Lilibet Mountbatten-Windsor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lilibet Diana Mountbatten-Windsor (ur. 4 czerwca 2021 w Santa Barbara Cottage Hospital w Santa Barbara) – potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej, córka Henryka, księcia Sussexu i jego żony, Meghan, księżnej Sussexu; Jedenasta prawnuczka królowej Elżbiety II; zajmuje 7. miejsce (stan na wrzesień 2022 r.) w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Imiona dziecka są hołdem złożonym przedstawicielkom rodziny królewskiej poprzednich pokoleń: Diana po babci księżnej Walii Dianie, a Lilibet po prababci, królowej Elżbiecie II. Od urodzenia nie nosi tytułów szlacheckich. Od 2021 zajmuje 8. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za bratem, a przed wujem, księciem Yorku. Nie jest formalnie członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej i wobec tego nie ma obowiązku reprezentowania monarchy w oficjalnych wystąpieniach. Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych[1]. Posiada obywatelstwo brytyjskie i amerykańskie[2][3].

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Jej dziadkami są ze strony ojca Karol III, i jego pierwsza żona, Diana, pochodząca z rodziny hrabiów Spencer; natomiast ze strony matki Thomas Markle, Amerykanin związany z przemysłem filmowym i jego druga żona, Doria Ragland, instruktorka yogi i pracownica społeczna.

Lilibet formalnie nie jest członkiem rodziny królewskiej. Po urodzeniu, jako córka brytyjskiego hrabiego, była uprawniona do używania tytułu lady. W przypadku wstąpienia na tron swojego dziadka, księcia Karola, przysługiwałby jej tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Zjednoczonego Królestwa, ale wobec rezygnacji jej rodziców z członkostwa w rodzinie królewskiej (styczeń 2020) szanse na przyznanie jej w przyszłości tytułu są niewielkie. Od urodzenia wpisana jest do linii sukcesji brytyjskiego tronu; obecnie (stan na wrzesień 2022 r.) zajmuje siódme miejsce, za bratem, a przed księciem Yorku. Nie jest zobowiązana do udziału w oficjalnych wystąpieniach ani reprezentowania króla.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Prapradziadkowie

Książę Andrzej z Grecji i Danii

Alicja,
księżna Andrzej z Grecji i Danii

Jerzy VI,
król Zjednoczonego Królestwa


Elżbieta,
królowa Zjednoczonego Królestwa

Albert Spencer,
7. hrabia Spencer


Cynthia Spencer,
hrabina Spencer

Maurice Roche,
4. baron Fermoy

Ruth,
baronowa Fermoy

Isaac Markle

Ruth Arnold

Frederick Sanders

Gertrude Merrill

Steve Ragland

Louise Russell

James Arnold

Nettie Allen

Pradziadkowie

Filip,
książę Edynburga


Elżbieta II,
królowa Zjednoczonego Królestwa

Edward Spencer,
8. hrabia Spencer


Frances Shand Kydd

Gordon Markle

Doris Sanders

Alvin Ragland

Jeanette Arnold

Dziadkowie

Karol III, król Zjednoczonego Królestwa

Diana, księżna Walii

Thomas Markle

Doria Ragland

Rodzice

Henryk, książę Sussexu

Meghan, księżna Sussexu

Lilibet Mountbatten-Windsor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]