Limón (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Limón
prowincja
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Kostaryka

Siedziba

Limón

Kod ISO 3166-2

CR-LI

Powierzchnia

9189 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności


339 295

• gęstość

36,9 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba kantonów

6

Położenie na mapie Kostaryki
Położenie na mapie

Limón – jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona we wschodniej części kraju na wybrzeżu atlantyckim. Rozciąga się od granicy z Nikaraguą aż po granicę z Panamą. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Limón (56,7 tys.).

Prowincja Limón graniczy na wschodzie z prowincjami Heredia, San José, Cartago i Puntarenas.

Prowincja Limón obejmuje pas nizin nadbrzeżnych o szerokości od 10 km na południu do 40 km na północy. W głębi lądu ciągną się pasma górskie Kordyliera Środkowa (Turrialba – 3399 m n.p.m.) i Cordillera de Talamanca (Cerro Chirripó – 3820 m n.p.m., Cerro Kámuk – 3554 m n.p.m., Cerro Durika – 3280 m n.p.m.). Z nich spływają do Oceanu Atlantyckiego liczne, krótkie rzeki. W prowincji Limón utworzono cztery parki narodowe, chroniące zwłaszcza przyrodę ekosystemów morskich (Tortuguero, Cahuita) i górskich (Chirripó, La Amistad).

W północnej części prowincji wzdłuż wybrzeża ciągnie się kanał wodny Tortuguero aż do okolic głównego portu morskiego kraju Limón. W prowincji Limón znajdują się niewielkie złoża ropy naftowej. Dominuje jednak rolnictwo: uprawa bananów, kakao i palmy kokosowej.

Około 50% ludności prowincji jest pochodzenia afrokaraibskiego, głównie z Jamajki. Posługują się oni językiem kreolskim, mieszanką angielskiego i hiszpańskiego.

Jest to także prowincja z najwyższym odsetkiem protestantów ewangelikalnych. Według badania z 2018 roku ewangelikalni stanowią 37% populacji prowincji[1].

Kantony[edytuj | edytuj kod]

(w nawiasach ich stolice)

  1. Guácimo (Guácimo)
  2. Limón (Limón)
  3. Matina (Matina)
  4. Pococí (Guápiles)
  5. Siquirres (Siquirres)
  6. Talamanca (Bribri)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Municipal Elections 2020: A Look at Evangelical Influence in Guanacaste [online], Voz de Guanacaste, 19 czerwca 2019 [dostęp 2020-05-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]