Lilium Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lilium Tower
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres al.Jerozolimskie 65/69, róg ul. Chałubińskiego
Architekt APA Wojciechowski
Inwestor Lilium
Wysokość całkowita 231 m
Wysokość do dachu 231 m
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Lilium Tower
Lilium Tower
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lilium Tower
Lilium Tower
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Lilium Tower
Lilium Tower
52°13′38″N 21°00′12″E/52,227222 21,003333

Lilium Tower – planowany wieżowiec w warszawskiej dzielnicy Śródmieście na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich. Wieżowiec miałby powstać na działce obok hotelu Marriott i Oxford Tower, naprzeciwko Dworca Centralnego. Miejsce to obecnie zabudowane jest stosunkowo niską zabudową Centrum LIM.

Projekt Zahy Hadid[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o budowie Lilium Tower pojawiły się w połowie 2007 roku. Lilium chciał postawić izraelski koncern BSR. W tym samym roku nowopowstała spółka celowa Lilium przejęła budynek Hotelu Marriott (Centrum LIM), który znajduje się na działce przeznaczonej pod ewentualną budowę nowego wieżowca. W grudniu tego samego roku pojawiły się pierwsze wizualizacje budynku. Został on zaprojektowany przez pochodzącą z Iraku światowej sławy projektantkę (starchitects) Zahę Hadid. Obok Żagla Libeskinda miał to być kolejny symbol nowej panoramy Warszawy.

Projekt charakteryzował się oryginalnością bryły. Zgodnie z wizualizacjami miałby kształt kolby kukurydzy lub odwróconego w pionie sterowca. To miał być najwyższy budynek w Warszawie, o ponad 20 metrów górujący nad Pałacem Kultury i Nauki[1].

Światowy kryzys ekonomiczny II połowy lat 2000. spowodował odłożenie budowy wieżowca. Śmierć Zahy Hadid w 2016 roku sprawiła, że realizacja projektu byłaby niezwykle trudna, co skłoniło inwestora zarzucenia projektu i szukania nowego architekta.

Projekt – mimo iż nigdy nie wszedł w etap realizacji – wpisał się w krajobaraz wizualizacji centrum Warszawy II połowy lat 2000. i I połowy lat 2010. Lilium Tower Hadid był nawet częścią czołówki Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego TVP3 Warszawa[2] [3].

Nowy projekt[edytuj | edytuj kod]

Po zarzuceniu projektu Hadid pojawiały się nowe koncepcje, które również nie doczekały się realizacji (m.in. projekt w kształcie kryształu z 2014 r.)[4]. Ostatecznie nowymi projektantami budynku są architekci z pracowni APA Wojciechowski. Projekt z 2016 r. mierzy 231 metrów i 60 kondygnacji nadziemnych. Budynek bazuje na warunkach zabudowy wydanych jeszcze dla obłego wieżowca Zahy Hadid. Nowym inwestorem jest izraelska spółka Golden Star Estate B.V.[5]. W 2017 r. Rada Miasta Warszawy uchwaliła plan zezwalający na powstanie w tym miejscu około 230 metrowej wieży[6]. W 2018 r. decyzję tę unieważnił wojewoda mazowiecki[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]