Liliowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy roślin. Zobacz też: inne znaczenia.
Liliowce
Ilustracja
Lilia bulwkowata
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd liliowce
Nazwa systematyczna
Liliales Perleb

Liliowce (Liliales Perleb) – rząd roślin zielnych należący do klasy jednoliściennych. Obejmuje 10 rodzin z 67 rodzajami i 1558 gatunkami[1]. Są to głównie rośliny wieloletnie, wytwarzające zwykle jako organy przetrwalnikowe kłącza, bulwy lub cebule. Do cech charakterystycznych należy brak fitomelaniny, obecność kwasu chelidonowego oraz fruktanów w łodydze[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Często geofity z kłączami, bulwami lub cebulami[2].
Liście
Nasady liści bez pochwy liściowej[2].
Kwiaty
Promieniste, rzadziej grzbieciste, często duże i efektownie zabarwione (często nakrapiane[2]). Okwiat tworzy 6 listków w dwóch okółkach. Słupek zbudowany z trzech owocolistków (rzadziej trzy wolne słupki) jest górny lub dolny. Kwiaty są owadopylne – owady przywabiane są przez barwny okwiat i zbierają nektar produkowany przez miodniki umieszczone w zalążni słupka.
Owoce
Suche torebki z dużą liczbą nasion[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W miarę rozwoju wiedzy w zakresie systematyki ustalany był różny skład tego rzędu. W ujęciu Cronquista (1988) był to obszerny i parafiletyczny takson. Później rząd został znacznie odchudzony (Takhtajan 1997 i Reveal 1999). W końcu w systemie APG I (1998), po rozpoznaniu filogenezy tej grupy roślin, nazwę Liliales nadano ponownie obszernemu, ale tym razem jednak już monofiletycznemu kladowi i w takiej wersji utrzymuje się on w kolejnych aktualizacjach systemów APG.

Pozycja systematyczna i relacje filogenetyczne wśród jednoliściennych według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

tatarakowce Acorales
żabieńcowce Alismatales
Petrosaviales

pochrzynowce Dioscorealespandanowce Pandanales

liliowce Liliales
szparagowce Asparagales
arekowce Arecales
wiechlinowce Poales
komelinowce Commelinalesimbirowce ZingiberalesPodział i relacje filogenetyczne między rodzinami liliowców według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Kladogram przedstawia ujęcie systematyczne według systemu APG III z 2009 i APG IV z 2016 (z plemieniiem Luzuriageae w obrębie rodziny krasnolicowatych Alstroemeriaceae). W ujęciu APWeb i wcześniejszych wersji systemu APG plemię Luzuriageae podnoszone jest do rangi rodziny Luzuriageae Bentham & Hooker[1].

liliowce


korsjowate CorsiaceaeCampynemataceae


Petermanniaceae
zimowitowate Colchicaceaekrasnolicowate Alstroemeriaceae


melantkowate Melanthiaceae
liliowate Liliaceae
kolcoroślowate Smilacaceae
PhilesiaceaeRhipogonaceae
Podział według systemu Reveala (1999) i Takhtajana (1997)
  • Podrząd: Liliineae Rchb.
Podział według systemu Cronquista (1981)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]