (Kanada), gdzie pracuje na scenach i planach filmowych prowincji Quebec.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liliana Głąbczyńska-Komorowska pracuje nad kolejnym dokumentem [online], Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 25 lutego 2013 [dostęp 2022-03-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]